kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By ferhat

Konu: Serbest Meslek Erbabı Demirbaş Satışı

Serbest Meslek Erbabı Demirbaş Satışı

bir serbest meslek erbabı örneğin envanterine kayıtlı bilgisayarını bir şirkete satarsa serbest meslek makbuzu düzenler kdv hesaplar peki gelir vergisi stopajı yapar mı ? bilgisayar envantere kayıtlı değilse o zaman makbuz düzenlemez karşı taraf gider pusulası düzenler stopaj yapılmaz diye biliyorum
    tereddütdeyim yardım lütfen....

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın heyo81;415907]bir serbest meslek erbabı örneğin envanterine kayıtlı bilgisayarını bir şirkete satarsa serbest meslek makbuzu düzenler kdv hesaplar peki gelir vergisi stopajı yapar mı ? bilgisayar envantere kayıtlı değilse o zaman makbuz düzenlemez karşı taraf gider pusulası düzenler stopaj yapılmaz diye biliyorum
    tereddütdeyim [/QUOTE]

serbest meslek erbabı envanterine kayıtlı bilgisayarını bir şirkete satarsa serbest meslek makbuzu düzenler kdv hesaplar gelir vergisi stopajı yapmaz.Bilgisayar envantere kayıtlı olmasa bile makbuz düzenler K.D.V hesaplar karşı taraf gider pusulası düzenlemez stopaj yapamaz

Ayrıca lütfen form kurallarına uyunuz .Mesajlarınız da yardım v.b ibareler kullanmayınız.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın heyo81;415907]
    ...Bilgisayar envantere kayıtlı olmasa bile makbuz düzenler K.D.V hesaplar karşı taraf gider pusulası düzenlemez stopaj yapamaz ...
    Bu bilgisayarın envantere kayıtlı olmaması demek şahsi malı olduğu demektir. Evde kullandığınız ama bir nedenle sattığınız herhangi bir eşyadan farkı yoktur.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

envantere kayıtlı olmayan bi demirbaşı serbest meslek erbabı satarsa nihai tüketici gibi olur o zaman....karşı taraf gider pusulası düzenleyecek ancak stopaj yapılmayacaktır kdv de hesaplanmayacaktır diye düşünmekteyim...
    envantere kayıtlı olsaydı serbest meslek erbabı makbuz düzenleyecek kdv hesaplayacak stopaj yapmayacaktır....ben burada stopaj yapılmamasının nedenini merak etmekteyim...mesleki faaliyeti ile ilgili bi hizmet varsa stopaj yapılıyor...
    demirbaş satışı mesleki faaliyetle ilgili değil diye mi stopaj yapılmıyor....
    ayrıca mesajlarımda yardım vb ifadeler kullanmamam gerektiğini bilmiyordum üzgünüm

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Soruda ''serbest meslek erbabı örneğin envanterine kayıtlı bilgisayarını bir şirkete satarsa'' diye başlamış ve ''bilgisayar envantere kayıtlı değilse'' diye devam etmiş dolayısıyla (müneccim yeteneğimiz olmadığı için ) ''envantere kayıtlı olmama durumundan ''evde kullandığı bilgisayar olmadığına karar vererek soruya cevap verdik.

''Bu bilgisayarın envantere kayıtlı olmaması demek şahsi malı olduğu demektir. Evde kullandığınız ama bir nedenle sattığınız herhangi bir eşyadan farkı yoktur.'' Sayın merkür'ün yazdığı gib ise bu da göreceli bir durum olduğundan yukarıda yazdığım gibi işlem yapılması gerekir

URUM79 bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bildiğim kadarı ile s.meslek erbabı bu satışı yapabilmesi için notere bir cilt ft tasdik ettirip ft ile satışını yapmalı.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

sayın merkür2
    peki envantere kayıtlı olmayan demirbaşın karına satılması durumunda deftere gelir mi işleyeceğim o zaman.... ya da deftere kayıt yapmayacak mıyım...peki ya zararına satarsam...bence fatura basmaya gerek yok

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)