kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
 • 1 Post By ferhat

Konu: İnşaat Kat Karşılığı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  80

  İnşaat Kat Karşılığı

  Selamın aleyküm,

  Arkadaşlar hali hazırda bi bina ile anlaşıldı yık yap olacak ve oturanların aylık kiraları hesaplarına yatırılacak, bu süreçte yatırılan parayı nasıl giderleştirmemiz lazım
  yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler,


 2. #2
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.520
  Nakdi Ödemeler ve Gelir Vergisi Karşısındaki Durumu
  Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri kapsamında yapılacak kat karşılığı inşaat işlerinde inşaatın devam ettiği süre boyunca gayrimenkul sahibine her ay kira ödemelerini karşılamak üzere belirli bir ödeme yapılacağına ilişkin hususlar buluna bilmektedir. Konutu dönüşüme tabi tutulmak üzere yıkılacak olan gayrimenkul sahibine ödenecek tutar kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde “kira bedeli‚“kira yardımı“kira tazminatı, “tazminat ya da “mahrumiyet karşılığı ,taşınma yardımı gibi farklı şekillerde olabilir. Farklı isimlendirme, yapılan ödemenin niteliğini değiştirmemektedir. Ödemenin yapılış nedeni, ödenen tutarın niteliğini de belirleyebilir.
  Daire veya dükkan sahibi kişilere sağlanan söz konusu imkanlar hem inşaatın müteahhidi hem de kat karşılığı inşaat için gayrimenkulünü müteahhide verenler yönünden vergi kanunları çerçevesinde değerlendirilebilir.
  İnşaat için gayrimenkulü verenlerde vergileme durumu
  Müteahhide gayrimenkulleri verenlere yapılan yukarıda belirtilen ödemeler Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre gayrimenkul sermaye iradı, değer artış kazancı veya arızı kazanç olabilir; vergileme söz konusu olmayabilir.
  Gayrimenkul sermaye iradı
  Arazi arsa ve binaların (daire, dükkan gibi) sahipleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ya da kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratlar gayrimenkul sermaye iradı olarak vergilendirilir(GVK Madde70)
  Kiralamalarda Borçlar Kanunu hükümlerine göre kira sözleşmesi yapılır. Kira sözleşmesi ile kiraya veren daire veya dükkanın kullanımını kiracıya bırakır. Kiracı da bunun karşılığında kira öder . Aylık kira tutarı belli bir haddin üstünde ise ödeme banka aracılığı ile yapılır. Kira sözleşmesi ,yeniden süre uzatılmazsa ,belirlenen sürenin tamamlanması ile sona erer ve kiracı kiraladığı şeyi sahibine iade eder.
  Kat karşılığı inşaat işlerinde ise müteahhit gayrimenkul sahiplerinin yeni inşaat yapılmak üzere verdikleri binayı yıkacak ve yerine yeni inşaat yapacaktır. Ortada kullanılabilecek ve bir süre sonra aynen iade edilecek bir daire ya da dükkan mevcut olmayacaktır. Taraflar arasında yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesine yansıyan ,tarafların iradesi de kiralama değil ,inşaatın tamamlanmasından sonra yeni inşa edilecek kat edinme iradesi vardır. Bu nedenle ,sözleşmede kira bedeli,kira tazminatı yazsa bile ortada vergilenebilecek bir kira geliri söz konusu değildir. Ayrıca, kira olarak nitelenebilecek bir ödeme olmadığından kira tevkifatı da söz konusu olmaz. Maliye İdaresinin verilen özelgelerle açıkladığı görüşü de bu yöndedir.
  Arızi kazanç
  Gelir Vergisi Kanununun 82/3 maddesinde ,Gayrimenkullerin tahliyesi veya kiracılık hakkının devri karşılığında alınan tazminatlar ile peştamallıklar(kiracıya ait tesisat ve malların tahliye ve devri sırasında kiralayan veya yeni kiracıya devrinde doğan kazançlar dahil) ,hükmüne yer verilmiştir. Bu hükümden de anlaşılacağı üzere bir gayrimenkulün yeni bir kullanıcının kullanımına bırakılmak üzere tahliyesi söz konusudur.
  Daire sahiplerince müteahhide teslim edilen konutun kullanımı değil, yıkılması söz konusudur. Bu durumda ne inşaat bitene kadar ödenecek kira ne de taşınma tazminatı arızi kazanç olarak kabul edilebilir.
  Değer artış kazancı
  Gelir Vergisi Kanun’nun Mükerrer 80/6 maddesinde ivazsız olarak iktisap edilenler hariç olmak üzere, iktisap şekli ne olursa olsun 70.nci maddede yazılı, gayrimenkullerin ve hakların iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar (2014 yılı için 9.700 TL kısmı istisna) gelir vergisine tabidir.
  Arsa veya eski daire karşılığında konut(veya iş yeri) alınması işleminde iki ayrı teslim söz konusudur. Arsa veya konut teslimi, GVK Mükerrer 80.nci maddesinde öngörülen şartları taşırsa müteahhidin teslim ettiği konut veya iş yeri ile ödediği kira, tazminat, taşınma bedeli gibi ödemelerin toplamından müteahhide teslim edilen arsa veya konutun maliyeti (endeksleme sonrası oluşan değer)arasındaki fark vergilenebilecek değer artış kazancı olacaktır.
  Yeni bağımsız bölümün(konut veya iş yeri) müteahhitten teslim alındığı tarihte yukarıda belirtilen beş yıllık süre aşılmışsa her hangi bir vergileme söz konusu olmayacaktır.
  Müteahhit yönünden ,arsa veya konut sahiplerine ödenen kiralar, tazminatlar ve taşınma bedelleri yapılan inşaatın maliyet unsuru olarak, alınan arsa veya eski konutların maliyet bedeline eklenecektir
  Konu ferhat tarafından (26.Ağustos.2015 Saat 17:06 ) değiştirilmiştir.
  sl75 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kat Karşılığı İnşaat Hk.
  Konu Sahibi huseyinsisman Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 14.Mayıs.2015, 15:16
 2. Kat Karşılığı İnşaat
  Konu Sahibi Rejan Forum Konu Dışı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Ağustos.2013, 21:05
 3. Kat Karşılığı İnşaat
  Konu Sahibi stajer611 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Ocak.2013, 14:11
 4. Kat Karşılığı İnşaat Hk.
  Konu Sahibi sera Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 07.Şubat.2007, 17:32
 5. Kat Karşılığı İnşaat
  Konu Sahibi neslisah Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 15.Aralık.2006, 16:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36