kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Bitcoin Alım- Satım Vergilendirme

Sayın Merkür sanal para birimleri artık bugün dünyada nerede ise convertible , bunun üzerinden sahtekarlık yapılıyor mu tabiki mümkün ama bu işin tamamı sahtekarlık demek değil,

Kpmg ve Deloitte un sitelerinde blockchain konusunda çok güzel bilgilendirmeler var. Kpmg Blockchain Türkiye v.b. kelimeler ile arattırdığınızda çıkıyor

Bitcoin blockchain alt yapısının kullanıldığı sadece bir ürün

Ama blockchain sayesinde

-Akıllı sözleşmeler-Yani taraflar edimlerini yerine getirdiğinde taraflardan bağımsız olarak ödemenin gerçekleştirildiği sözleşme yapıları
    -Online oylama-(Her bilgisayarda online olarak kayıt tutulması nedeni ile sonradan değiştirilmesi mümkün değil)
    -Sanal Noter
    -V.b

Aslında biz bu noktada mali müşavirler olarak fintech dediğimiz finans teknoloji şirketlerinin iş yapma şekillerini nasıl değiştireceğini konuşmamız gerekli diye düşünüyorum
    Saygılarımla

www.systemscpa.com/ Accounting Turkey-İstanbul

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba (evren kardeşim )Day-Dream;

Nasılsın ? İyimisin ? İşler nasıl gidiyor ? Umarım iyidir.

**Bitcoin Btc sitesi üzerinden alınabiliyor, burada anlatılan husus bitcoin satıyoruz denilerek dolandırılma mevzusu sanırım.

--Kesinlikle haklısın hatta ''sanma'' bu düpedüz dolandırıcılık. Şimdi aşağıda cevabını bulacaksın

**Ama bitcoin alıp satmak için herhangi bir aracıya gerek olmadan direk sitesi üzerinden yapılabiliyor diye biliyorum. Ben bir hesap açtım ama daha para göndermedim.

--Evet haklısın. İşimiz gereği - hatta bazı mükelleflerden dolayı- hazine ile içli dışlı olduğumdan emin olarak söylüyorum Hazine Müsteşarlığının izin vermediği hiç bir parasal hareketi yapamazsın. Ben yaparım dersen oda Kanunsuz olur. En basitinden Bankalar Hazine Müsteşarlığından izin almadan mevduat toplayamazlar.

Benim mükellefim var gram altın ithal edip satıyor geçenlerde hazineden yazı geldi reklam yapamazsın diye yani o kadar ciddi.

**Aslında bu bitcoin konusu blockchain denilen sistemin uygulamalarından biri sanırım.

--Ben Bitcoin , Blokcahin bilmem Hazine izin vermiyorsa ''Dolandırıcılıktır'' Bugün bankaya para yatır 100.000,00.-TL kadar garantisi var neden Hazine izin vermiş Devlette garanti

**Blockchain kapsamında bilgi aynı anda bir çok bilgisayarda yedeklenebilmesi nedeni ile güvenilir bir sistem oluşturulması hedeflenmiş

--Bunlar sadece milleti ikna ve kolay dolandırmak için bu tip firmalara bak hepsi yurtdışında yaşlı yabancıların üzerine kurulmuş tek kişilik şirkettir.

Saygılarımla[/QUOTE]

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın eryaran;

Adım, adım gidersek birbirimizi daha iyi anlarız

**A sahsi turkiyedeki banka hesabindan yurtdisindaki bir bitcoin borsasina 1000 usd doviz transferi yapiyor.

--Tamam burada sorun yok. Aslında varda yok . (detaya girmiyeceğim )Çünkü 1.000.USD

**Bu borsada 1000 usd karsiligi 1 bitcoin aliyor. Daha sonra bu 1 bitcoin turkiyedeki bitcoin borsasina transfer ediliyor. (Bu transferi bitcoin yapisindan oturu kanitlayamiyoruz) . Turk borsasinda 1 bitcoin 1020 usd karsiligi turk lirasina satiliyor. En son olarakta 1020 usd karsiligi TL turk bankasi uzerinden A sahsinin turkiyedeki hesabina geri donuyor.

**İşte sorun burada Türkiyede Bitcoin Borsası yok ki. Nereye transfer ediliyor. Direk adamın hesabına gelir.

**Bu durumda A sahsinin arada kar gozuken 20 usd nin vergisini odemesi yeterli midir . Yoksa 1020 usd nin tamaminin vergisini odeme durumuyla karsilasmasi mumkun mu?

--Eğer bu yasal olmuş olsaydı evet karın vergisini ödersin derdim. Şimdi yasal olmayan bir karın nasıl vergisini ödersin bunu anlatamam ki . Bana desen ki Bankada param var faiz getiryor yada bir şirketten kar payı aldım diye sorsan bende MSİ(Menkul Sermaye İradı) olarak , Kira Gelirim var desen GMSİ (Gayri Menkul Sermaye İradı) beyan et derim .Bu senin söylediğinin bir karşılığı yok

Bir büyüğün olarak (yaşını bilmiyorum herhalde büyüğümdür) böyle işlere girme 1.000.-USD gönderirsin 1.020.-USD gelir . 10.000.-USD gönderirsin bir daha alamazsın .

SAYGILARIMLA

S.M.M.M DR.FERHAT SUCU

Teşekkür ederim Ferhat ağabey En kısa zamanda görüşmek üzere
    Saygılarımla

Ferhat bey öncelikle detaylı anlatımınız için teşekkür ederim.

Eryaran arkadaşımıza verdiğiniz cevap üzerinden sual etmek isterim.

1-) 10.000 usd yi buradan x yabancı kripto para borsasına gönderdim.(Bu 10.000 dolar tarafımca vergisi ödenmiş, nerden geldiği kanıtlanabilen ve dolayısıyla devlet tarafından tanınan güvenli, alın teriyle kazanılmış temiz para.) Burada sorunumuz yok dediğiniz gibi.

2-) Yurtdışındaki x borsadan 10.000 usd karsiliginda 1 Btc aldim. (Borsalarda işlem geçmişinde bu emir tarih ve saatiyle görülebilir fakat devlet açısından kanıt niteliği taşırmı bilmiyorum.)

3-) Bu 1 Btc yi aynı borsa üzerinden Tr deki Paribu, Btcturk, Koinim gibi kripto para borsalarından birine aktardım. Bu işlem x borsasında 1 Btc çıkış olarak kaydedildi. Blockchain yapısı gereği bu 1 Btc nin tarafıma ait hesaptan (tüm yurtdışı borsakarında kimliğinizi ispatlamanız şartı aranıyor ve oldukça katılar.) çıkışı tarih ve saat olarak kaydediliyor fakat gönderilen hesap anonim kalıyor.

4-) Tr'deki y borsasında (örn:Paribu) olan hesabıma tarih ve saat kaydıyla anonim hesaptan (aslında benim x borsasındaki hesabımdan) 1 Btc geldi.

5-) 1 Btc yi Paribudan 10.020 usd karsiligi sattim. (Tabi aslinda TLolarak sattım. Fakat hesap karışmasın diye usd cinsinden yazdım) Bu işlemi Paribu tarih ve saat olarak kayıt altina aldı ve ardından bu işlemden aldığı komisyonuda faturalandırdı.

6-) Paribu hesabımdaki 10.020 usd ı başta 10.000 usd çıkış yaptığım hesabıma çektim.

Şimdi devlet bende kar ettiğim 20 usd nin değilde 10.020 usd nin tamamının vergisini isteyebilir mi?

Bu işlemi her yaptığımda 20 usd ın vergisini beyan etmemim faydası olur mu? Nasıl beyan ederim?

Şimdiden teşekkürler hocam.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Paribu, BTCtürk, Kolnim,Koinkeks,....
    Bitcoin, ALtcoin, Poloniex,...
    Ne bu bahsettiğiniz kripto para olarak adlandırılan şeyler, ne de o adına borsa denerek yanılmaya sebep olan aracı işletmeler, yurdumuzda yasal olarak tanınan para birimi ve aracı kurumlar değildir, bunu siz de biliyorsunuz.

Tanınan bir para birimi olmayınca, o para birimi ticareti için yaptığınız harcamanın ( yurtdışı aracı işletmesine gönderdiğiniz rakam) yasal bir açıklamasını da yapamazsınız gider olarak.
    Oradan bir başka isme gelen btc nin karşılığı olarak ilgisiz bir isimden gelen 10.200 dolar da sizin hesabınıza kişiden gelen bir para akışı olarak değerlendirilir, 10.200 usdyi beyan etmeye kalksanız da, 10.2000 usd nin karşılığı olan vergisini vermeye kalksanız da, mevzuatta tanınan bir işlem olmadığı için o vergiyi ödeyebilecek yer de bulamazsınız, ne kadar ödeyecek olduğunuzu hesaplayabilecek bir kurum da bulamazsınız.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sanalda olsa para alıp para veriyorsunuz, buda halk tabiri ile tefecilik olarak değerlendirilebilir. Ayrıca bu btc dediğiniz paranın arkasında güvence veren hiç bir devlet yok, yani yarın tüm sistemleri kapatsalar siz hakkınızı nerede arayacaksınız? Örn; yakın geçmişte imar bankası offshore hesaplarında olmuştu. TC devleti bu işlemlere izin vermediği için üzerine soğuk su içenler çok oldu. Hatta şu an yasal olarak hesap açsanız dahi devletin sağladığı hiç bir güvence yok. Kısaca kazan ölürse kala kalırsınız.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Vaktiniz olur ise blockchain teknolojisi ile neler yapılabilir diye internette lütfen bir arattırın
    Şu an tcmb nin bunla ilgili bir çalışma grubu var ayrıca
    Blockchain teknolojisi Akbank'ta
    Akbank, uluslararası para transferinde blockchain teknolojisini kullanarak şeffaflık ve hızı artırıp, maliyetleri düşüren çözümler sunan teknoloji firması Ripple ile anlaşan "ilk" Türk Bankası oldu.
    admin bunu beğendi.

Dünya Gazetesi
    Ömer ŞENER - Vergi Müfettişi

Uzun vadede döviz piyasalarını nasıl etkileyeceği bilinmeyen bu şifreli para (merkezi bir yapıya ihtiyaç duymadan eşler arası işleyen şifre bilimine dayanan elektronik bir işlem ağı), bazılarına göre “elektronik nakit sistem”, bazılarına göre ise “sanal emtia” olarak değerlendirilmektedir. Finansal politikalara tepki olarak doğan, merkez bankalarının para politikalarını uygulama konusundaki etkinliğini azaltabilecek bu sistemin Vergi Usul Kanunu (VUK), Gelir Vergisi Kanunu (GVK) ile KDV açısından nasıl yorumlanacağı ise merak ve tartışma konusudur.
    Dönem sonunda şirket aktifinde yer alan Bitcoin’i “elektronik nakit sistem” olarak benimseyen görüşe ise: Bitcoin’in sadece bilgisayar ortamında kayıtlı olması fakat fiziksel basımının bulunmaması yabancı para olarak değerlendirilmesine engel teşkil etmediği yönündedir. VUK’un 280. maddesine göre yabancı paralar borsa rayici ile değerlenir. Ülkemizde yabancı paranın borsası bulunmadığı için mezkûr maddede belirtildiği üzere Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilecek kur değerlemede esas alınacaktır. Maliye Bakanlığı tarafından böyle bir kur tespit edilmediği için Merkez Bankası'nca ilan edilen kurlar dikkate alınacaktır. Fakat Merkez Bankası'nca da ilan edilmiş Bitcoin alış-satış kuru bulunmamaktadır. Bu durum doğrudan VUK’un 289. madde hükümlerine başvurmayı gerektirir. VUK’un 289. maddesine göre: “Bu bölümde yazılı olmayan veyahut yazılı olup da kendi ölçüleriyle değerlenmesine imkân bulunmayan iktisadi kıymetler varsa borsa rayici, yoksa mukayyet değerleri, o da yoksa emsal bedeliyle değerlenir.” Ülkemizde yabancı para borsası olmadığından bitcoin maddenin ikinci sırasında yer alan mukayyet bedel(bir iktisadi kıymetin muhasebe kayıtlarında gösterilen hesap değeri) ile değerlenir. Bu sebeple dönem sonunda aktifte yer alan Bitcoin’in piyasa alış-satış değerinde artış veya azalış yaşansa dahi değerleme yapılmasına gerek yoktur. Bitcoin’i “sanal para” olarak benimseyen görüşe göre ise: bitcoin, para birikiminden çok bir mal pozisyonunda olup öngörülebilir bir değer deposudur. Fakat bu düşünce çok kabul görmediği için detay açıklamalara gerek duyulmamıştır. Ama dönem sonunda şirket aktifinde yer alan bitcoin’i emtia olarak görecek olursak; maliyet bedeli ile değerleyip meydana gelen değişmeler ışığında emtia ile ilgili VUK’ un 274-275-278. maddelerine müracaat etmemiz gerekecektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)