cfo-bmi

Like Tree3Beğeni
  • 1 Post By ferhat
  • 1 Post By demiral
  • 1 Post By ferhat

Konu: Yurtdışı İnşaat Geliri Ve Gideri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.366

    Yurtdışı İnşaat Geliri Ve Gideri

    Merhaba
    Yurtdışında taşeronluk yapan firmanın kestiği faturaların kurumlar vergisinden istisna olduğunu biliyorum. Peki orada çalışanların ücretleri vergiden düşülemiyor mu ? Kkeg mi yapacağız ?
    Teşekkür ederim


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.429
    Sayın Day-Dream

    Ücretler nereden ödeniyor ?

  3. #3
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.429
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    Yurtdışında taşeronluk yapan firmanın kestiği faturaların kurumlar vergisinden istisna olduğunu biliyorum. Peki orada çalışanların ücretleri vergiden düşülemiyor mu ? Kkeg mi yapacağız ?
    Teşekkür ederim
    KURUMLAR VERGİSİ AÇISINDAN

    5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 3 üncü maddesinde; "Kanunun 1'inci maddesinde sayılı kurumlardan kanuni veya iş merkezi Türkiye'de bulunanlar, gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye dışında elde ettikleri kazançların tamamı üzerinden vergilendirilirler." hükmü yer almaktadır.
    Aynı Kanunun "İstisnalar" başlıklı 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde de yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerden sağlanarak Türkiye'de genel sonuç hesaplarına intikal ettirilen kazançların kurumlar vergisinden müstesna olduğu hükme bağlanmıştır.
    Konu ile ilgili olarak yayımlanan 1 seri no.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinin "5.9 Yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerden sağlanan kazançlarda istisna" başlıklı bölümünde;
    "Kurumlar Vergisi Kanununun 5'inci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi ile yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerden sağlanarak Türkiye'de genel sonuç hesaplarına aktarılan kazançlar, herhangi bir koşula bağlanmaksızın kurumlar vergisinden istisna edilmiştir.
    ...
    Bu istisnanın uygulanması açısından, yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerden sağlanan kazançların Türkiye'ye getirilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Söz konusu kazançların Türkiye'de genel sonuç hesaplarına intikal ettirilmesi istisnadan yararlanılması için yeterlidir.

    ÜCRETLER AÇISINDAN



    • Müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yurt dışında çalışan Türk vatandaşların ücretlerinin Türkiye'den transfer edilmek suretiyle ödenmesi halinde, burada çalışan işçilerin ücret gelirleri; Türkiye'de elde ettikleri diğer kazanç ve iratları ile birleştirilmek suretiyle, tam mükellefiyet esasına göre vergiye tabi tutulması gerekir.

      Ancak, Bu işçilerin ücretleri, bulunulan ülkede de vergilendirilmesi durumunda, mükerrer vergilemeyi önlemek için mahsup işleminin, ikinci defa vergi kesilen ülke tarafından yapılması gerekecektir.

      Tam mükellefiyete tabi kurum veya kuruluşların yurt dışında bulunan faaliyetlerinde çalışan işçilerin ücretlerinin, yurt dışındaki kazançları üzerinden tahakkuk ettirilerek ödenmesi ayrıca, bu ülke mevzuatlarına göre gider olarak dikkate alınarak vergilendirilmesi durumunda, Gelir Vergisi Kanunu'nun 3. maddesinin 2 numaralı parantez içi hükmü uyarınca gelir vergisine tabi tutulmaması gerekecektir.

      Tam mükellefiyet tabi mükelleflerin yurt dışındaki işleri nedeniyle bu ülkede, çalıştırılan işçilere ayrıca yabancı firmalarca da ücret ödenmiş ve yabancı firma tarafından da bulunulan ülkede herhangi bir vergi tevkifatı yapılmamış ise, bu ücretleri elde edenler tarafından, Gelir Vergisi Kanunu'nun 95. maddesi uyarınca Türkiye'de beyan edilerek vergiye tabi tutulması gerekir.

      Ancak, söz konusu ücretlerin; bulunulan ülke tarafından vergiye tabi tutulmuş ise, Türkiye'de gelir vergisine tabi tutulmaması, Türkiye'de yerleşik bulunan şirkete transfer edilerek, bu şirket tarafından da ilgili personele ödenmesi halinde ise, bu ödemelerin, Türkiye'de ücret olarak gelir vergisine tabi tutulması gerekmektedir.





    SAYGILARIMLA

    S.M.M.M DR.FERHAT SUCU
    Day-Dream bunu beğendi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.366
    Üstad teşekkür ederim
    Biz taşeronuz ücretler oradan ödeniyor ama orada vergi kesintisi olmuyor biz kesiyoruz. Kurumlar vergisi beyannamesinde ücret gideri yazabilir miyiz ? Kkeg olmadan

  5. #5
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad teşekkür ederim
    Biz taşeronuz ücretler oradan ödeniyor ama orada vergi kesintisi olmuyor biz kesiyoruz. Kurumlar vergisi beyannamesinde ücret gideri yazabilir miyiz ? Kkeg olmadan
    Hayır,yazamazsınız.

    Şayet Türkiye'de bulunan şirketinizden ödeme yapılmış olsaydı ve gider olarak gösterebilseydiniz bahsettiğiniz şekilde yapabilirdiniz.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.429
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad teşekkür ederim
    Biz taşeronuz ücretler oradan ödeniyor ama orada vergi kesintisi olmuyor biz kesiyoruz. Kurumlar vergisi beyannamesinde ücret gideri yazabilir miyiz ? Kkeg olmadan
    Sayın Day-Dream

    Şube açmanız ve bu şubede gelir elde edilmesi durumunda ( fatura kesilmesi vs) hesapları ayrıca takip edileceğinden, yapılan masrafların veya ücret ödemelerinin direkt olarak Türkiye'deki şirketinizde kayıtlarına gider yazılamaz. Şube kar veya zararları (oradaki elde edilen gelirden giderler yani orada ödenen ücretler v.s düşüldükten sonra kalan net kazanç ) kurumlar vergisi beyannamesinde kurumlar vergisi kanunda belirtilen istisna koşullarını sağlaması koşulu ile istisna edilmiştir.

    İrtibat bürosu olması durumunda ise, büro masrafları ile çalışan kişiye yapacağınız ödemeleri şirketinizde gider olarak yazabilirsiniz
    Day-Dream bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışı İnşaat Geliri
    Konu Sahibi meduzam Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 28
    Son Mesaj : 03.Ekim.2016, 09:04
  2. Geliri Olmayan İşin Gideri de Olamaz ??
    Konu Sahibi erkankayatr Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 07.Kasım.2012, 14:40
  3. Kira gideri ve geliri
    Konu Sahibi skarapotuk Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 07.Aralık.2011, 11:36
  4. Gelir Vergisinde Kira Geliri ve Gideri Konusunda
    Konu Sahibi adegun Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Eylül.2008, 09:44
  5. Kira Geliri-kira Gideri-kira Aidat Gideri Konularında Nasıl Yol
    Konu Sahibi yusuf hamza Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 18.Mart.2007, 02:12

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36