kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Okul Masrafları Gider Kayıt Edilir mi ?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2016
  Mesajlar
  4

  Okul Masrafları Gider Kayıt Edilir mi ?

  Merhaba,

  Birkaç gün once home office şahıs firması kurulumunu gerçekleştirdim. Mali müşavir ile yaptığım görüşmede bana, oğlumun özel okul eğitim masrafını yıllık gelirden gider olarak gösteremeyeceğimi söyledi.

  Ama internette yaptığım araştırmaya göre beyan edilen yıllık gelir matrahının %10 una kadar bu harcamalar yılda bir kez vergiden düşülebiliyormuş.

  Kafam çok karıştı. Müşavirin bu konuyu bilmiyor olabileceğini düşünmek bile istemiyorum!! Bu işin doğrusu nedir.

  2. kısa bir sorum daha var. Ayrıca 2015 Ekim ayında 0 aldığım aracı şimdi şahıs şirketi üzerine kaydedersem KDV den düşme ve/veya her sene amortisman gideri şansım olur mu?
  Bu durumda benzin, onarım tüm masraflarını da gider gösterebilirim degil mi?
  Aracı en az 5 sene satmayı düşünmüyorum. 5 sene sonra %1 KDV ile mi satacağım? Bu işlem bana karlı geliyor. Doğru mudur?

  Saygılarımla


 2. #2
  aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  2.355
  Ama internette yaptığım araştırmaya göre beyan edilen yıllık gelir matrahının %10 una kadar bu harcamalar yılda bir kez vergiden düşülebiliyormuş.

  doğru...meslektaşımız bu konuda yanılıyor.
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

 3. #3
  merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Mesajlar
  5.192
  oğlunuzun özel okul eğitim masrafını yıllık gelirden gider olarak gösterebilmeniz için sizin velayetinizde olması ve okul ödemesini fatura ile belgelemeniz gerekir. Mali müşaviriniz fatura olmadığı için olmaz demiş olabilir.
  Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2016
  Mesajlar
  4
  okul odemesi icin tabii ki fatura olacak. musavir bana bu basit konuda bile nasil yanlis bilgi verdi anlamak mumkun degil gercekten.

  en mantiklisi, daha ilgili ve dogru bilgi veren bir kisiyle calismak sanirim.

  verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ocak.2016
  Mesajlar
  99
  Sayın Muratos:

  Gelir Vergisi Kanununun 89/2 maddesine göre beyan edilen yıllık gelirinizin % 10'unu aşmaması, Türkiye'de mükellef olan bir kurumda eğitim görmesi, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle belgelendirilmesi şartıyla kendiniz, eşiniz ve küçük çocuklarınıza ilişkin olarak yaptığınız eğitim harcamalarını beyanname üzerinde kazancınızdan indirebilirsiniz.

  Konuyla ilgili olarak 255 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin "Eğitim Giderleri" başlıklı bölümünde "Eğitim ve öğretim kurumları, anaokulu, kreş ve dershanelere eğitim amacıyla yapılan ödemeler ile eğitim amaçlı kurs ücretleri, okul servis ücretleri, kitap ve kırtasiye alımları için yapılan harcamalar ile öğrencilerin özel yurt ve pansiyonlarda kalmaları durumunda ödenen tutarlar vergi indirimine esas alınacaktır." açıklaması yer almaktadır. Öte yandan 23.10.2012 tarih ve GVK-85/2012-7 sayılı Gelir Vergisi Sirkülerinde, "çocuk" veya "küçük çocuk" tabirinden, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukların anlaşılması gerektiği belirtilmiştir.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ocak.2016
  Mesajlar
  99
  Daha açık ifadeyle, belgelendirmek şartıyla, 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocuklarınız için;

  1- Anaokulu, kreş ve dershanelere eğitim amacıyla yapılan ödemeler ile eğitim amaçlı kurs ücretleri, okul servis ücretleri, kitap ve kırtasiye alımları için yapılan harcamalar ile öğrencilerin özel yurt ve pansiyonlarda kalmaları durumunda ödenen tutarları,

  2- Özel üniversiteler (Türkiye'de olanlar) için yaptığınız ödemeleri

  Kazancınızdan indirebilirsiniz.

 7. #7
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.522
  Sayın formdaşlarım


  Kusura bakmayın ama ben bu soruda en çok buraya takıldım.

  **Birkaç gün once home office şahıs firması kurulumunu gerçekleştirdim. Mali müşavir ile yaptığım görüşmede bana, oğlumun özel okul eğitim masrafını yıllık gelirden gider olarak gösteremeyeceğimi söyledi.

  Ama internette yaptığım araştırmaya göre beyan edilen yıllık gelir matrahının %10 una kadar bu harcamalar yılda bir kez vergiden düşülebiliyormuş.


  Kafam çok karıştı. Müşavirin bu konuyu bilmiyor olabileceğini düşünmek bile istemiyorum!!

  Neden kafanız karıştı Mali Müşavirin bilemeyeceği bir konu olamaz mı ? veya yukarıda Merkür 2 formdaşımızın dediği gibi ''gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle belgelendirilmesi şartıyla '' bunu düşünerek söylemiş olamaz mı ?

  Sayın muratos; ''
  okul ödemesi için tabii ki fatura olacak. müşavir bana bu basit konuda bile nasıl yanlış bilgi verdi anlamak mümkün değil gerçekten en mantıklısı, daha bilgili ve doğru bilgi veren bir kisiyle çalışmak sanırım.''

  cümlenizden hareketle bulduğunuz ''
  doğru bilgi veren'' Müşavir arkadaşımızda başka bir sorunuza bu şekilde cevap verirse o zaman da başka doğru bilgi veren bir müşavir mi bulacaksınız.

  Ayrıca bu konularda buradan böyle sorulara cevap yazmak istemem ama Müşavirlik mesleğinin daha fazla aşağılanmaması ve buradaki Müşavir arkadaşlarımızında diğer Müşavir arkadaşlarımızın hakkında olayın doğruluğunu bilmeden yanlış yapmış,yanlış bilgi vermiş v.b cümleleri kullanmamaları için dikkat çekmek amacıyla yazıyorum.

  Benim amacım buradan Sayın muratos üzerinden polemik yaratmak değil. Yarın bir gün aynı ifadeler bizim içinde kullanılabilir.


  Saygılarımla
  a.makineci, Arzu717171 ve Day-Dream bunu beğendi.

 8. #8
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.474
  Sevgili ferhat,

  Yerden göğe kadar haklısın. Konu ile ilgili olarak birkaç noktaya da dikkat çekmek isterim. Bazı soruların doğru cevaplanabilmesi için soruları da doğru sormak lazım;
  Bence müşavir arkadaşımız doğru bilgi vermiş, gerçekten okul giderlerini yıllık gelir üzerinden indiremez. Yani home office kuran biri bu soruyu acaba bu kurumun giderleri olarak mı sordu yada müşavir bu anlamda cevaplandırdımı bilmiyoruz. Soruyu bana da sorarsa hayır derim. Sadece ancak gelir vergisi beyannamesinden bazı şartlarda belli bir kısmını indirebileceğini söylerim.

  Konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan birinin forumda sorduğu soruyu müşaviri hakkında yorum yapıyorsa aslında hiç cevaplandırmamak daha doğrudur. Hakkında söz hakkı doğan birinin burda yokken yorum yapılmasına yol açan bir "polemiğe" de izin vermemek lazım. Konuya bu nedenle de cevap yazmamıştım.

  Doğrusu surunun nasıl sorulduğunu ve ne şartlarda cevaplandırıldığını bilmiyoruz. Kanımca ilk soruya da cevap "müşavirinizle bu araştırma sonucunuzu görüştünüzmü ?" olmalıydı.
  a.makineci ve Arzu717171 bunu beğendi.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ocak.2016
  Mesajlar
  99
  Bir mükellef müşavirinin kendisini yanlış bilgilendirdiğini düşünemez mi? bütün müşavirler aynı seviyede bilgi sahibi mi? mükellef müşavirinin verdiği bilgiyi yeterli görmediğinde kendisi araştırma yapamaz mı başkalarına danışamaz mı? sizler hiç mükellefini yanlış yönlendiren yanlış bilgi veren müşavir görmediniz mi duymadınız mı? allahınızı severseniz siz nerede yaşıyorsunuz????

  mesleki dayanışma güzel ve faydalı bir şeydir ancak bunun seviyesini iyi ayarlamak lazım. mesleki dayanışmanın boyutu mesleki taassup seviyesine ulaşırsa bu her şeyden önce o mesleğe zarar verir. onun için daha rahat olalım ve insanlar istediği gibi sorularını sorsunlar. cevaplamak istemiyorsanız burada cevaplayabilecek insanlar yeterince var burada. saygılar.......

 10. #10
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.522
  Sevgili dostum ksimkesyan

  Konuyu çok güzel özetlemene ve benim de yazmama rağmen demek ki anlaşılamayan durumlar gene var. Sayın sakindurum iyi anlayamamış onun sorularının üzerinden gideyim

  Sayın sakindurum

  **Bir mükellef müşavirinin kendisini yanlış bilgilendirdiğini düşünemez mi?

  --Muhasebe konusunda hiç bir şey bilmeyen, internetten araştıran mükellef nasıl yanlış bilgilendirildiğini düşünür. Okuduğunu bile anlamaz. Yukarıda Sevgili dostum Kevork'un da dediği gibi ''
  Bazı soruların doğru cevaplanabilmesi için soruları da doğru sormak lazım;'' değil mi ?

  **
  bütün müşavirler aynı seviyede bilgi sahibi mi?

  --Tabiki değil burada sana katılmamak mümkün değil onlara bende okumadıkları,kendilerini geliştirmedikleri için kızgınım zira bu türlü polemiklerin doğmasına, Mali Müşavirlerin bu şekilde görünmesine sebep oluyor yani kurunun yanında yaş da yanıyor

  **
  mükellef müşavirinin verdiği bilgiyi yeterli görmediğinde kendisi araştırma yapamaz mı başkalarına danışamaz mı?

  --Yeterli görmeyebilir, bilgiyi yeterli görmediği zaman araştırma yapabilir, başkalarına danışabilir fakat böyle bir ''
  Müşavirin bu konuyu bilmiyor olabileceğini düşünmek bile istemiyorum!! cümleyi neye göre kurabilir.

  **
  sizler hiç mükellefini yanlış yönlendiren yanlış bilgi veren müşavir görmediniz mi duymadınız mı?

  --Gördüm , duydum yukarıda da yazdım

  Sayın sakindurum benim vurgulamak istediğim Müşavirin bilip,bilmediği değil benim vurgulamak istediğim burada küçük görülmek,düşürülmek o arkadaş soruyu burada Mali Müşavir örneğini vermeden sorsaydı belki yarımız o Müşavir diğer yarımız onun karşıtı bir cevap verecektik ve verdiğimiz bilginin doğruluğu için bir sürü kanun maddeleri yazacaktık . O zaman her iki tarafta kendini
  Müşavir bu konuyu bilmiyor .bilmiyor mu ? diyecekti.

  Ayrıca yarın bir gün size bir soru gelse siz onu kendi bilginize göre cevaplasanız bir başka Müşavirde aksini söylese o zaman sizin için
  Müşavirin bu konuyu bilmiyor olabileceğini düşünmek bile istemiyorum!! dense sizin için çamur at izi kalsın olmaz mı ?

  İşte ben bu nedenlerden dolayı karşıyım !!!


  Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Gider Masrafları ve +KDV
  Konu Sahibi governator Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Mart.2015, 15:19
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Haziran.2011, 22:54
 3. Sigorta oto hasar ödemesi nasıl kayıt edilir.?
  Konu Sahibi güzi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2010, 11:15
 4. Hangi araçlar aktife kayıt edilir.?
  Konu Sahibi keskinsebnem1 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 11.Haziran.2010, 15:45
 5. Ödenen Gecikme Zammı Hangi Hesaba Kayıt Edilir?
  Konu Sahibi aysegul378 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Kasım.2007, 14:35

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36