kamu işçi maaş

Konu: Kurum Geçici Vergi Hata

Kurum Geçici Vergi Hata

Merhaba arkadaşlar, geçici vergide bulunan mahsup edilecek geçmiş yıl zararına 121,000 yazmam gerekirken, 174,000 yazmışım, sonuç olarak her iki durumda da vergi çıkmıyor, sistem uyarı da vermedi, gönderdim. Düzeltme mi yapmalıyım?

?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bence bir sonraki dönem beyanında doğrusunu yazarsanız sıkıntı çıkmaz.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bir sonraki dönem beyanında doğrusunu yazarsanız sıkıntı çıkmaz.
    üstadım,
    sehven bir önceki geçici vergi miktarı (9000) yerine ondan evvel ki geçici miktarı (aynı zamanda geçmiş yılın 4. dönem geçicisi)5000 yazılmış. bu dönem vergiside 3bin civarı çıktı. gelecek dönemkine doğru sunu yazsak sıkıntı olmaz mı dersiniz.bana da uyarı gelmeden kabul etti ve onayla beraber gelen mesajda bu durum belirtildi.

Alıntı hazra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üstadım,
    sehven bir önceki geçici vergi miktarı (9000) yerine ondan evvel ki geçici miktarı (aynı zamanda geçmiş yılın 4. dönem geçicisi)5000 yazılmış. bu dönem vergiside 3bin civarı çıktı. gelecek dönemkine doğru sunu yazsak sıkıntı olmaz mı dersiniz.bana da uyarı gelmeden kabul etti ve onayla beraber gelen mesajda bu durum belirtildi.

Düzeltme vermeniz gerekecek.Bir daha ki dönem sistem daha yüksek önceki dönem hesaplanan geçici vergi yazmanıza müsade etmeyebilir. Ayrıca inceleme riski de mevcut. Düzeltme beyannamesi verilmesi en uygunu olacaktır.

2018-3.dönem geçici vergi ödememiz yoktu
    eksik satış faturası var onun için kdv düzeltme verdik ancak bu geçici vergide ödemeye yol açmıyor.3.dönem geçici vergi için düzeltme bey vermeye gerek var mı
    2018 son döneminde zaten eklenmiş olacak bildiridiğim satış faturası
    yani 3.dönem için vergi ziyaına neden olmuyor
    yine de geçiciye düzeltme vermek gerekir mi

Alıntı mes_ar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, geçici vergide bulunan mahsup edilecek geçmiş yıl zararına 121,000 yazmam gerekirken, 174,000 yazmışım, sonuç olarak her iki durumda da vergi çıkmıyor, sistem uyarı da vermedi, gönderdim. Düzeltme mi yapmalıyım?
    Hocam 4.dönem geçiciden bahsediyorsunuz galiba. Onaylamadıysanız "iptal" edin, onayladıysanız da "DZT" verebilirsiniz, kanuni süresi içinde olduğu için hiçbir sıkıntı çıkmayacaktır.

Alıntı meduzam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2018-3.dönem geçici vergi ödememiz yoktu
    eksik satış faturası var onun için kdv düzeltme verdik ancak bu geçici vergide ödemeye yol açmıyor.3.dönem geçici vergi için düzeltme bey vermeye gerek var mı
    2018 son döneminde zaten eklenmiş olacak bildiridiğim satış faturası
    yani 3.dönem için vergi ziyaına neden olmuyor
    yine de geçiciye düzeltme vermek gerekir mi
    Sayın meduzam, şu sıralar benim de arkadaşlarımın da başına benzeri geldi. Biz 3.dönem geçici için "DZT" vermedik. Gerekçesi,vergi ziyaı olmaması. 4. geçiciden sonra yıllık bazda vergi matrahı da tutacak.

Siz KDV düzeltmesini vermişsiniz. Sonuçta bir izah talebinde ciddi sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)