kamu işçi maaş

Konu: Serbest Meslek de Geçici Vergi

Serbest Meslek de Geçici Vergi

Merhabalar

Öncelikle bu soruyu Avukat olan babamın defterini kendimiz tuttuğumuz için sorduğumu belirtmek isterim. Henüz yeni Avukatlığa başladığı içinde ve herhangi bir geliri yada gideri şu anda fazlaca olmadığı için muhasebeci tutmadık. Üstelik ben bir şirketin muhasebe departmanında çalışıyorum. Yani az çok bilgim var. Bunu söylememin nedeni peşinen ön yargılara maruz kalmayı istemememdir.

Seneler oldu ki Serbest meslek yada işletme defteri ile ilgili işlem yapmayalı. Bu dönemde çalıştığım sektör dışına pek çıkamadım. O yüzden buraya sormaya karar verdim. Eminin sizin için çok basit bir sorudur ama ben aradan yıllar geçtiği için nasıl bir kayıt yaptığımızı nasıl bir yol izlediğimizi unutmuş durumdayım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdi geçici vergi dönemi geldi. Ben şirket için hazırladım herşeyimi. Mali müşavirimizin kontolune kaldı herşey ama babam için nasıl yapacağımı unuttum. Biraz araştırdım fakat pek bişey bulamadım. Mali müşavirimizede sorabilirdim ama o gelene kadar benim bunları hazırlamam lazım. Herneyse lafı uzatmayayım. Serbest meslek için geçici vergide neler hazırlıyorduk. Neler yapıyorduk. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Çok teşekkürler

yi Çalışmalar

selam

öncelikle kolay gelsin.bildiğiniz gibi geçici vergi kaba tabiriyle(işl.ve s.meslekler için) belli bir tarih aralığındaki gelir ve giderin karşılaştırılmasıdır.söz konusu tarih ağustostaki geçici vergi beyanı için 01-06/2006 ayları arasıdır.didem hanım sizin yapacağınız:öncelikle babanızın işe başlama gününden 30/06/2006 tarihine kadarki gelir ve giderini işlemek ve varsa amortismanlarının 6 alık kaydını yapmak(ki bunun 01/-03/2006 dönemini zaten 1.geçici vergi döneminde yapmış olmanız gerekirdi.) ve yine varsa stopaja tabi serbest meslek makbuzlarını tespit edip bunu gvk.252 genel tebliğine göre geçici vergi beyannamesi ile beraber beyan etmektir.(zaten herhangibir makbuz kesmedi demiştiniz o yüzden bunu es geçin)bunun dışında sanıyorum dikkat etmeniz gereken bir şey yok.kolay gelsin...smmm serdar behiç serçin/AYDIN
    SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

Behic bey teseşekkür ederim.
    Yok ilk kez vericegiz geçici vergi. Nisan ayında işe başlamıştı. Herhangi bir amortismanımız yok. Bende serbest meslek defterine düzenli olarak gelir gideri işliyorum zaten. Peki Geçici vergi beyannamesi ile birlite işletme hesap özetimi vereceğiz eskisi gibi yoksa değişen bir şey varmı?. Birde İletme hesap özetinde gelirleri bir yana giderleri bir yana yazıp veriyorduk değilmi.. Ay Fi tarihinden kalmış gibi oldum ama Neyseki sizler varsınız .. Tekrar teşekkürler.
    yi Çalışmalar

hesap özeti

hesap özetinin şekli konusunda kendi smmm nizden yardım alın bence o size hazır bir özeti getirebilir sanıyorum.ancak isterseniz emailinizi verin ben size yollayım.
    SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

Sevgili DİDEM ;

Size dostca tavsiye,3568 sayılı yasaya tabi bir meslek mensubuna defterinizi veriniz....

Behic bey gercekten tekrar tesekkur ederim. Bu forumda sizin gibi DOST ve insanlara yardimci olabilecek birilerini bulmak cok guzel... Ben mali musavirimizle baglantiya gececegim..

Hayri bey tavsiyeniz icin tesekkur ederim. Maddi durumunu duzelttigi anda zaten boyle birsey yapacak. Ben su anda ona yardimci oluyorum..!!
    yi Çalışmalar

örnek

AVUKAT XXX 01.01.2006-30.06.2006 SERBEST MESLEK HESAP ÖZETİ
    Gider adı Gider meblağ Gelir adı Gelir meblağ
    Masraf 1.294,60 Gelirler 3.228,80
    Demirbaş Amort. 234,75

Toplam 1.294,60 Toplam 3.228,80
    Kar 1.934,20 Zarar 0,00

Genel toplam 3.228,80 Genel toplam 3.228,80
    Vergi matrahı 1.934,20
    SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)