kamu işçi maaş

Konu: Fatura Kısmen Gider Yazılabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    Fatura Kısmen Gider Yazılabilir mi?

    Örneğin bir esnaf market alışverişinde evinin ihtiyaçları ile beraber işyerinin ihtiyaçlarını da alıyor ve tek fatura/fiş kesiliyor. Bu durumda bu faturanın işyeri harcamalarına isabet eden gider ve kdv si kayıtlara alınabilir mi? Teşekkürler...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    Fatura Kısmen Gider Yazılabilir mi?

    Sevgili ercan;
    Eğer alınan fatura ise fatura bilgileri işyeri ile ilgili olmalı ve iştigal konusu ile ilgili bir gider olmalı ayrı yeten makul bir miktarda ise herhangi bir sorun teşkil etmez kanısındayım.

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Fatura Kısmen Gider Yazılabilir mi?

    Bunun için en doğru yol faturayı olduğu gibi işlemek ve işle ilgili olmayan kısmı kanunen kabul edilmeyene atmaktır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    13

    Fatura Kısmen Gider Yazılabilir mi?

    vuk madde 232 de birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburuiyetinde olan çiftçiler:
    1. birinci v eikinci sınıf tüccarlara
    2. serbest meslek erbabına
    3. kazançları basit usulde tespit olunan tüccarlara
    4. defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere
    5. vergiden muaf esnafa
    sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.
    vuk medde 229.2. da faturanın şekli açılanmıştır. ve müşterinin adı, varsa ticaret ünvanı , iş adresi vb. bilgiler bulunması gerekir.
    o halde bu esnafın iş yerinde kullandığı malzemeler için gider yazabilmesi için ayrıca fatura istemek mecburiyeti bulunmaktadır. yani benim anladığım bu esnaf yazar kasa fişi almış ve bunu gider yazmak istiyor.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    172

    Fatura Kısmen Gider Yazılabilir mi?

    Yanlış bir yaklaşım, yazar kasa fişleri de fatura yerine geçen belgelerdendir. Burada tek bir fatura üzerinden iş yerine isabet eden gideri aynı fatura tarih ve sayısıyla işleyebilir. Vergi dairesinden daha önce benzer bir olay için sözlü görüş almıştım.
    SMMM G. BOZKURT

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cep Telefonu Gider Yazılabilir mi ?
    Konu Sahibi Hızır Çakırbeyli Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 09.Mart.2016, 02:04
  2. Kısmen Mahsup Kısmen Nakit Kdv iadesi hk.
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 22.Nisan.2014, 16:56
  3. Kısmen Mahsup Kısmen Nakten İade
    Konu Sahibi neredekaldI Forum KDV
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 03.Temmuz.2013, 17:59
  4. Kısmen Mahsup Kısmen Nakit İadenin kapsamı
    Konu Sahibi melissa78 Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Mart.2012, 19:53
  5. Rüşvet Gider Yazılabilir mi?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Nisan.2009, 12:18

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36