kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Kira Sözleşmesinde Ceza Tutarı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.395

    Kira Sözleşmesinde Ceza Tutarı

    Merhaba
    Sözleşmede 3 aylık kira bedeli erken çıkılması halinde ödenir diyor. Biz erken çıktık, bu tutardan stopaj yapacak mıyız ?
    Teşekkür ederim


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.449
    Sayın Day-Dream

    Stopaj toplam kira bedeli varsa depozito v.s toplam bedel üzerinden yapılır ki siz bunu baştan beyan edip ödemişsinizdir. erken boşaltmanız durumunda stopaj ödemenize gerek yok

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.395
    Üstada erken çıkıyoruz diye 3 aylık kira tutarı kadar bedeli ekim ayında gönderdik , ve dükkandan çıktık, bu 3 aylık kira yaklaşık 30000
    Bu 30000 için kasım ayı içinde muhtasar beyannamesinde bir şey yapacak mıyım?
    Teşekkür ederim
    Saygılarımla

  4. #4
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.449
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstada erken çıkıyoruz diye 3 aylık kira tutarı kadar bedeli ekim ayında gönderdik , ve dükkandan çıktık, bu 3 aylık kira yaklaşık 30000
    Bu 30000 için kasım ayı içinde muhtasar beyannamesinde bir şey yapacak mıyım?
    Teşekkür ederim
    Saygılarımla
    Ben soruyu yanlış anladım çok özür diliyorum. Ben sorudan yeni kira kontartı yapılıyor zannettim çok özür dilerim. Neyse doğru cevabı şimdi yazayım

    Erken çıkmanız durumunda erken ödediğiniz kira tutarı için stopaj yapıp muhtasarda beyan etmeniz gerekir
    Konu ferhat tarafından (10.Kasım.2016 Saat 18:39 ) değiştirilmiştir.
    Day-Dream bunu beğendi.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.395
    Üstada çok teşekkürler

  6. #6
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    Bence bundan stopaj olmaz,bu kira ödemesi değilde sözleşmeye dayalı bir tazminat gibi ...

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    162
    İki kurum arasındaysa bu sözleşme, fesih durumunda KDV' de hesaplanmaz o zaman.

  8. #8
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Sevgili aşkın,

    Kira kontratı (contract) zaten bir sözleşmedir ve özel hükme tabi bir sözleşmedir. Bu kapsamada ödenen süreye dahil tüm bedeller kira bedeli olarak addedilir, (süresinden önce tahliye edilen durumlarda süreyeait tüm bedellerin ödenmesi genel kuraldır karşılıklı anlaşılarak haklardan feragat edilmemişse ) ayrıca bir tazminat maddesi varsa o zaman tazminat tutarı yazılı şekilde eklenmiş olmalıdır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  9. #9
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Sevgili aşkın,

    Kira kontratı (contract) zaten bir sözleşmedir ve özel hükme tabi bir sözleşmedir. Bu kapsamada ödenen süreye dahil tüm bedeller kira bedeli olarak addedilir, (süresinden önce tahliye edilen durumlarda süreyeait tüm bedellerin ödenmesi genel kuraldır karşılıklı anlaşılarak haklardan feragat edilmemişse ) ayrıca bir tazminat maddesi varsa o zaman tazminat tutarı yazılı şekilde eklenmiş olmalıdır.


    Sayın yunus85,

    "İki kurum arasındaysa bu sözleşme, fesih durumunda KDV' de hesaplanmaz o zaman." İki kurum arasında değilse veya feshedilmemişse KDV mi hesaplanmalıdır ?
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.395
    Mukteza
    maalesef ..

    10.maddesi gereğince ödenmesine hükmolunan bedellerin ise; özü itibarıyla bir taşınmaz kiralanması işleminden kaynaklanmakta olması ve kira sözleşmesi kapsamında elde edilen gelir olması nedeniyle gayrimenkul sermaye iradı olarak kabul edilmesi, dolayısıyla, bahse konu madde çerçevesinde yapılan bu ödemelerin de kira bedeline dahil edilerek üzerinden tevkifat yapılması
    www.systemscpa.com/ Accounting Turkey-İstanbul

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İş Kazası Raporunun Geç Bildiriminde Oluşan Ceza Tutarı
    Konu Sahibi muhasebeci111 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Temmuz.2018, 14:14
  2. İş Kazası Ceza Tutarı Anlamadım
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Mart.2017, 09:32
  3. Cevap: 0
    Son Mesaj : 05.Haziran.2014, 12:23
  4. Kira sözleşmesinde KDV
    Konu Sahibi asliyz Forum KDV
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 18.Ağustos.2011, 16:22
  5. ek-1 ek-2 ceza tutarı
    Konu Sahibi melo Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2005, 12:23

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36