kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Tahsin Kurt

Konu: Vergi Denetlemesi Süreci Ve Sonrasındaki Yaşadıklarım

Vergi Denetlemesi Süreci Ve Sonrasındaki Yaşadıklarım

Merhaba...

2013-2015 yılları arasında internetten web sitesi işlettim ve 2015 yıllarının sonunda birileri beni şikayet etmiş ve tarafıma vergi denetlemesi başladı. Başlar başlamaz siteyi kapattım. İnceleme banka hesaplarım üzerinden girdilere bakılarak toplamda 278.000 TL çeşitli vergi türlerinden ve birer kat para cezalarından oluşan bir meblağa çıkardı müfettiş. Dedim ki böyle bir inceleme olmaz, sen benim giderlerimi de göstermek zorundasın dedim, istersen sana ispatlayabilirim dedim. Hayır dedi sen bana hiç bir şey ibraz edemezsin ben ne yazarsam o dedi. Peki nasıl yazacaksın dedim, emsal davaların sonucuna bakacağım dedi. Ve bakmışta benim yaptığım işle hiç alakası olmayan bir daldan %90 kar göstermiş. Oysaki yaptığım işin %2 ya da %3 ü kar ki Onu bile yapamadım fiilde, hatta zararlar ettim. Çeşitli kredilere borçlandım. Denetleme esnasında 6736 sayılı kanun çıktı dedim denetçiye ben bundan yararlanamazmıyım dedim, sen hiç bir şeyden yararlanamazsın dedi. Sen nasıl olsa bu miktarları ödeyemezsin dava açacaksın çok kafaya takma dedi.

Denetçi işini bitirdi ve sonrasın da tarhiyat öncesi uzlaşmaya girdim. Uzlaşmadakiler ooo sen ne yapmışsın böyle dediler ve durumumu izah etmeye çalıştım, dedim haksız bir inceleme oldu, yalan dolan şişirildi. O bizi ilgilendirmez, sen nasıl olsa bu miktarı ödeyemezsin bu gecikme faizleri ile birlikte 400.000 Tl'yi bulur dediler, sen en iyisi uzlaşma bizimle dava aç dediler. Tarhiyat öncesi uzlaşmadan sonra vergi dairesinden toplam borç miktarının bana tebliğ edilmesini beklerken savcılıktan bir kağıt geldi. Kağıtta aynen şu yazıyordu, 6736 sayılı kanun gereğince mükellef inceleme dönemlerine denk gelen zamanlar içerisinde vergi matrah arttırımı yapması nedeni ile vergi incelemesi yapılamamış ve inceleme yapılamadığından dolayı da vergi suçu raporu da düzenlenememiştir, kovuşturmaya gerek yoktur. Kanunu incelediğimde harbiden bana kesinlikle vergi incelemesi yapılamaz ve inceleme varsa da hemen durdurulur yazıyordu. Bu kağıdı avukatıma da (eski vergi hakimi) gösterdiğimde geçmiş olsun demişti.

Şimdi en son ki aşamaya geldiğimizde tam kurtuldum derken, savcılığın gönderdiği kağıdı takriben 3 ay sonra yani pazartesi günü 12 farklı dosya ile birlikte bana borcun tamamı tebliğ edildi. 278.000 TL. Tüm dünyam başıma yıkıldı. Soluğu avukatımın yanında aldım, dosyalarını eline aldı oooo sağlam çalışmışlar diyip güldü. Savcılıktan gelen kağıdı da verdim iyice yine okudu dedi sana bu borçların tebliğ edilmemesi gerekiyordu dedi. Artık dava açmaktan başka çaremiz maalesef yok dedi. 12 ayrı dava açacağını söyledi ve yüklü bir miktar ücret ödeyeceğim.

Arkadaşlar mal varlığım 35.000 TL değerinde bir araba, normal bir memurun alacağı düzeyde bir maaş ve ayda ödenmesi gereken 700 TL kredi borcu ve elden birçok arkadaşıma toplamda 15.000 TL borç. Ay sonunu çok aşırı mütevazilikle zor getiren birisiyim.

Tüm detaylar anlattığım gibi, bu avukatlık ücretini ödememek için yani dava açmadan önce haklarım varsa söylemenizi ve o söyleyeceklerinizle mücadelemi başlatmak istiyorum. Ya da arkadaşım avukatın dediği doğru sen avukatına biat etmekten başka çaren yok derseniz bu davada haklı tarflarım nelerdir ve davayı kazanma ihtimalim nedir? Birde bu davayı kazansam tekrar aynı şeyden dolayı tekrar inceleme yapıp başıma iş açarlarmı? Sonuçta haklıda olsam her seferinde avukatlık ücreti hayatımı söndürür.

Verecek olduğunuz tüm cevaplardan dolayı sonsuz teşekkürler...

öncelikle geçmiş olsun.
    Vergi mahkemeleri genelde kanunlarda (VUK-KV-GV-TTK v.b) yazılı olan hükümlere açık bir aykırılık tespit ederse herhangi bir ödeme yapmazsınız.
    Fakat Vergi Dairesinden gelen her bir tebliğata ayrı ayrı dava dilekçesi yazılarak ve hangi kanunun hangi maddesine aykırılık olduğunu hukuki bir dille yazabilmek
    sonuca ulaşmak adına çok önemli...
    bu durumda ya çok iyi bir avukat ya da YMM ya da SMMM bu dava dilekçelerinizi kaleme almalı...
    Siz bireysel olarak da yapabilirsiniz ama riske girmiş olursunuz ve bunun ciddi sonuçları olur.
    acizane tavsiyem avukatınıza tabi olun.
    Yorumlarım şahsi fikirlerimdir. Hukuki sorumluluk yoktur.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Öncelikle çok geçmiş olsun.
    Vergi hukuku konusu özel bir konudur.Her avukat bu konuda uzman olmayabilir.O nedenle avukatınız hakkında herhangi bir yorumda bulunamam.Yalnız "çok iyi çalışmışlar" lafından,sanki bazı açıkları var gibime geldi.Vergi konusunda iyi isen,daire çalışmışsa en azından sende o kadar çalışabilmeliydin.Ama tabi,evrakları görmediğimizden sağlam yorum yapmak mümkün değil.Avukatı eleştirmek gibi bir gaflete de düşmek istemem.
    Bu arada sizin vergi incelemesine başlanma tarihiniz 19.08.2016 öncesimi,sonrası mı? İnceleme başlandığı anda müşavirinizle veya avukatınızla hemen irtibata geçtiniz mi?
    Yasal sürede yasal haklarınızı kullandınız mı?
    Bunlar bizim için muallak.Mecburen avukatınızla beraber (hatta belki bu konuda uzman başka avukatlara da danışabilirsiniz) hareket edeceksiniz.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Merhaba.

Dava açılması için avukatım işlemlere başladı, tüm evraklarımı teslim ettim, vekaletimi de verdim. Artık geri dönüşü yok. Burada tüm aşamaları sırası ile anlatmak istiyorum. Birilerinin başına geldiğinde neler yapması gerektiğini bilsinler.

Yukarıda 2 arkadaş inceleme ne zaman başladı ve yasal haklarını kullandın mı diye sormuş. İnceleme 19.08.2016 tarihinden önce başladı. Avukatım yoktu inceleme döneminde, bir mali müşavirim vardı sadece o yönlendirdi beni, yönlendirme de bu aşamada bir şey yapamayız sadece uzlaşmada bir şeyler yapabiliriz oldu. Yani hiç bir şey yapmadı. Bu konuda bilgisinin de sıfır olduğunu acı bir tecrübe ile öğrenmiş oldum.

Vergi müfettişi, özellikle afların geldiği dönemde çalışmaları durdurdu, vergi affı başvuru tamamlanma sürelerinin ertesi günü işlemlere başladı, her afta bunu yaptı, zaten inceleme döneminde 2 kez af geldi. Dedim hanım efendi neden böyle yapıyorsun dedim, ben bu aftan yararlanamaz mıyım dedim, hayır sen hiç bir aftan yararlanamazsın dedi, sen zaten bu borcu ödeyemezsin dava açacaksın çok kafana takma dedi. Birde savcılık bana ne diyorsa onu yapıyorum dedi (birilerinin talimatına göre çalışıyor ve yönlendiriliyor sanırım). Gelirimin olduğu gibi gideriminde olduğunu söyledim, siz bana banka hesap dökümleri ile iddiada bulunuyorsanız bende aynı şekilde size giderlerimi gösterebilirim dedim, hayır o şekilde olmaz dedi, ben ne yazarsam o dedi, birde emsal dava sonucuna bakarak karar vereceğim dedi ve baktığı emsal dava ile benim inceleme arasında en ufak bir benzeşme yok. Dedim haksızlık bu (%90 kar gösterdi). Yapacak bir şey yok dava edersin dedi.

Avukatım emekli vergi hakimi, sanki bana da bu inceleme ve borç tarh etme süreçlerinde oldukça açıklarının olduğu gibi geliyor. Bakalım her açığı tek tek değerlendireceğiz. Eğer bu davayı kazanırsam eğer kasten bir inceleme yapıldığını tespit edersek, süreçteki tüm kişilere suç duyurusu + maddi ve manevi tazminat açacağım.
    Konu Estanzem tarafından (28.Mayıs.2017 Saat 00:43 ) değiştirilmiştir.

dava dilekçelerinizde vergi müfettişinin yanlı bir tutum sergilediğini, haklarınızdan yararlanamayacak şekilde davrandığını da yazın bence...
    Yorumlarım şahsi fikirlerimdir. Hukuki sorumluluk yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)