taşeron programı

Like Tree4Beğeni

Konu: SPK Belgeli Yapılan İş Serbest Meslek Kazancına mı Girer?

  1. #1
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.772

    Exclamation SPK Belgeli Yapılan İş Serbest Meslek Kazancına mı Girer?

    SPK Gayrimenkul Değerleme Belgesi olan bir kişi, bu belge ile, bankalara, şirketlere, şahıslara vs. iş yapıyor. Yaptığı iş te değerlemesini yapıyor gayrimenkulün ve buna göre gelir elde ediyor.Spk'nın belirlediği bir tarife listesi varmış, ona göre fiyatları varmış. Ancak bir odaları yok, bağlı oldukları.Bu işi yapan tanıdıkları da gelir vergisi veya şirket mükellefiyeti açıp fatura kesiyorlarmış. Bu yapılan iş Serbest Meslek Kazancı kapsamına girip, SM Defteri tutulması gerekmez mi?Bu belgeye sahip müşterisi olan var mı? Nasıl yapıyorlar?
    NESİL99 bunu beğendi.


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.327
    SPK Gayrimenkul Değerleme Belgesi olan bir kişi,SM Defteri tutup SM mükellefiyeti açması lazım. Bende şirketi var

  3. #3
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.772
    Daha önceden başka bir firmanın üzerinden (İnşaat/Şahıs firması) üzerinden fatura düzenliyorlarmış. Fatura kesildiğinde ısrar etti, herkes bu şekilde yapıyor dedi. Biz de işletme defteri yaptırdık. İto'ya kayıt olmasını da istemişler, onu da yaptık. (Bankalar ile çalışıyor, bankalar ito kaydı istemiş.)Ne yapmamız gerekiyor?Özelge mi istesek?

  4. #4
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.772
    Bu arada Vimer'e sorayım dedim, onlarda Gvk'un 61'de "ücret" ödemeleri arasında sayılmaktadır ve 66.maddedeki serbest meslek faaliyetleri arasında yer almıyor diyor.

    Bu durumda bu ekspertiz gelirlerini yıl sonunda ücret beyannamesi ile beyan etmesi gerekir diyor. Karşı firmalar belge istiyorlar, sigorta yapmazlar diyince de gider pusulası ile veya bordroya dahil ederek belgelendirebilirler diyor.

    Konu ile ilgili bir özelge ve bir YMM yazısı buldum. Buradan hareket ile bu kişiye serbest meslek defteri mükellefiyeti açmanında yanlış olduğunu düşünüyorum.

    YMM Makalesi: https://www.dunya.com/gundem/eksperl...-haberi-218616

    Özelge: Özelge: Gayrimenkul eksperliğinin vergilendirilmesi hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı

    Ne yapacağım şaşırdım açıkçası, ortada kaldım??? Ne tavsiye edersiniz?
    Konu ZİNDAN tarafından (10.Ocak.2018 Saat 09:21 ) değiştirilmiştir.

  5. #5
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.327
    Daha önceden İnşaat/Şahıs firması üzerinden olduğu içi ft kesiyorlardır. SPK Gayrimenkul Değerleme Belgesi olan bir kişi bu işi kendi adına bağımsız yaptığı için SM defteri olur. Fatura kesildiğinde ısrar etti, Biz de işletme defteri yaptırdık. İto'ya kayıt olmasını da istemişler, onu da yaptık.

    Zindancığım siz adamı değil adam sizi yönlendirmiş

  6. #6
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.772
    Evet o yanlış yönlendirdi. Sorun değil ama, firmayı açalı, 5 gün oldu. 7 gün içinde e-defter beyan sistemine kayıt yapmak gerekiyor, onun için acil karar vermem lazım. serbest meslek mi olsun, işletme defteri mi kalsın. İki gün daha düşünüp araştıracağım. Sonrasında bir karar vereceğiz artık.

    Bu arada üstadlar sizde fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Konu ZİNDAN tarafından (10.Ocak.2018 Saat 09:20 ) değiştirilmiştir.

  7. #7
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.327
    Sayın Zindanın

    Canım kardeşim ücret olmaz. Onu söyleyen Vimer mi oda yanlış yapıyor. Nasıl mı ? Senin gönderdiğin özelge'den alıntı

    İlgide kayıtlı özelge talep formunda, ... Vergi Dairesi Müdürlüğü'nün ... vergi kimlik numarasında kayıtlı mükellefi olduğunuzu, ... Kurumsal Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. ile yaptığınız Merkez Dışı Değerleme Hizmet Alım Sözleşmesi gereği eksper olarak çalışacağınızı belirterek, mükellefiyet türünüzün hangi gelir unsuru yönünden tesis edileceği hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

    1. Hizmet erbabına ödenen ücretler ile 61' inci maddede yazılı olup ücret sayılan ödemelerden (istisnadan faydalananlar hariç), 103 ve 104' üncü maddelere göre," gelir vergisi tevkifatı yapılacağı hükmüne yer verilmiştir.

    193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun "Ücretin Tarifi" başlıklı 61 inci maddesinde,
    "Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

    Eğer bu kişi mükellefiyet açmadan bu işi yaparsa ücret , mükellefiyet açıp yaparsa serbest meslek erbabı olur. ( Tabi belgenin geçerli olması kaydıyla)

    Geçerlilikten kastım ; Gerçek kişilerin gerek sigorta eksperi ve gerekse gayrimenkul eksperi olabilmek için, ilgili mevzuatlara göre aranılan şartları taşımaları ve açılan sınavları kazanarak ruhsat veya lisans almaları gerekmektedir. Yani, herkesin eksperlik yapması veya eksper olması mümkün bulunmamaktadır.

    Aksi takdirde dediğin gibi ücret olur. Benim mükellefim Ltd. İstersen sende şahıs şirketi yapabilirsin
    ZİNDAN bunu beğendi.

  8. #8
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.414
    Sayın Zindan,

    Özelgeyi okudum, muhtemelen özelge talebi esnasında soru doğru sorulmamıştır, verilen cevap adamın bu tür işler yapan bir firmaya bağımlı çalışacağı varsayımıyla hazırlanmış. Ferhata katılıyorum yapılan iş doğrudan Serbest Meslek faaliyeti. Kaldıki hiç mükellefiyeti olmazsa dahi ikinci Gider Pusulasına ( aynı yıl içinde ) imza attığında mükellefiyet tesisi şart. Gayrımenkul ekspertizi olmak için de şartlar ve sınav var, sistem akışının bizimkinden farkı yok. Serbest Meslek faaliyeti olmadığını ispatlamak inan daha zor.
    ZİNDAN bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  9. #9
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.772
    Evet tanımı serbest meslek sınıfına giriyor, yapılan iş olarak çok açık. Buna katılıyorum, ancak Gvk'n da da (61'de ücret sınıfına sokarak, 66'da sm sayılanlar arasında yer vermeyerek) bu işe açık açık engel olmuş gibi geliyor bana. Gayrimenkul Değerleme işinin yanında başka konularda da danışmanlık verecek diyerek işletme defterinde karar kıldım. Ayrıca bu işi yapan tanıdıklarının da hep fatura kestiğinden bahsetmesi, uygulamada da bu şekilde yapıldığı izlenimi uyandırdı bende.

    Yanlış mı bana da yanlış geliyor, VUK'undan tutun, Vimer'in verdiği cevap, özelge, bir yerlerde serbest mesleğin tanımı ile çelişiyorlar.

    Aslında bu da şunu gösteriyor ki, kanunlarımız kendini sürekli yenileyen ekonomi karşısında yetersiz ve eski kalıyor.

    Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.

  10. #10
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.414
    Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet tanımı serbest meslek sınıfına giriyor, yapılan iş olarak çok açık. Buna katılıyorum, ancak Gvk'n da da (61'de ücret sınıfına sokarak, 66'da sm sayılanlar arasında yer vermeyerek) bu işe açık açık engel olmuş gibi geliyor bana. Gayrimenkul Değerleme işinin yanında başka konularda da danışmanlık verecek diyerek işletme defterinde karar kıldım. Ayrıca bu işi yapan tanıdıklarının da hep fatura kestiğinden bahsetmesi, uygulamada da bu şekilde yapıldığı izlenimi uyandırdı bende.

    Yanlış mı bana da yanlış geliyor, VUK'undan tutun, Vimer'in verdiği cevap, özelge, bir yerlerde serbest mesleğin tanımı ile çelişiyorlar.

    Aslında bu da şunu gösteriyor ki, kanunlarımız kendini sürekli yenileyen ekonomi karşısında yetersiz ve eski kalıyor.

    Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.

    Sayın ZİNDAN,

    Başka konularda da danışmanlık yapıyor olması da aslında yine Serbest Meslek kapsamındadır. Gelir Vergisi yasasının ilgili maddesi;

    Madde 65
    (202 sayılı Kanunun 31'inci maddesiyle değişen madde) Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.
    Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmıyan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.


    Açık hüküm, burada herhangi bir iş adlandırılması da yapılmıyor, bu nedenle iş serbest meslek.

    61 Maddenin de ana kuralı var;

    Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. , 65 madde ana hükmü varken 61 madde ile ilişkilendirilemez. Bu nedenle özelgenin içeriğini de konuyla bağlantılı bulmadım.
    ZİNDAN bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 6
    Son Mesaj : 08.Haziran.2012, 18:09
  2. Serbest Meslek Makbuzunda Yapılan Tevkifatın İade Alınması
    Konu Sahibi ümmühan güngör Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Nisan.2012, 12:57
  3. Serbest Meslek Makbuzu Olmayan ve Hizmet Alınan Kişilere Yapılan Ödemeler
    Konu Sahibi Smmm ORHAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 01.Eylül.2009, 16:01
  4. Yurt Dışına Yapılan Serbest Meslek Ödemesi?
    Konu Sahibi metyo Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Ocak.2009, 10:20
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Eylül.2007, 17:18

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36