kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Taksi Plakası Sahipleri Ne Kadar Vergi Veriyor?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Taksi Plakası Sahipleri Ne Kadar Vergi Veriyor?

Forumdaşlar
    Taksi plakası sahibi olan ve başkaca hiç bir ticari faaliyeti olmayan bir kimse nasıl vergilendiriliyor ve ne kadar vergi veriyor?

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın nguroy;

Tiçari taksi sahipleri isteğe göre basit usüle tabi olabilirler isterlerse işletme defteri tutabilirler.

Basit Usulde ticari kazanç,bir hesap dönemi içersinde elde edilen hasılat ile giderler ve satılan malların alış bedelleri arasındaki müspet fark olarak belirlenmektedir..
    efsane678 bunu beğendi.

Yani basit usulde taksi plakası sahibi olan bir şahıs ne kadar yıllık vergi veriyor?
    efsane678 bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Basit Usulde Ticari Kazancın Tespiti

Basit usulde ticari kazanç, bir hesap dönemi içinde elde edilen hasılat ile giderler ve satılan malların alış bedelleri arasındaki müspet farktır. Bu fark, faaliyetle ilgili olarak alınması ve verilmesi mecburi olan alış ve giderler ve hasılatlara ilişkin belgelerde yazılı tutarlara göre hesaplanacaktır.

Kazancın bu şekilde tespiti sırasında emtia ticareti ile uğraşanlarca;

- Hesap dönemi sonundaki emtia mevcudunun değeri hasılata,

- Hesap dönemi başındaki emtia mevcudunun değeri giderlere,

ilave edilecektir.

Ancak, kullanılan sabit kıymetler gider yazılmayacak ve üzerlerinden amortisman hesaplanmayacaktır.

Kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin defter tutma yükümlülükleri bulunmamaktadır. Bu mükellefler, kazancın tespiti ve Vergi Usul Kanununun defter tutma hükümleri hariç, bildirme, vesikalar, muhafaza, ibraz diğer ödevler ceza hükümleri ile bu Kanun ve diğer kanunlarda yer alan ikinci sınıf tüccarlar hakkındaki hükümlere tabidirler.

Herhangi bir sabit vergi miktarı yok.Yaptığı hasılattan giderlerini diüştükten sonra:Fark karsa vergi dilimlerene göre vergisi belirlenir.

Ben araştırdım taksi plakası sahipleri ayda 10-15 ytl vergi veriyorlar diyelim ki yılda 100 ytl.
    İstanbulda 18000 taksi varmış. Bir taksi gündüz ve gece 2 ayrı şöföre kiralanıyor. Kiralar 55. ytl günlük 110. aylık 3300 yıllık kazanç 39,600 ytl
    18000 takside 712,800,000 YTL ödenmesi gereken vergi yaklaşık 142,560,000 YTL
    Ayrıca 5000 minibüs hattı varmış bunlar da işin cabası . Şöförün ücreti
    , sigara parası, aracın yakıtı hariç. Şöför de günlük net 30-40 ytl vergisiz kazanç sağlıyor.
    İstanbulda bir taksi plakası 500-600 bin ytl. satılırken vergisi falan da yok.Götürü .
    Bunun yanında İMF talimat verince 380 ytl olan asgari ücreti düşürmeye çalışanlar var. emekli maaşı vergilensin diyenler var.
    Vay benim zavallı ülkem vay. :roll:
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın nguroy,

İnceleyiniz.

http://www.forum.alomaliye.com/viewt...ghlight=#28388

Selamlar...
    Ahmet Akca<br />SMMM

Sn. Akca, teşekkür ederim.
    Bunları biliyorum dikkat ederseniz benimde yorumum var orda. Benim asıl vurgulamak istediğim bu konudaki çarpık düzen ve vergi kaybı 8)
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın nguroy,

Size ithafen, bu konuda daha önce açılmış konuyu bu başlığa çekmek, bir araya getirmek için yazdım.

Yazdığınıza göre ticari plakanın satışı 500.000,00 YTL ise, emsal kira bedeli uygulaması ile bu ticari kazancın ve işin nasıl ve ne şekilde vergilendirileceği açıktır.!

Selamlar...
    Ahmet Akca<br />SMMM

Sn. Akça
    Bu tamamen kayıt dışı bir ekonomik satıştır. Hiç bir zaman böyle gösterilmez ki.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Sanırım Sayın Güroy'un konuyu nereye getirmek istediği anlaşılamadı. Ben eminimki bir taksi işletmesinin yıllık ne kadar vergi ödediğini kendiside biliyor. Dikkatleri vergi adaletsizliğine çekmek istiyor. Kendisine kayıtdışı konusunda kesinlikle katılıyorum, keşke sadece taksicilerle sınırlı olsaydı. Birçok doktor, diş hekimi, bahsettiği gibi özellikle büyük şehirlerdeki minibüs işletenler ve hatta akaryakıt istasyonları başta olmak üzere bir çok mükellef grubu ne yazıkki çok az vergi ödüyor. Yukarıda saydığım meslekleri icra edenlerin birçoğunun ödediği vergi, bindikleri lüks otomobiller ve oturdukları lüks evlere rağmen asgari ücretlinin ödediği vergiden bile düşük. Ama ne yazıkki maliyenin elindeki olanaklarla bunu önleme şansı ve yasal yetkisi yok. Artık numarasını bile hatırlayamadığımız 4369 sayılı yasa ile getirilen düzenleme korunmuş olsaydı ve denetim daha sıkılaştırılabilseydi sanırım sorun bu kadar dikkatleri çekecek kadar büyümezdi.
    Bizlerin bu konuda mesleki açıdan yapabileceği, mükellefleri mümkün olduğu kadar kayıtdışından uzaklaştırmaya çalışmak olmalıdır. Kişisel olarak ise her alışverişimizde belgemizi istemek (ben özellikle neredeyse tüm harcamalarımı kredi kartı ile yaparak satıcıyı fatura kesmeye zorluyorum) ve satıcının surat asmasına razı olmak.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)