kamu işçi maaş

Konu: Damga Vergisi Gider Sayılır mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    58

    Damga Vergisi Gider Sayılır mı?

    mrb.beyannamelere ait damga vergileri (13,10)direk gidermidir?yoksa kanunen kabul edilmeyen gidermidir.yardımcı olursanız sevinirim

    ğrenmek için burdayız

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    Damga Vergisi Gider Sayılır mı?

    Sevgili sudenaz;

    Gvk'nun 40 mad.6.sık. (2772 sayılı Kanunun 5'inci maddesiyle değişen bent) İşletme ile ilgili olmak şartıyla; bina, arazi, gider, istihlak, damga, belediye vergileri, harçlar ve kaydiyeler gibi ayni vergi, resim ve harçlar;
    ödendiği zaman gider hesaplarına işleye bilirsiniz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    58

    Damga Vergisi Gider Sayılır mı?

    cevabınız için teşekürederim hayri bey.ben bahsettiğiniz kanun maddesini okumuştum.ama yeterince açık olmadığı kanaatindeyim
    sonuçta bu damga vergileri kanunlar tarafından belirleniyor.ve vergi vergiden düşülürmü sorusu aklıma takılıyor.soruma çok fazla cevap alamadım.cevaplarınızı bekliyorum.şimdiden teşekürederim.
    ğrenmek için burdayız

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    13

    Damga Vergisi Gider Sayılır mı?

    selam sudenaz,
    gelir vergisi kanununda açık olarak indirilecek giderler açıklanmıştır. yani madde 41.6 ödenen damga vergisi kanuni olarak gider yazılabilir. Keza kanun koyucu hangi tür giderlerin kanunen kabul edilemeyeceğini açıklamıştır. örneğin gelir vergisi kanunu madde 41. 7. nde açıkça yazmış ve ayrıca motorlu taşıtlar vergisi kanununda madde 14 de bununla ilgili açıklamaya yer verilmiştir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    2

    1048 5035 damga vergisi

    arkadaşlar 5035 damga vergisi (13,10) gidere yazılabilirmi yazılamaz ben tam cevap alamadım yardımcı olursanız sevinirim

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Re: 1048 5035 damga vergisi

    Alıntı atanure Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar 5035 damga vergisi (13,10) gidere yazılabilirmi yazılamaz ben tam cevap alamadım yardımcı olursanız sevinirim
    g.V 40/6 madde kapsamında gider yazabilirsiniz.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    193

    Damga Vergisi Gider Sayılır mı?

    Sayın Atanure,

    Her yanıt veren, sözünü ettiğiniz DV ni gider yazabileceğinizi açıkça belirtmiş.
    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    3

    Ynt: Damga Vergisi Gider Sayılır mı?

    peki sayın nusret hocam ben 2009 yılında hiç bir damga vergimi gider olarak işlememiştim. 01.01.2009-31.12.2009 tarihleri arasında ödemiş olduğum sözleşme damga vergim ve beyanname tahakkuklarındaki damga vergilerimi toplu olarak işleyebilirmiyim. çünkü geçici vergi dönemleri geçti.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    401

    Ynt: Damga Vergisi Gider Sayılır mı?

    Sn atakan öyle bi soru soruyorsunki yazabirisin desek yazacakmısın yoksa yazamazsın desek yazmayacakmısın ? İlgili damga vergileri beyannamelerle ilgili olduğu için o beyanlarında (KDV, Muhtasar, Peşin Vergi, SSK, vs.) ödeme tarihleri farklı farklıdır. ödemeleri işlenirken damga vergilerinide direkt gider yazabilirsin. şimdi geriye dönüp ödeme tarihlerine damga vergilerini giderleştireyimmi diyeceksin yada kasadan çıkarken damga vergisi dahil çıkmadınmı tutarları. Geriye dönük gidip gider falan yazma bu saatten sonra. en iyisi 2010 yılından sonrakileri gider yazarsın. eğer gecikmeleri varsa onları da KKEG olarak dikkate alırsın. Kafana takılan basit soruları çevrendeki meslektaşlara ve arkadaşlarına sorabilirsin. burda yazılanlardan daha fazla faydalı olacağından eminim.
    bilgi Paylaşılsa bile tükenmeyen bir hazinedir.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    3

    Ynt: Damga Vergisi Gider Sayılır mı?

    sayın yeniyurt benim kast etmek istediğim serbest meslek defterlerinde kayıt sistemi bilanço usulü defterlerde değil orada tabikide ödeme belgesi ile gider olarak işliyorum. fakat serbest meslek defterlerinde biliyorsunuzki ssk ödenmiş ise bordrodan gider işliyoruz. keza smmm sözleşmeleri damga vergisi, kdv, muhtasar, geçici vergi beyanname damga vergisi ödemelerimiz var. bunların toplu gider işlenmesinden bahsetmiştim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Damga Vergisi Mükellefinin Kira Sözleşmesine Ait Damga Vergisi Tahakkuku
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 21
    Son Mesaj : 15.Ocak.2018, 23:26
  2. Damga Vergisi Gider Yazılabilir mi ?
    Konu Sahibi boi_uns Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 11.Ekim.2012, 13:43
  3. Gayrimenkul alımı sözleşmesinin damga vergisi gider midir? 252 ye mi atılır?
    Konu Sahibi spiderden Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Mart.2012, 12:49
  4. özel gider indirimi (damga vergisi) hk.
    Konu Sahibi AFA Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 14.Nisan.2006, 18:05
  5. özel gider indirimi (damga vergisi) hk.
    Konu Sahibi AFA Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 10.Nisan.2006, 17:57

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36