kamu işçi maaş

Konu: Halk Otobüsü Plaka Kira Geliri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    403

    Halk Otobüsü Plaka Kira Geliri

    Selam arkadaşlar, halk otobüsü plakasını (araç üzerine değil, sadece plaka hakkı var) kiraya vererek elde edilen gelir GMSİ midir?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    112
    Ticari kazanç kapsamında değilse gmenkul sermaye iradıdır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    403
    ticari faaliyeti yok, sadece miras yoluyla edinilmiş olan plaka hissesini kiraya veriyor. araç olsa gmsi olacak ama, sadece plaka olunca kafam karıştı.
    Konu husok tarafından (09.Mart.2016 Saat 11:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: eksik

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457
    Sayın husok,

    "Ticari taksi yada halk otobüsü plakası" GVK'nun 70. maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendinde yazılı olan "işletme hakkı" kapsamında değerlendirilir. Zira sahip olunan "ticari taksi yada halk otobüsü plakası" sahibine veya bu plakayı kiralayan kişiye ticari taksi işletmeciliği faaliyetinde bulunulabilmesine olanak sağlamaktadır.
    VUK'nun 269. maddesinde gayrimaddi hakların gayrimenkul gibi değerleneceği hüküm altına alındığından gayrimaddi hak kapsamında olan "ticari taksi yada halk otobüsü plakası" da gayrimenkuller gibi değerlenecektir.

    Bu nedenle plakanın kiralanmasını GSMİ geliri olarak değerlendirip vergi mükellefi olan kişiye kiralanması durumunda gelir vergisi kesintisi ve vergi mükellefi olan kişinin 2 nolu KDV beyannamesi ilen KDV beyan etmesi gerekmektedir. Vergi mükellefi olmayan kişiye kiralanması durumunda gelir vergisi ve KDv olmayacaktır. Kiralayan ise bu gelirini yıllık beyanname ile GSMİ geliri olarak beyan etmelidir.

    İyi günler.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    403
    cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı Decease Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ticari kazanç kapsamında değilse gmenkul sermaye iradıdır.
    Evet aynen ticari işletmeye dahil ise ticari kazanç olur ve fatura kesilmesi gerekir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2014
    Mesajlar
    56
    Sayın Güroy ben biraz daha farklı bir konuda görüşünüzü almak istiyorum.
    Halk otobüsü işletmeciliği yapan bir mükellefimiz var. bağlı bulunduğu kooperatif
    tarafından günlük olarak bankaya kazançtan kendisine düşen miktar yatırılıyor.
    Bizde günlük olarak fatura kesiyoruz. Ancak bu kestiğimiz faturalar muhtelif müşteri
    olarak geçiyor. 5.000,- TL'yi geçtiği için BS' mizde göstermeli miyiz?

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Teorik olarak göstermek lazım diye düşünüyorum ancak karşı taraf kim olacak ? kim ba gösterecek?. Bence 5000 tl geçmeyen birkaç fatura kesin
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2014
    Mesajlar
    56
    faturaları günlük olarak kesiyoruz ki tutarlar 500TL ile 700Tl arasında değişiyor ancak fatura başlığına muhtelif müşteriler yazıyoruz. Bu yüzden toplamda
    muhtelif müşteriler olarak 5000TL'yi geçen gelirimiz oluyor. Ancak Kütahya Defterdarlığı'nın bir özelgesinde şöyle diyor;

    ''Yukarıda yer alan açıklamalara göre; bilanço esasına göre defter tutmanız dolayısıyla 382 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine istinaden gün sonunda elde ettiğiniz kazanç ile ilgili “muhtelif müşteriler” ibareli fatura düzenlenmesinde 213 sayılı Vergi Usul Kanunu açısından yasal bir isabetsizlik bulunmamakta olup, bir kişi veya kurum adına düzenlenmeyip muhtelif müşteriler adına gün sonunda düzenlenen fatura bedelleri katma değer vergisi hariç 5.000 TL’yi geçmesi durumunda Bs bildirim formu ile bildirilmesi gerekmektedir.''
    Bu özelge dolayısıyla da kafam karıştı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. G.V. Hesabında İntifa Hakkı Geliri İle İşyeri Kira Geliri Toplanır mı ?
    Konu Sahibi tarkaniz72 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Mart.2013, 15:06
  2. Kira Gideri, Kira Geliri
    Konu Sahibi cengaver tunç han Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 16.Ekim.2009, 16:38
  3. Ticari Kazanç+Kira Geliri+Kira Gideri?
    Konu Sahibi leonard Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 18.Şubat.2009, 08:57
  4. Kira Geliri
    Konu Sahibi kucur58 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Şubat.2009, 08:45
  5. Kira Geliri-kira Gideri-kira Aidat Gideri Konularında Nasıl Yol
    Konu Sahibi yusuf hamza Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 18.Mart.2007, 02:12

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36