taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree7Beğeni

Konu: Yurtdışı Lisans Bedeli Ödemesinde Stopaj Yükümlülükleri Olarak Ne Yapmalı?

  1. #1
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915

    Exclamation Yurtdışı Lisans Bedeli Ödemesinde Stopaj Yükümlülükleri Olarak Ne Yapmalı?

    Yurtdışındaki bir ülkenin bir şirketine (Avustralya) markalarını TR'de kullanabilmek için "lisans" bedeli olarak 1.000 USD gönderdik, bunun ile ilgili ne gibi yükümlülüklerimiz var.Burada hizmet ithali olduğu için stopaj var. Ancak Stopaj oranın ne olacağı konusunda kararsız kaldık, %10' mu, %20' mi?Bu ülke ile çifte vergiyi önleme anlaşması kapsamında yapılan anlaşmaya baktım, çok karışık bir metin ile karşılaştım. Aşağıya alıntı yapıyorum."Gayrimaddei Hak Bedelleri1.Bir akit devlette doğan ve diğer akit devletin bir mukimine ödenen gayrimaddi hak bedelleri, bu diğer devlette vergilendirilebilir.2.Bununla beraber söz konusu gayrimaddi hak bedelleri, elde edildikleri akit devlette ve o devletin mevzuatına göre de vergilendirilebilir; ancak, gayrimaddi hak bedelinin gerçek lehdarı diğer devletin bir mukimi ise, bu şekilde alınacak vergi gayrimaddi hak bedelinin gayrisafi tutarının yüzde 10 unu aşamayacaktır."Ben buradaki 2.maddeden bir şey anlamadım, burada karşı taraftaki firmayı mı kastediyor, bizi mi kastediyor.???Yani benim burada yapacağım stopaj oranı bu metne göre %10 mu olmalıdır?Bu metin olmasa sanırım %20 uygulamak gerekiyor.Bir de bu işlemde kdv2 beyannamesi verilmesi gerekiyor mu? Aynı tutarı da Kdv1'den indirme şartı ile.Yardımlarınızı bekliyorum? Uygulamasını vs. yapan var mı?
    Konu ZİNDAN tarafından (25.Aralık.2017 Saat 12:37 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    482
    Hizmetten türkiyede yararlandığınız için kdv 2 var ve kdv 1 de indirim konusu yapabilirsiniz.Stopaj ise ülke ile aradaki ikili sözleşmeye bakmanız gerek.
    ZİNDAN bunu beğendi.

  3. #3
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.453
    Sayın Zindan,

    Öncelikle işleminiz hizmet değil, Lisans bedeli. Bu nedenle KDV ile ilgili bir işlem yok. Bu KV dar mükellefiyet kapsamında stopaja tabi bunu da brütleştirerek yapmanız gerekir. İkili vergi anlaşmaları ise bu kapsamda devrede değil.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    482
    Gayri maddi haklarıda yurtdışından alınan hizmetler olarak görüp özellikle ithal edilen yazılımlarla ilgili verilen özelgelerde stopaj ve kdv 2 yapılması gerektiği belirtilmiş Üstat
    ZİNDAN bunu beğendi.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2014
    Mesajlar
    3
    .


    .
    .



    .
    .



    .
    ZİNDAN ve ERDAL SAYLIK bunu beğendi.

  6. #6
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915
    2006 Yılında da sormuşum, aynı soruyu.

    Gayrimaddi hak kapsamına giriyor diye düşünüyorum. Vimer ile görüştüm, kdv1+Kdv2 var dediler, artı stopaj da ikili anlaşmadan dolayı %10 dediler.

    Teşekkürler arkadaşlar.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2014
    Mesajlar
    3
    O kadar uzak değil
    Gecenlerde de buna benzer bır yazınıza verdiğim cevap,
    ortalıktan kaybolunca sordum :
    dediler yoğun saldırı altında forum,
    3-5 gun oncesıne döndük,
    bugun benzerini görünce müşkülpesentlik yapıp eskısını naklettim,
    admin bunu beğendi.

  8. #8
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.401
    Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yurtdışındaki bir ülkenin bir şirketine (Avustralya) markalarını TR'de kullanabilmek için "lisans" bedeli olarak 1.000 USD gönderdik, bunun ile ilgili ne gibi yükümlülüklerimiz var.Burada hizmet ithali olduğu için stopaj var. Ancak Stopaj oranın ne olacağı konusunda kararsız kaldık, %10' mu, %20' mi?Bu ülke ile çifte vergiyi önleme anlaşması kapsamında yapılan anlaşmaya baktım, çok karışık bir metin ile karşılaştım. Aşağıya alıntı yapıyorum."Gayrimaddei Hak Bedelleri1.Bir akit devlette doğan ve diğer akit devletin bir mukimine ödenen gayrimaddi hak bedelleri, bu diğer devlette vergilendirilebilir.2.Bununla beraber söz konusu gayrimaddi hak bedelleri, elde edildikleri akit devlette ve o devletin mevzuatına göre de vergilendirilebilir; ancak, gayrimaddi hak bedelinin gerçek lehdarı diğer devletin bir mukimi ise, bu şekilde alınacak vergi gayrimaddi hak bedelinin gayrisafi tutarının yüzde 10 unu aşamayacaktır."Ben buradaki 2.maddeden bir şey anlamadım, burada karşı taraftaki firmayı mı kastediyor, bizi mi kastediyor.???Yani benim burada yapacağım stopaj oranı bu metne göre %10 mu olmalıdır?Bu metin olmasa sanırım %20 uygulamak gerekiyor.Bir de bu işlemde kdv2 beyannamesi verilmesi gerekiyor mu? Aynı tutarı da Kdv1'den indirme şartı ile.Yardımlarınızı bekliyorum? Uygulamasını vs. yapan var mı?

    Sayın Zindan

    Yurtdışındaki bir ülkenin bir şirketine (Avustralya) markalarını TR'de kullanabilmek için "lisans" bedeli olarak ödenen 1.000 USD'den Stopaj ve Kdv 2 yükümülülüğünüz var. NOKTA
    aşkınbulduk ve ZİNDAN bunu beğendi.

  9. #9
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915
    Alıntı ilerya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O kadar uzak değil
    Gecenlerde de buna benzer bır yazınıza verdiğim cevap,
    ortalıktan kaybolunca sordum :
    dediler yoğun saldırı altında forum,
    3-5 gun oncesıne döndük,
    bugun benzerini görünce müşkülpesentlik yapıp eskısını naklettim,
    Bende bu soruyu daha önceden sorduğumu hatırlıyordum, baktım bulamadım, yanlış hatırlıyorum diye tekrar yazdım. Demek saldırıdan dolayı, 3-5 gün geriye gidince benim soruda gitmiş.

    Teşekkürler.

  10. #10
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.453
    Alıntı smmmstajeri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hizmetten türkiyede yararlandığınız için kdv 2 var ve kdv 1 de indirim konusu yapabilirsiniz.Stopaj ise ülke ile aradaki ikili sözleşmeye bakmanız gerek.
    Program lisansı sürekli kullanım ve yararlanma gerektirdiğinden ayrı bir konu. Burada durum daha farklı. Konu ile ilgili başka detaylar da vardır mutlaka ( imzalı bir sözleşme şartı gibi ). Ancak firma yurtdışında, mukim değil belli bir süre Türkiyede de mukim değil o zaman ikili anlaşma şartları da oluşamaz. Konu ayrıca ARIZİ bu nedenle KDV konusu da olamaz. Sadece KV stopajı yapılır. KV madde 30.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 22
    Son Mesaj : 06.Nisan.2012, 16:12
  2. Ayni kira ödemesinde stopaj
    Konu Sahibi Çağdaşkara Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Mart.2012, 13:37
  3. Kira ödemesinde stopaj hk.?
    Konu Sahibi semihy79 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Mart.2010, 10:51
  4. Ayni Kira Ödemesinde Stopaj
    Konu Sahibi zeynep44 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Ocak.2009, 16:17
  5. lisans bedeli
    Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 15.Ağustos.2005, 11:27

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36