kamu işçi maaş

Konu: Şirket Ortağı Hastane Giderleri

  1. #1
    cevahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cevahir Guest

    Şirket Ortağı Hastane Giderleri

    Merhaba,,

    Sormak istediğim şu: Şirket ortağına ait olan ve şirket adına kesilen hastane faturası kurumlar vergisi hesaplanmasında gider olarak kabul edilir mi?

    İyi çalışmalar...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Şirket Ortağı Hastane Giderleri

    Şirket ortaklarının şahsi giderleri gider kabul edilmez.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    cevahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cevahir Guest

    Şirket Ortağı Hastane Giderleri

    Sayın Dinçer Bey,

    Söylediğinize katılıyorum. Ancak şöyle bir problemimiz var: Kurumlar Vergisi Kanununun İndirilemeyecek Giderler bölümünü düzenleyen 15. maddesinde şirket ortaklarının giderlerinin indirilmeyeceğine dair bir hüküm yoktur. En basitinden Yolluk ve Seyahat Giderleri gibi bir gider türünde de şirket ortaklarının giderleri yazılmaktadır.
    Kaldı ki Gelir Vergisi Kanunun 40. maddesinin 2. fıkrası şöyledir:

    "İndirilecek Giderler
    Madde No 40
    Kapsam
    Safi kazancın tespit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir:
    1. ........

    2. (365 sayılı Kanunun 2'nci maddesiyle değişen şekli) Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin müştemilatında iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı (Bu primlerin ve aidatın istirdat edilmemek üzere Türkiye'de kain sigorta şirketlerine veya emekli ve yardım sandıklarına ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel kişiliği haiz bulunmaları şartiyle), 27'nci maddede yazılı giyim giderleri"

    İşçilerin ilaç ve tedavi giderlerinin gider kabul edildiği yerde, şirket ortağının kabul edilmeme nedenini merak etmekteyim.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    251

    Şirket Ortağı Hastane Giderleri

    şirket faaliyetiyle ilgili olmayan giderleri şirket gideriymiş gibi yazamazsınız.
    ödeme şirket kasasından karşılanıyorsa; kayıtlarınızda göstermek zorunda olduğunuzdan önce gider kabul edip, aynı muhasebe fişi içerisinde geçici hesaplarda KKEG olarak izlemelisiniz. Kurumlar Vergisi beyan döneminde de şirketin bilanço karı/zararı neyse beyana eklemeniz gerekiyor.
    Şirketler, tüzel kişilik olup KV kanunu kapsamında değerlendirilir.
    GV kanunu kapsamına ise şahıs mükellefler girmektedir.
    [color=green]Kazandığında paylaşmıyorsan; kaybettiğinde de paylaşamazsın[/color]

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Şirket Ortağı Hastane Giderleri

    Sayın cevahir
    Bütün giderlerin yazılmasını bekeleyemeyiz.Nasıl ki şirket ortaklarının bağkur giderlerini şirket gideri olarak kabul edemiyoruz ayni şekilde değindiğiniz gideri de gider kapsamında değerlediremeyiz.Bu giderleri kabul etmek demek şirket ortaklarına örtülü kazanç sağlamak anlamına da gelecektir.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 28
    Son Mesaj : 14.Eylül.2015, 11:11
  2. Cevap: 5
    Son Mesaj : 19.Haziran.2013, 16:42
  3. Özel Hastane Personel Tedavi Giderleri
    Konu Sahibi d.akgul Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Ocak.2009, 13:02
  4. Şirket Kredi Kartlarının Şirket Ortağı Tarafından Kişisel Harcamalarda Kullanımı
    Konu Sahibi eanasoy Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 12.Ekim.2008, 20:47
  5. Yeni İşe Başlayanın Hastane Giderleri
    Konu Sahibi serhat durmus Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Aralık.2006, 09:22

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36