kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışındaki Bulut Hizmeti Sunan Firmaya Hizmet

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2016
    Mesajlar
    2

    Yurtdışı Firmaya Yazilim ve Teknik Destek

    Merhaba,

    Amerikada faaliyet gösteren global bir firmaya, ingilteredeki araci kurulus üzerinden hizmet verecegim. Sözleşmeyi ingilteredeki firma ile yapiyorum. Ucretimi de dolar olarak ingilteredeki aracı firma gönderecek. Bunun için Turkiyede bir sahis firmasi acip Ingilteredeki aracı firmaya fatura kesmem gerekiyor. Ingilteredeki firmanin da, Amerikadaki firmaninda Turkiyede subesi bulunmuyor.

    Gelir vergisinden %50 indirim ve KDV den de muaf olmam için alttaki şartlarin sağlanması gerektiğini okumuştum.

    1- Hizmetin Türkiye'de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olması,
    2- Fatura veya benzeri nitelikteki belgenin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi,
    3- Hizmet bedelinin, döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi ve
    4- Hizmetten yurt dışında faydalanılması

    Yazdığım durumda 4. maddeyi de sağlamış oluyor muyum?
    Konu ralakus tarafından (12.Eylül.2016 Saat 15:02 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2016
    Mesajlar
    2
    Normalde sorduğum soruda 4 maddede de problem varsa vergi açısından, bu problemi nasil cozebilirim.
    Konu ralakus tarafından (12.Eylül.2016 Saat 15:04 ) değiştirilmiştir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    88
    Yurt dışına hizmet sattığınız için KDV hizmet ihracı istisna olacak dolayısıyla KDV doğmaz.

    15.06.2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6322 sayılı Kanun ile 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 10 uncu maddesine Türkiye’de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye’de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi ve veri saklama alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile; ilgili Bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye’de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin, münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50’sinin Kurumlar vergisi matrahının tespitinde, kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla, kurum kazancından indirebileceği hükme bağlanmıştır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    311
    Yurt dışına sunacağınız hizmet nedir? Asıl noktayı yazmamışsınız

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 06.Haziran.2011, 17:12
  2. Cevap: 4
    Son Mesaj : 20.Kasım.2009, 18:58
  3. Yurtdışındaki firmaya fatura kesmek
    Konu Sahibi Ant Z Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 07.Ağustos.2009, 11:20
  4. Yurtiçinde Yabancı Firmaya Tercüme Hizmeti
    Konu Sahibi figo Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Mart.2009, 10:17
  5. Yurtdışındaki Firmaya Kesilen Fatura
    Konu Sahibi fb1907 Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Kasım.2006, 12:13

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36