cfo-bmi

Like Tree6Beğeni

Konu: Ortaklardan Alacaklar Hesabı İçin Matrah Arttırımı

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ortaklardan Alacaklar Hesabı İçin Matrah Arttırımı

Arkadaşlar selamlar
    Şu konuda görüşlerinizi rica ediyorum.
    Bir firmamın bilançosunda 131-Ortaklardan alacaklar hesabında biraz bakiye mevcut.Şöyle ki;
    2015 yılı bilançosunda 105.000,00 TL bakiye var.Bunun için %3'lük aftan faydalanacağım ama tereddütüme sebep olan konu şu;
    Bu uygulama ile 131 hesabını kapatacağız ama bu hesapta daha önceki yıllarda da oluşan bakiyeler mevcut.Örneğin (ulaşabildiğim beyanlara göre)
    bakiyeler şöyle seyrediyor;
    2013 yılı 145.000
    2014 yılı 230.000
    2015 yılı 105.000
    2011 ve 2012 kurumlarına ulaşamadım henüz.
    Şimdi geçmiş yıllarda 131 hesabı için adat yapılıp faiz ve kdv hesaplandığını hiç zannetmiyorum.Bilançoları incelediğimde herhangi bir faiz gelirine rastlamadım.Şu anki %3 vergiyi uygulamamın,geçmiş yıllardaki bu sorunu çözeceğini de hiç zannetmiyorum.Hatta bir nevi kendimiz de ihbar niteliğinde olacağını düşünüyorum.Bu nedenle en doğru işlemin %3 vergisini ödemekle birlikte geçmiş yıllara matrah ve kdv arttırımı uygulamak olduğunu düşünüyorum.
    Birincisi bu düşüncem sizce doğru mudur? Böyle durumlarda sadece %3 vergilendirmek geçmiş yıllarda ki sorunu ortadan kaldırır mı?
    İkincisi sadece %3'ünü ödeyerek gerisini oluruna bıraksak yarın maliyenin geriye dönük adat isteme ihtimali %99 hatta %100 (bana göre)
    Adat istese,orada karşımıza çıkacak ek vergi ve kdv külfeti (haliyle ilave vergi ziyaı) ile şuanda matrah ve kdv artırımında yükleneceğimiz vergi külfetini kıyaslarsak,sanırım matrah ve kdv arttırımında bulunmak çok daha akıllıca olacağını düşünmekteyim.
    Sizlerin bu konudaki düşüncesi ne olabilir?
    Bu durumla karşılaşan arkadaşlar sadece %3 ödeyip bırakıyorlar mı yoksa ilave matrah arttırımlarında da bulunuyorlar mı?
    Aynı şeyi kasa hesabı içinde düşünebilirsiniz tabiki.
    Teşekkür ederim.
    Saygılar

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Sn. Tahsin Kurt geçenlerde odanın seminerinde de bahsettiğiniz konu üzerinde duruldu. Özetle kasa ve ortaklar hesabının düzeltilmesi durumunda ayrıca matrah arttırımlarının da yapılması mükellef lehine bir durum oluşturacağı görüşü ağır bastı. Fakat kasa ve ortaklar hesabı meslek mensuplarının sürekli karşılaşılan sorunu olduğundan rakamlar düzeltildikten sonra yine bu rakamların gelecekte oluşmayacağını nasıl bilebiliriz.
    Not: Bu rakamları düzeltirken bildiğinize eminim ama hatırlatmak istedim. 2015 bilançosu ile güncel hesap rakamlarını kıyaslayıp ayrıca güncel tarihine kadar da adat hesaplamak gerekecek.
    Saygılar,
    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe
    insan yeni okyanuslar keşfedemez.

Geçici vergi dönemleri için adatları cezasız ve faizsiz olarak düzeltmek mümkün. Ancak, eski dönemler böyle değil.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yanılmıyorsam 6111 Sayılı Kanunda yapmıştık bir iki firmamız için aynı tereddüde bizde düşmüştük, acaba bundan önceki yıllar için inceleme olur mu diye?
    Beş yıl geçti, o eski yıllar ile ilgili bir soru veya inceleme vs. gelmedi.

Ben sanmıyorum geleceğini, gelen varsa da buradan bilgi verirse iyi olur.
    Eğer gelirse devlete olan, Maliyeye olan güven zedelenir, onun için geleceğini ben sanmam.
    Kaldı ki siz küçük rakamlardan bahsediyorsunuz, ne firmalar var, trilyonları var, gizliyorlar çeşitli hesapların içinde yada bir gün yararlanırız diye kasa veya ortaklarda tutuyorlar. (Bende öyle yapıyordum, bu sene bir de diğer seçeneğini çıkardılar.) Para lazım yani, musluğu kapatmak istemezler.

Ama incelemelerde çoğalabilir tabi, ne olacağı belli olmaz.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Geçenlerde İstanbul'da bir vergi dairesi incelemeye girdi.Dikkat edin vergi dairesi incelemeye girdi diyorum
    Bir memurun eline bütün mükelleflerin listesini içeren bir dosya vermişler.Tek tek yıl yıl,kurumlar beyannamelerini inceliyor.hangi hesaplara bakacağı konusunda da liste vermişler.Örneğin 100-131-331 gibi..
    Aşırı rakamlı görünenlere tek tek izahat yazısı gönderip örtülü sermaye,reeskont faizi gibi faiz hesaplamalarını sormuşlar.Bizimde bir firmamıza 2011 yılı için kasa hesabı bakiyesini sormuşlar.300.000 gibi bir rakamdı.Mecburen adat,kdv vs.işlemleri yapmıştık.Hatta sağolsun Ferhat üstattan bu konuda destek almıştım.Okuyunca kendisi de olayı hatırlayacaktır.
    Şefle görüştüğümde "inceleme" geçirdiklerini ve yaklaşık 2000-3000 civarında bir mükellefe bu şekilde yazılar gönderdiklerini söylemişti.
    Bunca yıllık meslek hayatımda ilk defa bir vergi dairesinin geçmiş yıldaki bilanço rakamlarını incelediğine şahit oldum.Ama yaygın görüş şu ki,bundan sonraki incelemeler,öyle fatura vs.ile ilgili değil,direkt bilanço kalemleri üzerinden yapılacağıdır.Örneğin,amortismanlar,dönemsel giderler,karşılıklar vs.
    İncelemeler gitgide derinleşiyor.O nedenle muhasebe sisteminin çok sağlam ilerlemesi gerek ve mümkün olduğunca muvazaalı hiçbir işleme yer vermemek gerek.
    Haliyle bu matrah arttırımları bu anlamda çok büyük kurtarıcı olacaktır.Gönül ister ki istisnasız herkes girebilse.yani olayı sadece fatura bazında değerlendirmek çok yanlış olacaktır.
    Konu Tahsin Kurt tarafından (20.Ekim.2016 Saat 15:01 ) değiştirilmiştir.
    FATİH PESEN bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

halka açık şirketlerde ortaklara hesaplanan adat faiz oranı imkb oranımı yoksa TCMB belirlediği oran mı olmalı
    arkadaşlar aranızda SPK ya tabi şirkette çalışan var mıdır,
    Konu kadir34 tarafından (21.Ekim.2016 Saat 14:26 ) değiştirilmiştir.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sevgili kardeşim Tahsin Kurt;

Bizde aşağıdaki konu hakkında bildiklerimi yazıp katkı yapalım.

Şu konuda görüşlerinizi rica ediyorum.

**Bir firmamın bilançosunda 131-Ortaklardan alacaklar hesabında biraz bakiye mevcut.

--Tamam bunda sorun yok

**Şöyle ki;
    2015 yılı bilançosunda 105.000,00 TL bakiye var.Bunun için %3'lük aftan faydalanacağım ama tereddütüme sebep olan konu şu;
    Bu uygulama ile 131 hesabını kapatacağız ama bu hesapta daha önceki yıllarda da oluşan bakiyeler mevcut.Örneğin (ulaşabildiğim beyanlara göre)
    bakiyeler şöyle seyrediyor;
    2013 yılı 145.000
    2014 yılı 230.000
    2015 yılı 105.000
    2011 ve 2012 kurumlarına ulaşamadım henüz.
    Şimdi geçmiş yıllarda 131 hesabı için adat yapılıp faiz ve kdv hesaplandığını hiç zannetmiyorum.Bilançoları incelediğimde herhangi bir faiz gelirine rastlamadım.Şu anki %3 vergiyi uygulamamın,geçmiş yıllardaki bu sorunu çözeceğini de hiç zannetmiyorum.

--Eğer sen ortaklarla ilgili 6736 sayılı yasadan faydalanıp % 3 vergisini ödersen.Yukarıda bahsettiğin tarihlerle ilgili aftan faydalanırsın.Hatta bunun için faiz geliri hesaplanmış mı, hesaplanmamış mı ? Fatura kesilmiş mi , kesilmemiş mi ?, Kdv hesaplanmış mı , hesaplanmamış mı ? senin için önemli değil , idare sen aftan faydalandıktan sonra yakalasa bile sana geçmiş ile ilgili ceza kesemez, tarhiyat yapamaz. Kanun çok açık

**Hatta bir nevi kendimiz de ihbar niteliğinde olacağını düşünüyorum.Bu nedenle en doğru işlemin %3 vergisini ödemekle birlikte geçmiş yıllara matrah ve kdv arttırımı uygulamak olduğunu düşünüyorum.

-- Zaten bu yukarıdaki durumu konuşuyoruz sen %3 vergiyi ödeyip , geçmiş yıllara matrah ve kdv arttırımı yaparsan hiç bir sıkıntı olmaz

**Birincisi bu düşüncem sizce doğru mudur? Böyle durumlarda sadece %3 vergilendirmek geçmiş yıllarda ki sorunu ortadan kaldırır mı?

--Yukarıda yazdığın yıllar ile evet eğer 2011 ve 2012 yılını da bulup yaparsan hiç sıkıntın olmaz

**İkincisi sadece %3'ünü ödeyerek gerisini oluruna bıraksak yarın maliyenin geriye dönük adat isteme ihtimali %99 hatta %100 (bana göre)
    Adat istese,orada karşımıza çıkacak ek vergi ve kdv külfeti (haliyle ilave vergi ziyaı) ile şuanda matrah ve kdv artırımında yükleneceğimiz vergi külfetini kıyaslarsak,sanırım matrah ve kdv arttırımında bulunmak çok daha akıllıca olacağını düşünmekteyim.

-- Dediğim gibi aftan faydalanırsan maliyenin geriye dönük adat ve ceza isteme ihtimali olamaz. Yukarıdaki yazdığın yıllarla alakalı ve 2011 ve 2012 bulup yaparsan sana ceza ve tarhiyat yapılması mümkün değil. O zaman Kanunun amacı olmaz.

**Sizlerin bu konudaki düşüncesi ne olabilir?
    Bu durumla karşılaşan arkadaşlar sadece %3 ödeyip bırakıyorlar mı yoksa ilave matrah arttırımlarında da bulunuyorlar mı?

--Benim için kanun ne diyorsa o senin düşüncene katılıyorum % 3 vergi hesapla Kdv ve Kurum matrah arttırımında bulun

Başını yastığa rahat koy,

Neden Ortaklar affından sonra Kdv ve Kurum diyorum. Ortaklardan faydalandığın zaman bunun anlamı Kdv ve Kurum arttırımından faydalanmış olmuyorsun sadece % 3 vergiyi ödemekle oradaki olmayan fiktif rakamı eritiyorsun. Eğer sen bunun yanında Kdv arttırımından faydalanırsan sana ortaktaki paranın faturasının Kdv'sini , Kurum matrah arttırımından faydalanırsan Faizini soramazlar , ceza kesemezler, bununla ilgili tarhiyat yapamazlar

Yaparlarsa ben buradayım.

S.M.M.M DR. FERHAT SUCU

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bana kalırsa burada Kv ve Kdv matrah artırımlarına gerek kalmadan, kasa+cari ortak affına sokmak yeterli olması gerekir, bu kasa+cari ortak affına girdikten sonra devlet hala faiz+fatura vs. diyorsa devletin çıkardığı aflara güven zedelenir.
    Ben öyle dememiştim, şöyle demiştim gibi olur.

O af yeterli değil, şuna da girmen lazım, buna da girmen lazım.

O zaman kimse dürüst çalışmasın, kaçırsın, ödemesin vs. sonra 5 yılda bu afları beklesin, götürdüğünün onda birini, yirmide birini ödesin, her şeyden kurtulsun. Olay buna döndü arkadaşlar...

Arkadaşlar gerek kanun maddesi gerekse idarenin içinden bizzat aldığım bilgi çok net. Hangi vergi türünden faydalanırsan o vergi türüne inceleme ve tarhiyat yapmam deniyor. Fakat geçmiş dönemde yapılan incelemelerde örnek olarak ilgili döneme kdv düzeltmesi istendiğinde kurumlar vergisine herhangi bir tarhiyat yapılmıyor. Bu bizim için bir anahtar olabilir. Saygılar,
    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe
    insan yeni okyanuslar keşfedemez.

Sayın Ferhat Sucu,

Öncelikle konu ile yapmış olduğunuz açıklamaya teşekkür ederim.

Benin Takıldığım nokta şurası:
    Örnek: 2015 yılı bilançosunda gözüken X hesabında 100.00,00 TL olsun ve 2015 yılında bu rakam için adat/faiz vb. hesaplanmamış faiz faturası düzenlenmemiş.
    (2015 de Düzenlenmemiş ve kayıtlara alınmamış Örnek Fatura :10.500,00 Faiz + % 18 Kdv=1.890,00 Toplam =12.390,00 TL olsun)

31.10.2016 da da bu bakiyeyi yasadan Faydalanıp bilançodan çıkardığımızda tedbir olarak;
    1- % 3 ödeyip hesabı temizledik bu tamam,
    2- 2015 yılı ile ilgili olarak Kurumlar Vergisi ve Kdv yönünden matrah arttırımı yaptık bu da tamam.

2015 yılı bilançosunda görünen 100.000,00 TL nin tasfiyesi ile ilgili hiç bir sorun kalmamış gibi gözüküyor.

Benim merak ve tereddüt ettiğim nokta "http://www.gib.gov.tr/6736-sayili-yapilandirma-kanunu-bilgilendirme-toplantisi-soru-ve-cevaplari" sayfasındaki 16 (onaltı) nolu soru ve soruya verilen cevap.

Örneğimizdeki 100.000,00 TL nin kullandırılması ile ilgili "Transfer Fiyatlandırması" uygulamasıyla kar dağıtımı yönünden inceleyip % 15 kar dağıtım stopajı istemesine nasıl engel olacağız?

Yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)