kamu işçi maaş

Konu: Birleşen Firmalarda Vazgeçilen Alacak Varsa....

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Birleşen Firmalarda Vazgeçilen Alacak Varsa....

    "Vazgeçilen alacaklar" mevzusunda borçlu firma birleşme yolu ile devr olursa, 3. yılın sonuda zarar ile itfa edilmeyerek gelir yazılması gereken fon tutarı, artık devralan firmanın özkaynak hesap kalemi altında izlenirse gelir yazılabilir mi?

    Devralan firma bu tutarı gelir yazmak istememektedir. Ben de gelir yazılmasını savunmaktayım.


    Tutar oldukça ciddi tutarlıdır ve kanuni dayanağa ihtiyacım vardır.

    Uygulamam doğru mudur? Eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    171

    Birleşen Firmalarda Vazgeçilen Alacak Varsa....

    Vazgeçilen Alacak konusuna VUK nun 324. maddesinde değinilmiş. Sanıyorum siz de bu maddeye dayanarak soruyorsunuz.

    Birleşme durumunda devralan şirket devreden şirketi sadece aktifi ve pasifi ile devralmıyor. Aynı zamanda devreden şirketin kanuni ve hukuki edimlerini ve yükümlülüklerini de devralıyor. Bu durumda devirden önce devreden şirketin yasalar karşısında durumu, pozisyonu ne ise devirden sonra da bu yükümlülükleri devam ediyor, kesintiye uğramıyor. Devirden önce devreden şirketin ve devralan şirketin kayıtlarında birbirlerini bağlayıcı şartlar da devam ediyor.

    Bu durumda devralan firma devreden firmadan olan "vazgeçilen alacak" durumundaki alacağını 3 yıl içinde gider hesaplarına almıyorsa 3. yılın sonunda gelir hesaplarına almalıdır.

    Aksi durumda devralan şirket açısından Kurumlar V.K. nun 16. ve 17. maddelerinde belirtilen Örtülü Sermaye ve Örtülü Kazanç sözkonusu olur diye düşünüyorum.
    Saygılarımla ...<br /><br />S.M.M.M. Onursal TAŞTAN (İzmir)<br /><br />Vergi muhasebenin nedeni değil, sonucudur.<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Birleşen Firmalarda Vazgeçilen Alacak Varsa....

    Sayın Onursal Bey bu konuda kesinlikle hem fikiriz.

    Fakat bu konuda kanuni dayanaklara ya da emsal teşkil edecek örneklere ihtiyacım vardır. (kaç gündür arıyorum bulamadım)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Birleşen Şirketlerde Sermaye Muhasebe Kaydı
    Konu Sahibi trmersin Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 19.Aralık.2013, 19:42
  2. Vazgeçilen Alacak
    Konu Sahibi Day-Dream Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 16.Aralık.2013, 16:17
  3. Birleşen Şirketler, Vergiyi İndirimli Ödeyecek
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 15.Haziran.2009, 17:14
  4. Vazgeçilen Alacaklar
    Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 04.Mart.2008, 16:20
  5. Serbest Bölge Kazanç İstisnası-Vazgeçilen Alacak Geliri
    Konu Sahibi butterfly effect Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.Ocak.2007, 16:56

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36