kamu işçi maaş

Konu: Ltd.Şti. Ortağının İşletme Açılışı Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    281

    Ltd.Şti. Ortağının İşletme Açılışı Hk.

    Bir Limited şirket kirladığı işyerinin bir kısmını başka bir şahsa kiraya veriyor.(Şahıs şirketin ortağı olup kitap alım-satım faaliyeti yapacaktır.)Bunun vergi (stopaj) ve KDV yönünden durumu ne olacaktır ?
    Cevaplar için şimdiden tüm forumdaşlara teşekkür ederim...
    Kolay gelsin...

    Bu günümüzü çalan iki hırsız var; geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız ve geleceğe ilişkin kaygılarımız...

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Ltd.Şti. Ortağının İşletme Açılışı Hk.

    şirket aldığı kira karşılığı, ortağına fatura kesecektir. kdv %18 olacak, stopaj kesintisi olmayacaktır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ltd.Şti. Ortağının İşletme Açılışı Hk.

    İşletme bilançosuna dahil olmayan gayrimenkulların kiraları Katma Değer Vergisinden müstesnadır (KDVK Md.17/d)

    Gayrimenkul kiracının bilançosuna dahil olmadığından keseceği faturada KDV tahakkuk ettirmez. Diğer taraftan kiraya veren (birinci kiracı) vergi mükellefi olduğundan kiracı tarafından GV stopajı da yapılmaz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Ltd.Şti. Ortağının İşletme Açılışı Hk.

    teşekkürler osman bey, hem benim bir hatamı düzeltmiş oldunuz hemde, formu okuyan arkadaşlardan bu konuda bilgisi olmayan arkadaşların yanlış bilgi edinmelerini önlemiş oldunuz. bende yanlış bilgi verdiğim için, tüm arkadaşlardan özürdilerim. bu arada yine belirtelim, her ihtimalde şirket fatura kesecek. eğer kiraya verdiği yer bilançosunda kayıtlı ise %18 kdv uygulanacak, eğer bu kiraya verdiği yeri kendiside başkasından kiraladıysa kdv uygulanmayacak.

  5. #5
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ltd.Şti. Ortağının İşletme Açılışı Hk.

    Merhaba,
    Bana kalırsa bir yorum hatası var. KDV Kanununun 17/4-d maddesi ile amaçlanan vergi mükellefi olmayanlar tarafından yapılan kiralama işlemleri için KDV muafiyeti getirmektir.
    Kod:
    **********Sosyal ve Askeri Amaçlı İstisnalarla Diğer İstisnalar
    *
    *****Madde 17 - 1. Kültür ve Eğitim Amacı Taşıyan İstisnalar:*
    ........
    ........
    *****4. Diğer İstisnalar:
    ****d) İktisadi işletmelere dahil olmayan gayrimenkullerin kiralanması işlemleri,
    Maddede bilançoya dahil olmaktan değilişletmeye dahil olmaktan bahsediliyor. Bana göre bir vergi mükellefi tarafından kiralanan bir gayrimenkul (işletmenin bilançosuna girmese bile) artık işletmeye dahil olmuştur. Aksi takdirde bu işyeri için yaptığı harcamaları nasıl giderleştirebilir? Bu nedenle kiraladığı işyerinin bir kısmını üçüncü şahsa kiralayan bir işletme aldığı kira bedeli üzerinden KDV hesaplamalıdır. Tabiki kiraya veren vergi mükellefi olduğu için GVK mad.94 uyarınca GV stopajı yapılmayacaktır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ltd.Şti. Ortağının İşletme Açılışı Hk.

    Ben de Sn. Başkanın yorumuna katılıyorum.
    Ticari bir işlem yapılıyor. Bir hizmet satın alınıyor (örneğin) ve satılıyor. Fatura kesilecek ve genel oranda kdv uygulanacaktır.
    Akis zaten KDV kanunu gerekçesine aykırı olur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    281

    Ltd.Şti. Ortağının İşletme Açılışı Hk.

    Yorumlar için teşekkürler.

    Ltd.şirketin ticari faaliyet yürüttüğünü düşünürsek; işyerinin bir kısmını kiraya vermesi bir hizmet geliri elde edeceği ve bunun da KDV nin konusuna gireceği durumu ortaya çıkıyor.

    G.V.K md 94 te belirtilen stopaj kesintisi yapılacak ödemeler kira ödemesinde mal sahibi, s.meslek ödemesinde s.meslek sahibi, ücret ödemesinde işçi vb... gerçek kişi olma durumu varmış gibi görünüyor.Bu durumda bu bişilere yapılan ödemelerde (bunların gelir vergilerine mahsuben) tevkifat yapılacağı konusu aşikar olarak ortada...
    Bu günümüzü çalan iki hırsız var; geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız ve geleceğe ilişkin kaygılarımız...

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ltd.Şti. Ortağının İşletme Açılışı Hk.

    Sayın başkan

    Burada “bilançoya dahil olmaktan” kastettiğim şüphesiz ki iktisadi işletmeye dahil olmadır.

    Bilindiği gibi Gayri menkullerin kiraya verilmesi isleri, ticari, sınai ve zirai faaliyet niteliğinde değildir.
    Gelir vergisi kanunu gayrimenkullerin kiraya verilmesinden sağlanan geliri 7 gelir unsurundan biri saymış ve diğer 6 gelirden ayrı olarak değerlendirmiştir.

    GVK’nun 70/8. maddesinde:

    “ (Değişik: 4.12.1985-3239/55 md.) Tüccarlara ait olsa dahi, işletmeye dahil bulunmayan gayri menkullerle haklar hakkında bu bölümdeki hükümler uygulanır.”

    Denilmektedir. İşletmeye dahil olmaktan kasıt işletmenin özsermaye sine dahil olmaktır.

    Bilindiği gibi, ticari kazancın konusu dönem başı ve sonu öz sermaye olumlu farkıdır. Buna göre gayrimenkulun değerinde meydana galen azalmalar, mesela amortismanlar da işletme için bir gider unsurudur. Halbuki kiracının böyle bir gider yazma imkanı yoktur. Çünki gayrimenkul bilançosuna dahil değildir.

    Özetle; sahibi tacir dahi olsa, eğer gayrimenkul işletme bilançosuna dahil edilmemişse o gayrimenkulun gelirleri ticari kazanç değil, GMSİ olarak değerlendirilip vergilendirilecektir.

    Asıl sahibi nezdinde ticari kazanç olarak değerlendirilmeyen bir iradın kiracının işletmesi açısından ticari kazanç olarak değerlendirilmesi söz konusu olamaz. Bu durumda da KDV açısından 17/4-d hükmü cari olur.

    Kiracı işyeri için yaptığı harcamaları yani kira veya özel maliyet bedellerini işletmenin gideri olarak defterine işler. Bunun için gayrimenkulun işletmesine dahil olmasına gerek yoktur.
    -------------------------------------------

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşletme Hesap Özeti Şube Açılışı
    Konu Sahibi tar23 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 20
    Son Mesaj : 10.Eylül.2014, 16:57
  2. İktisadi İşletme Açılışı
    Konu Sahibi mes_ar Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Temmuz.2013, 13:34
  3. İşletme Açılışı Hk.
    Konu Sahibi bilanço Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 12.Eylül.2012, 11:12
  4. İşletme Açılışı Ünvan
    Konu Sahibi s_yasar_86 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 04.Haziran.2010, 17:05
  5. Gerçek Kişi İşletme Açılışı
    Konu Sahibi ceysel56 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Temmuz.2009, 11:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36