kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By 5520

Konu: Bir Yıl İçinde Birden Fazla Gayrimenkul Satışı

Bir Yıl İçinde Birden Fazla Gayrimenkul Satışı

Sn Arkadaşlar,

Eşim ve benim sahibi olduğumuz bir mülke yarı yarıya ortağız (2007 yılında alınmıs)
    Eşimin kendine ait bir mülkü daha var. (2011 yılında alınmış)

Bu iki gayrimenkulu satıp daha başka bir bölgeden 2 mülk alma planımız var. Yeni alacağımız mülkleri satmayı düşünmüyoruz. Amacımız su anki mülklerin bulunduğu bölgedeki kira gelirlerinin düşüklüğü ve mevcut iki evin aidat yüksekliğini, bu değişiklik ile daha makul hale getirmek.

Ticari bir faaliyetimiz şirketimiz yok. İkimizde maaşlı çalışıyoruz. Son 7 sene içinde ikimizinde bir mülk satışı yok. Satışlardan dolayı doğacak normal değer artışı vergilendirmesini biliyorum ve kanuna uygun beyan edeceğiz ( 5 sene içinde iktisap edildi ise doğan değer artış vergisi)

Tesadüfen internette rastladığım bir haberde 'bir yılda birden fazla gayrimenkul satışının maliye tarafından ticari kazanç olarak değerlendirebileceği' hususundan bahsediliyordu. Hatta satışlar bir şekilde değerlendirildiğinde geçmişe yönelik e - beyanneme borçlarının yansıtılması, satışı yapan kişilerin otomatik olarak bağkurlu yapılık geçmişe yönelik borç çıkarılması ve sgk kazanımlarının riske girmesi gibi bir sürü olumsuz durum olabiliryormuş. (araç ve alım satımlarında)

Biz her şeyimizi bugüne kadar nizami yaptık o yüzden bu konuda da nizami ve risksiz hareket etmek istiyoruz. Pratik Uygulamada gerçekten bu tip durumlar oluyormu?

Çevremde bir yılda birden fazla gayrimenkulunu satan bir çok insan duydum. Onların böyle bir uygulamadan haberi bile yok. Benmi gereksiz evham yapıyorum bilemedim. Sizere danışmak istedim. Yorum yaparsanız sevinirim. satışları yapıp beş sene sonra böyle bir tablo ile karşılaşmak istemiyorum.

Saygılarımla
    Burçin

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sahibi olduğunuz gayri menkullerin satışı ticari faaliyet sayılmaz. Alınma tarihi de 5 yılı geçtiği için değer artış kazancı da ödemeniz gerekmez. Rahatlıkla evlerinizi satıp yeni evinizi alabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun güle güle oturunuz.

Değer artışı yönünden gerekli beyannameyi verdikten sonra hiçbir sorunla karşılaşmazsın. Olaki ilerleyen süreçte aynı yıl içindeki iki ev satışından dolayı bir şeyle karşılaşırsanız izahatta bulunursunuz. En fazla olacak budur. Hiç dert etmeyin.

Okuduğunuz teorik olarak doğruluk payı olan bir yaklaşım ancak mantıken acımasız ve ben bu mantığı desteklemiyorum açıkçası. Değer artış kazancı arızi durumların vergilendirilmesinde kullanılır. Bu da çapraz kontrollerde Maliye'nin bilgi sisteminde rahatlıkla ortaya çıkarılabiliyor ve genelde de zamanaşımından dolayı 5 sene sonra ortaya çıkıyor Tabi ticari kazanç olarak değerlendirilmesi durumunda en büyük risklerden biri KDV. Yani 4 sene önce 200K ya aldığınız daireyi 205Kya sattınız diyelim. Burada endekslemeden dolayı değer artış kazancında belki hiç vergi çıkmaz. Ancak ticari kazançtan mükellefiyet tesisi istenirse zaten 36K KDV istenir kalan cezaları saymıyorum. Bu durumlara tanık oldum açıkçası. Satışı yapanın incelenmesinde değilde satışı yapılan kişinin daireyi başka birine satışında bile çıkıyor bilgi istemesi. Ayrıca sadece ilgili yıla da değil mesela sonraki yıldaki satışlarınıza da bakılabiliyor. 2 satış açıklanabilir bir düzey bence.

evet böyle bir uygulama var ancak gayrımenkul alış satışları süreklilik arz ederse ticari faaliyete bağlanıyor.vergi dairesinden böyle bir cağrıda bulunurlarsa izah edersiniz..

Uygulamaya (gib.gov.tr özelgeler kısmına) baktığınızda "şahsi ihtiyaç sınırı" diye bir kavram karşılaşacaksınız. Sizin anlattığınız durumda tam bu kavrama uyuyor. Yeni bir ev almak için mevcut dairelerini satmak, değerli bölgedeki veya metre karesini büyük mevcut dairesini satıp kendi oturabileceği daha küçük bir daire ile kiraya vermek için ikinci bir daire almak gibi.
    bil_gin bunu beğendi.

Uygulamada 10-15 ve daha fazla gayrimenkul satışı yapanlar hakkında inceleme yapılmaktadır. ancak bunların çoğunluğu da kat karşılığı daire lan ev sahipleri veya kayıt dışı olarak sürekli gayrimenkul alım satımı yapanlardır. yani sizin endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. zaten eşinizin yaptığı alım satımla sizin yaptığınızı ayrı ayrı düşünmek gerek. ayrıca evlerden birinin satın alma tarihi de 5 yılı geçtiği için değer artış kazancı oluşmaz. sadece 2011 yılında aldığınız dairenin satışından elde edeceğiniz kazanç için beyanname vermeniz gerekir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)