kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Ödenmeyen Sgk Primleri

Ödenmeyen Sgk Primleri

Merhaba bilindiği üzere Ödenmemiş SGK Primlerinin 5510-88.maddesi gereği gider olarak kabul edilmiyor. Benim takıldığım aşağıdaki örneğe göre
    KKEG olarak İşveren hissesi primi ile işveren işsizlik primi olarak mı dikkate almalıyız. Yoksa 361 nolu hesaptaki ödenmeyen primlerin tamamımı dikkate alınır.? Uygulamanız nasıldır. Kanun maddesi primler şeklinde genel tanım yapmış.

SGK Priminin Tahakkuk Kaydı,

-------------------------------------------------30.11.2013----------------------------------------------------

770 – GENEL YÖNETİM GİDERLERİ HS. 100.000

İşci Ücretleri

770 – GENEL YÖNETİM GİDERLERİ HS. 22.500

İşveren SGK Primleri

335 PERSONELE BORÇLAR 71.491

360 ÖDENE VERGİ VE FON HS 13.509

361 ÖDENECEK SOSYAL GÜV PRİMLERİ 37.500

İşveren Payı : 22.500

İşci Payı : 15.000

------------------------------------------------------------/----------------------------------------------------------

Dönem sonunda Ödenemeyen SGK Primlerinin Tahakkuku

-------------------------------------------------31.12.2013----------------------------------------------------

361 ÖDENECEK SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİ 37.500

368 VAD.GEÇ.ERT. VERGİ VE DİĞ YÜK. 37.500

-------------------------------------------------31.12.2013----------------------------------------------------

900 KANUNEN KABUL EDİLEMEYN GİDER 22.500

Ödenmeyen SGK Primleri

901 KANUNEN KABUL EDİLEMEYN GİDER ALACAKLI HESABI 22.500

Ödenmeyen SGK Primleri

------------------------------------------------------------/----------------------------------------------------------

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Uygulamada genel hatlar itibariyle primlerin tamamı dikkate alınıyor (işveren-işçi payı ayrımı yapılmaksızın) Açıkcası bende bu şekilde dikkate alıyorum.
    Hakeza aynı şekilde vergi dairesi de şöyle bir karşılaştırma yapıyor (geçmişte başıma geldi)
    Beyannamede beyan edilen KKEG tutarına karşılık,firmanın o yıla ait ssk borç dökümünde görünen primleri karşılaştırıyor.Beyan edilen KKEG,ödenmeyen primlerden daha az ise,izahat istiyor.
    Açıkcası Vergi matrahının tespiti yönünden ödenmeyen sigorta priminin işçi veya işveren payı olup olmamasının bir öneminin olmadığı ve 361 hesap bakiyesinin toplu olarak dikkate alınması gerektiği görüşündeyim.
    bulent249 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Merhaba,

Gider olarak yazılan kısım; sigorta işveren payı ile işsizlik işveren payı olduğu için, bunlar; KKEG olur düşüncesindeyim. 361 hesabının tamamı KKEG olursa, içinde gider yazılmayan işçi payı ve işsizlik işçi payı bulunuyor. Bu kalemler KKEG olmaz gibi.. Tabi bu benim kendi düşüncem

Tahsin üstadın dediği gibi oluyor maalesef bencede işveren payları olmalı ama böyle maalesef ha bu arada tahakkukun tamamını kkeg yaparken içindeki damga vergisini çıkarmayı unutmayın....

Alıntı Selin Gülgün Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Gider olarak yazılan kısım; sigorta işveren payı ile işsizlik işveren payı olduğu için, bunlar; KKEG olur düşüncesindeyim. 361 hesabının tamamı KKEG olursa, içinde gider yazılmayan işçi payı ve işsizlik işçi payı bulunuyor. Bu kalemler KKEG olmaz gibi.. Tabi bu benim kendi düşüncem
    Selin Hanım merhaba,
    Olurda bir inceleme esnasında gelir idaresi,sizin dediğiniz gibi,kkeg'den işçi ve işveren payları ayırımına gidip bunu kabul ederse,bende sizin gibi yapmaya devam edeceğim. Ama uygulamada pek rastlanılmamıştır..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Tahsin Bey merhaba

ben uygulamada açıklamamdaki gibi yapıyorum. Çünkü KKEG nin mantığı gereği; bilirsiniz, KKEG ler kar-zararı etkilemez. Önce gider yazılan bir unsur sonra matraha ilave edildiğinde; kar yada zararı etkilemeden gider niteliği taşımayan kalem çıkarılmış oluyor. Yanlış mı düşünüyom
    ancak 361 in tamamı kkeg yazılırsa burda; gider yazılmayan işçi payları kar-zararı etkiliyor o bakımdan da dediğim gibi yapıyorum
    Umarım anlatabilmişimdir saygılar

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    361 in tamamı kkeg yapılır.

'gider yazılmayan işçi payı' bu ne demek ?
    bil_gin bunu beğendi.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

kkeg kar-zararı etkilemez demeyin yanlış olur vergiye tabi matrahı değiştirmez aynı sonuca gelirsiniz ama kkeg dönem net karı veya dönem net zararını çok ciddi etkileyebilir dağıtılacak karı veya mahsup edilecek zararı ki bu konu uzun bir konu yani KKEG çok ciddi bir mesele evrakı olmayan bir şeyi veya olsa da kkeg yazmak doğru değil inceleme elemanları dökümünü isteyip önce onu araştırıyorlar bilesiniz.

Selin Hanım merhaba nasılsınız

Gider yazılamayan işçi payı vs.açıkcası bende pek anlayamadım.
    Ücret tahakkuku kaydı oluşturduğunuzda,bu payları görmezden geliyorsanız,kaydı nasıl oluşturuyorsunuz.Rica etsem paylaşır mısınız?

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Bilindiği üzere Vergi Sistemimiz tamamen "Tahakkuk" esası ve "Elde Etme Prensibi" üzerine kurulmuştur. Ancak bazı yasal düzenlemeler hem bu esasa hem de bazı sistemlere aykırı düzenlemelere yer vermiştir. Bunlardan biri de SGK primleridir. GVK 40/2 maddesi ve SGK 80 maddesinin son fıkrası gereğince ödenmeden giderleştirilemez. Yasanın bu hükmüne göre giderleştirilmesi ( bu bir kamu alacağıdır dikkat ) ödemeye bağlandığına göre artık ödendiği anda gider yazılır hükmündedir. Tek istisna Aralık ayı primleri içindir ki ona da GVK 174 sayılı Genel Tebliği ile esneklik tanınmıştır, ocak ayında ödendiği takdirde önceki yıl giderlerine alınmasına imkan tanınmıştır.

Muhasebe tekniğine gelince bu gibi durumlarda KKEG yazılması önerilsede ben buna katılmıyorum. Bu sanki hiç kabul edilmeyen bir gideri o yıl beyanname düzenlemesine uygun hale getirme şeklini alıyor. Bu şartlar altında yaptığınız ödemeleri de artık ve ancak beyanname üzerinde indirebilirsiniz. Bu bana göre anı kaydı ve kayıt bütünlüğü açısından uygun değildir. Bunun yerine ödenmeyen primlerin 280 hesaplara aktarılması gerekir. Her yapılan ödemede de ilgili kısım gider hesaplarına aktarılır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)