cfo-bmi

Like Tree2Beğeni

Konu: Başkasının Üzerine Kayıtlı Mesken Kira Geliri Hk.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Lightbulb Başkasının Üzerine Kayıtlı Mesken Kira Geliri Hk.

Oğlunun üzerine kayıtlı iki dairenin kira ödemeleri babanın banka hesabına yatırılıyor ve babanın serbest meslek kazancı ile birlikte beyan ediliyor ve vergisi de ödeniyor. Kira geliri de gerçekten babaya ait.

Ben tapu değil, gelirin elde edilmesinden dolayı kira gelirinin babanın vermesi gerekiyor diye biliyorum ve yıllardır bu şekilde beyan ettik, bugün vergi dairesinden çağırmışlar ve bu böyle olmaz demişler, biz kabul edelim ama ilerde sıkıntı olabilir demişler.

Araştırdım ama konu ile ilgili net açıklayıcı birebir özelge vs. bulamadım, bunun ile ilgili bilgisi, dayanağı olan var mı? İbraz edebileceğimiz. Yada siz olsanız nasıl beyan edersiniz?

Envanter kayitli olmus olsaydi bile yine gmsi olarak beyan edilmesi gerekiyor.gvk 70 e baktiginizda ticari ve zirai kazanc icin sadece envantere kayitli binalar o kazanclara gore islem yapilir denilmis.dolayisiyla smk icin her turlu gmsi olarak beyan edilmesi gerektigini dusunuyorum

Envantere kayıtlı değil, kaldı ki kayıtlı olsa, kira faturası keserdik, problem o değil.

Sanırım soruyu eksik sordum;
    Tapuda oğulun üzerine kayıtlı dairenin kira geliri babanın banka hesabına geliyor ve para da babaya ait. Bu kira geliri babanın gmsi ile mi verilmeli, yoksa oğul için ayrı bir beyanname yapıp oğul adına mı beyan edilmeli?

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Zindan,

Meşhur sözdür "Mühür Kimdeyse Süleyman Odur". Tapu kimin ise kira geliri de onundur. Başka bir banka hesabına yatmış olması bu gerçeği değiştirmez. Aile beyanı sistemi de kalktığına göre, beyan oğul adına olacak.

Sayın chekici,

"Envanter kayitli olmus olsaydi bile yine gmsi olarak beyan edilmesi gerekiyor" cümlesi ise tamamen yanlış. Bu şartlarda fatura kesilir ve zaten ticari kazanç olmuş olur.
    aşkınbulduk bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayin ksimkesyan
    Solediklerimde hata oldugunu dusunmuyorum.anladigim kadariyla smk kazanci elde eden birinin envanterine kayitli tasinmaz karsiliginda elde ettigi geliri ayrica gmsi olarak beyan etmeyecegini belirtmissiniz.benim kanun ilgili maddesinden o sekilde anlamadim.buyurun bu konuyla ilgili verilmis bir ozelge.
    B.07.1.GIB.4.21.15.01-GV-2011/71-30
    15.11.2011 tarihli g.v ozelgesi

Sayın chekici,

Tabi dar kapsamda bakarsanız öyle yorumlarsınız, Mülkiyet kavramına bakmadan "Envanter" olunca. Terimleri yerliyerinde kullanmak dikkat ve bilgi ister. Gelirin kişiselliği meselesi de ayrı, asıl bu noktayı hiç incelememişsiniz. Ve tabi sorunun asıl cevabını vermiştim. SMK da ayrıca Gayrımenkul'ün envantere kayıtlı olma ilkesi ise biraz ince bir konudur. Kendiniz kullanıyorsanız ancak gideri olur geliri olmaz, kendiniz kullanmıyorsanız envantere kayıtlı olmaz.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kira gelirini baba nın elde ettiği belirtildiğine göre bunun çözüm yollarından biri taşınmazların intifa hakkının babaya devridir. Ancak bu şekilde baba gelir beyanında bulunabilir.

Sayın bulent249,

Evet bu bir çözüm ancak bugünden sonrası için. Vergi dairesinin tespit ve itiraazı haklı. Kira gelirinin baba tarafından beyanı da onların kabul etmeyeceği birşey değil. Kiracının kiraya vermesi gibi olmuş aslında. Ancak iş daha sıkıntılı olmuş. Mal sahibinin geliri yok ve gelir hibesi var, eninde sonunda malsahibi kira geliri beyanında bulunacak. Oğul'un GMSİ'nı babaya bırakmış olması ne bir gerekçe nede bir savunma sadece kendi aralarındaki bir işlem, deyinki harçlık veriyor. Ama ne derseniz deyin gelir yasal bir düzenleme olmadıkça GM sahibinin ve onun gelir beyanı olmalı. (Doğrudan baba ikamet ediyor olsaydı bunları konuşmayacaktık tabi)
    nguroy bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Tapusu oğulun üzerine, kira geliri babanın banka hesabına geliyor, babada beyan ediyor.
    Biz bunu babanın banka hesabına gelirken oğul üzerin üzerinden gmsi ile beyan etseydik, bu seferde vergi dairesi kira babanın banka hesabına geliyor onun için tapu oğulda olsa bile kira kontratı baba ile kiracı arasında olduğu için vs. gmsi beyanını da babanın vermesi gerekir diye söyleyecektir.
    Bu örnekte olmadı, ancak çok daha önceleri böyle bir durum ile de karşılaşmıştım.
    Ne yapılacağı belli değil, bundan daha karışık mevzularda var, ortaklı hisseli işyerleri tek bankadan almalar, tek kişiye stopaj yatırılması vs.
    Burada devlet kira gelirinin vergisini alıyor, ondan yada bundan, hiç vermeyenler varken, ha o vermiş ha bu ne fark eder? Neyin peşinde anlamıyorum.

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tapusu oğulun üzerine, kira geliri babanın banka hesabına geliyor, babada beyan ediyor.
    Biz bunu babanın banka hesabına gelirken oğul üzerin üzerinden gmsi ile beyan etseydik, bu seferde vergi dairesi kira babanın banka hesabına geliyor onun için tapu oğulda olsa bile kira kontratı baba ile kiracı arasında olduğu için vs. gmsi beyanını da babanın vermesi gerekir diye söyleyecektir.
    Bu örnekte olmadı, ancak çok daha önceleri böyle bir durum ile de karşılaşmıştım.
    Ne yapılacağı belli değil, bundan daha karışık mevzularda var, ortaklı hisseli işyerleri tek bankadan almalar, tek kişiye stopaj yatırılması vs.
    Burada devlet kira gelirinin vergisini alıyor, ondan yada bundan, hiç vermeyenler varken, ha o vermiş ha bu ne fark eder? Neyin peşinde anlamıyorum.
    Sayın ZİNDAN beyanı verirken gayrimenkulün adres bilgileri giriliyor sisteme. Sizin girdiğiniz adres kendisine ait olmayan bir gayrimenkulün adresi bu işlemin savunulacak bir yönü olduğunu düşünmüyorum. Şahsi fikrim bu ve benzeri olaylarda paranın kimin hesabına geldiğinin bir önemi yoktur. Belki oğlunun babasına borcu vardır ve kirayı belirli bir süreliğine baba kendi hesabına yatsın istemiştir vb. Bu yüzden tapu kimin adına ise geliri de o elde etmiştir ve vergisini ödemek durumundadır. Diğer türlü eğer kişini serbest meslek kazancı zararı var ise vergi eksik ödenmiş olacaktır.
    İçimde şefini kaybeden orkestranın hüznü var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)