kamu işçi maaş

Konu: Kira

Kira

kirada olmayan, kendi dükkanında işini yapan vatandaş stopaj öder mi ?

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Her hangi bir kira ödemesi olmayacağı için stopajda yoktur.

teşekkür ederim bülent bey

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Emlak vergisi öder tabi
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

merhaba, nereye konu açacağımı bilemedim ve bu konu altında soru sormak istedim.. konu sahibi arkadaşım kusura bakmasın..yardım edenlere teşekkür ederim..

ilk defa yer açtım kendime dolayısıyla ilk defa muhatap oluyorum bu tip muhasebe işleriyle.. muhasebecime ne sorup öğrenmem gerektiğinide pek bilemedim..cevap veren olursa lütfen bu hususu dikkat alsın

basit usulde ticari kazanç vergi türü altında 1 Ağustos 2015 tarihinden itibaren faaliyete geçen bir şahıs firmam var, öncelikle muhasebeciyle sadece şirketi kurarken bir iki görüştük bana gerekli evrakları verdi ve kendim vergi dairesine gidip işlemleri hallettim ve vergi levhamı çıkarttım.. buraya kadar tamam fakat kafama takılan sorular var ve farklı görüşler almak istiyorum..

1- ödediğim kira 300 tl.. buna ait stopaj ya da herhangi bir vergi çıkar mı ?
    2- muhasebeci yazar kasa zorunluluğumun olmadığını söyledi, fiş kesme zorunluluğumun olmadığını da söyle.. sadece esnaf sanatkarlar odasından aldığım fatura var, günlük olarak onu yazıyorum, müşteri içinde küçük fatura yazıyorum(eğer isteyen olursa)günlük hasılat şeklinde..
    3- muhasebeci herhangi bir defterden bahsetmedi ( yevmiye vs..) kendim günlük müsvedde olarak tuttuğum normal bir defterim var, yevmiye defteri tutmam gerekiyor mu ? ayrıca günlük olarak kendi müsvedde defterime not ettiğim kazancı gün sonunda GÜNLÜK HASILAT şeklinde faturaya yazıyoum..
    4- muhasebeci herhangi bir ücret talep etmedi henüz, ama şubat ayında uğrayacağını söyledi, (beyanneme vereceksin şubat ayında demişti) bu gün uğradığında benden muhasebeci ücreti ister mi ? çünkü muhasebe ücretin de yok demişti..
    5- günlük kazançta çok değil, ortalama 40- 50 arası değişiyo ve bu günlük kazanç miktarını olduğu gibi faturaya günlük hasılat şeklinde yazıyorum, ne kadar vergi öderim eğer böyle devam ederse kazanç..
    6- kapatma niyetimde hasıl oldu şubattan önce.. ne yapmam gerekir? parasal olarak bana borç, vergi vs herhangi bir şey çıkarmı ?

teşekkürler saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)