kamu işçi maaş

Konu: Yeni Sirket Hakkında Oneriler

Yeni Sirket Hakkında Oneriler

Merhabalar,
    Oncelikle herkesin Kurban Bayramini kutluyorum ve alomaliye forumunun cok yararli oldugunu soylemek istiyorum.

Esimle birlikte Tubitak'in girisimci desteklerine basvurarak Turkiye'de bir yazilim sirketi acmayi planliyoruz. Ne kadar arastirmis olsak da bazi sorular kafamiza takiliyor tavsiyesi olanlara simdiden cok tesekkurler. Ayrica, bu sorular buraya uygun olmayabilir, eger bilgi alabilecegim baska bir yer varsa iletebilirseniz cok sevinirim. Sorularim asagida:

Esimle birlikte Amerika'da yasamaktayim ve calisiyorum. Calisma alanimizda Turkiye'de yazilim bir sirketi baslatmak istiyoruz. Sunmak istedigimiz ilk servis neredeyse hazir ve yakin zamanda bitirebilecegimizi dusunuyoruz. Bu nedenle ilk etapta calisan ise almayi dusunmuyoruz. Benim dusuncem, surekli gelirimiz oldugu icin ilk etapta sirketi kurup, servisi oturtup sonrasinda agresif sekilde musteri aramak. Ancak musteri bulamazsak cok fazla risk almak istemiyoruz. Bu isi yapmayi cok istememize ragmen mali ve hukuki konularda bilgilendikce kafamiz karisiyor.

1. Anladigimiz kadariyla anonim sirket kurulmasi icin 50,000 TL'lik bir sermaye gerekiyor. Tubitak'in destegi bu konuda bir yardim sagliyor. Bu parayi sirket kurulumu nakit sermaye olarak gosterecegiz. Acaba anonim sirket olarak kalabilmek icin bu sermayenin surekli bankada kalmasi mi gerekli? Bu parayi sifirlanin sirkete bir yaptirimi var mi?

2. Sirketin galiba bir ofisi olmasi zorunlu. Sirket web'den calisacagi icin fiziki bir ofise ihtiyacimiz yok. Turkiye'de yasayan abimin ya da babamin evini ofis olarak gostermek gibi bir opsiyon var olabiliyor galiba. Bu opsiyonu kullanmanin bir zarari var midir? Baska bir opsiyon da ofisin Istanbul'daki bir teknokentte ofis alinmasi ancak galiba burada bazi durumlarda kira verilmesi gerekebiliyor.

3. Sirketin kurulumu disinda surekli bir mali danisman/musavir ve avukata ihtiyac oluyor mu? Acaba benim isleri yurt disindan takip etmem zor olur mu?

4. Bizi en cok dusunduren soru ise sabit sirket giderleri: Acaba (anonim) bir sirketin hic is yapmadigi bir ayda (sifir kar veya zarar) devlete odemesi zorunlu sabit ucretler var midir?

5. Ne kadar arasam da yeni girisimcilerle alakali alomaliye gibi bir forum bulamadim. Acaba bizim durumumuzdaki arkadaslarin bilgi paylastiklari bir forum'dan haberiniz var mi?

Cok tesekkur ediyorum.

Merhaba
    1-hayır
    2-evet olabilir
    3-avukat zorunlu değil Müşavir her ay beyannamelerini verecek
    4-damga vergileri ,ticaret odası aidatları,muhasebe senede 1 resmi defter ücreti
    5-artık bir şirketim var diye bir sunum var isterseniz mail atarım
    Yazılımda Yurtdışına hizmet verilmesi ile ilgili ,%50 vergi avantajı mevcut
    Saygılarımla
    www.systemscpa.com/ Accounting Turkey-İstanbul

Selamlar
    Sizinde Kurban Bayramınız kutlu olsun.

Türkiye'de Anonim Şirkete sahip olmak emin olun karışık değil, tedirgin olmayın, kafaniz karışmasın, her sorunuzun cevabı var.

Cevap 1 - Şirket kuruluşunda sermayenin 4/1 bankaya bloke edilmesi, tescil işlemi bittikten sonra bankadan isteğinize göre çekilmesi gerekir, yani bankada sermaye tutarını bulundurmanıza gerek ve ihtiyaç bulunmamaktadır.

Cevap 2 - Şirketin Türkiye'de bir adresinin bulunması gerekir, lakin evde olabilir ofiste. ofis olması durumunda burada birilerinin olması gelecek tebligatlar içinde önemlidir. Bilindiği gibi Teknokent lerde vergi indirimi var. Ofisinizin Teknokent'te bulunması şirketin geleceği için önemli. Şirket için vermiş olduğunuz kira için stopaj ödeyeceksiniz.

Cevap 3 - Anonim şirketlerde sermaye tutarı 250.000,00.- tl ve üstü rakamlara çıktığı takdirde avukat bulundurma mecburiyeti vardır.
    ayrıca sözleşmeli mali müşavir tutma veya bulundurma mecburiyetinizde var. Anonim Şirketlerde Maliye Bakanlığına beyanname gönderme yetkisi Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirler de vardır.

Cevap 4 - Hiç bir iş yapmasanız bile sabit vergiler var. Bunlar KDV 29,90 tl pul parası, Muhtasar Beyanname (aylık veya 3 aylık) stopaj ve pul parası, Geçici Vergi Beyanname (3 aylık) pul parasıdır. tutmuş olduğunuz işyeri veya ev kirasının brüt kirası üzerinden % 20 stopaj ödersiniz, örnek olarak 200 lira bir işyeri tuttuğunuzda aylık maliyetiniz bütün vergiler dahil 100 lirayı geçmeyecektir.

Cevap 5 - Üzgünüm bu konularda formlar da bu kadar cevap alabilirsiniz, mali konularda en iyi forum burası. sizin asıl mali danışmanlık almanız gerekiyor.

kısa ve öz cevap vermeye çalışdım. çalışmalarınızda başarılar dilerim.
    saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)