taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni

Konu: 1 Temettü Hakkında

1 Temettü Hakkında

Değerli üstadlar,
    1. temettü hesaplaması yapılırken farklı uygulamalar yapılmaktadır.
    Bir uygulamada dönem karının %5 i 1. tertip yedek akçe ayrıldıktan sonra kalan kısmın %5i 1. temettü olarak dağıtılmakta,

diğer bir uygulamada ise dönem karının %5 i 1. tertip yedek akçe ayrıldıktan sonra, ödenmiş sermayenin %5i 1. temettü olarak dağıtılmaktadır.

TTK'nu 519. madde 1/c bendinde; Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonra, kârdan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu,

ibaresi bulunmaktadır. Bu maddede pay sahiplerine yüzde beş oranında ifadesi açık değildir. Neyin %5'i?

Ödenmiş sermayenin %5 i oranında dağıtılan 1. temettünün gerekçesi nedir?

Değerli görüşleriniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın calculator,

TTK kapsamında temettü, yedek akçe ve kar payı dağıtımı net olarak açıklanmıştır. Burada uygulama farklılığı olmaz. Ancak yine TTK ilgili maddelerde alt sınırları belirlemiştir. Kimi şirketlerin ana sözleşmelerinde tercihleri nedeniyle ek dağıtım kuralları tanımlanmıştır. Eğer ana sözleşmede özel şart varsa bu şartlara uyarak dağıtım yapmanız gerekir.

TTK 519. maddeyi ise bend sıralamasıyla yorumlarsanız hata yapmazsınız.

MADDE 519– (1) Yıllık kârın yüzde beşi, ödenmiş sermayenin yüzde yirmisine ulaşıncaya kadar genel kanuni yedek akçeye ayrılır.

(2) Birinci fıkradaki sınıra ulaşıldıktan sonra da;

a) Yeni payların çıkarılması dolayısıyla sağlanan primin, çıkarılma giderleri, itfa karşılıkları ve hayır amaçlı ödemeler için kullanılmamış bulunan kısmı,

b) Iskat sebebiyle iptal edilen pay senetlerinin bedeli için ödenmiş olan tutardan, bunların yerine verilecek yeni senetlerin çıkarılma giderlerinin düşülmesinden sonra kalan kısmı,

c) Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonra, kârdan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu, ( Cari Yılın karı kasedilmektedir açık ve net )

genel kanuni yedek akçeye eklenir.

(3) Genel kanuni yedek akçe sermayenin veya çıkarılmış sermayenin yarısını aşmadığı takdirde, sadece zararların kapatılmasına, işlerin iyi gitmediği zamanlarda işletmeyi devam ettirmeye veya işsizliğin önüne geçmeye ve sonuçlarını hafifletmeye elverişli önlemler alınması için kullanılabilir.

(4) İkinci fıkranın (c) bendi ve üçüncü fıkra hükümleri, başlıca amacı başka işletmelere katılmaktan ibaret olan holding şirketler hakkında uygulanmaz.

(5) Özel kanunlara tabi olan anonim şirketlerin yedek akçelerine ilişkin hükümler saklıdır.

Çoğu şirketlerde yıllık karın dağıtılması mutad olmadığı ve dağıtımı ertelendiği için birikmiş geçmiş yıl karları hakkında maddenin yorumlanması konusunda sıkıntı yaşandığı da açıktır. Ancak her yılın karı konusunda tek tek davranmak gerekir, bu nedenle ilgili yıl karları Dağıtılmayan Karlar hesabına aktarılırken özellikle Yasal Yedek akçenin ayrılması gerekir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın Simkeşyan
    Öncelikle ilginize teşekkür ederim,
    Yasal yedek akçe ayrılmasında sıkıntı yok (Karın %5 inin ödenmiş sermayenin %20 sine ulaşıncaya kadar olan kısmı, bazı makalelerd vergi öncesi karın ya da vergi sonrası karın %5 inin birinci tertip yasal yedek akçe ayrılacağı tartışılmakta olsa da.)
    Ancak 1. temettünün hesaplanması konusunda sıkıntı olduğu aşikar. İSMMMO'nun yapmış olduğu bir çalışmada Ödenmiş sermayenin %5 i 1. temettü olarak dağıtılmakta.
    Sizin cevabınızda da kırmızı ile belirttiğiniz bölümden de Cari yıl karının %5 inin 1. temettü olarak dağıtılması gerektiğini anlıyorum yanılıyor muyum? (Cari yıl karından Ödenmiş sermayenin %5'ini değil.)
    Genel Kurul toplantılarının yapılmakta olduğu bu günlerde
    hala %5 kar dağıtımının zorunlu olup olmadığı tartışılırken bu yüzde 5'in ödenmiş sermayenin %5 i olacağına ilişkin dayanağı bulamıyorum.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.Calculator,
    Sn.Simkeşyan gerekli açıklamaları yapmış. Şöyle bir calculasyon!!! yapalım. Şirketin ödenmiş sermayesi 10.000.000 TL. cari dönem karı 200.000 TL. olduğunu farzedelim... Sermayenin %5 i 500.000 TL. yapıyor gelde karı dağıt.

Sn bülent249
    öncelikle calculasyon ne demek?
    Vermiş olduğunuz örnekteki sorun ortaya çıktığı için ödenmiş sermayenin %5 i oranının baz alınmasının doğru olmayacağını ifade etmeye çalışarak bu konuyu açmış bulunmaktayım.
    Aşağıda paylaştığım İSMMMO sitesinden alıntı olan linkteki örneği incelemenizi rica ediyor ve tekrar bu sorun hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar

KAR DAĞITIMI VE VERGİLENDİRİLMESİ

Alıntı calculator Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Simkeşyan
    Öncelikle ilginize teşekkür ederim,
    Yasal yedek akçe ayrılmasında sıkıntı yok (Karın %5 inin ödenmiş sermayenin %20 sine ulaşıncaya kadar olan kısmı, bazı makalelerd vergi öncesi karın ya da vergi sonrası karın %5 inin birinci tertip yasal yedek akçe ayrılacağı tartışılmakta olsa da.) Tartışılamaz, TTK Vergi yasalarının üzerindedir ve Ticari Kar kavramı Vergi öncesi kardır.

Ancak 1. temettünün hesaplanması konusunda sıkıntı olduğu aşikar. İSMMMO'nun yapmış olduğu bir çalışmada Ödenmiş sermayenin %5 i 1. temettü olarak dağıtılmakta.
    Sizin cevabınızda da kırmızı ile belirttiğiniz bölümden de Cari yıl karının %5 inin 1. temettü olarak dağıtılması gerektiğini anlıyorum yanılıyor muyum? (Cari yıl karından Ödenmiş sermayenin %5'ini değil.) Temettü ve Yedek akçeyi birbirine karıştırmışsınız. 519/1 1.Tertip Yedek Akçedir, Temettü değil.

Genel Kurul toplantılarının yapılmakta olduğu bu günlerde
    hala %5 kar dağıtımının zorunlu olup olmadığı tartışılırken bu yüzde 5'in ödenmiş sermayenin %5 i olacağına ilişkin dayanağı bulamıyorum.
    Bir yukarda açıkladığım üzere dayanak bulamayacaksınız çünkü kavramları karıştırmışsınız.

Son olarak da 1 Temettü konusu, eski TTK 1. temettü ayırımını zorunlu kılmış ancak dağıtımı konusunda yorumda bulunmamıştı, ayrılan temettü dağıtılmayabiliniyordu. Yeni TTK konuya açıklık getirdi;

Eski TTK'nın 466. maddesine göre;

"Her yıl safi karın yirmide birinin ödenmiş esas sermayenin beşte birini buluncaya kadar umumi yedek akçe olarak ayrılması mecburidir.

Kanuni haddini bulduktan sonra dahi bu akçeye aşağıdaki paralar eklenir:

3. Safi kardan, birinci fıkrada yazılı yedek akçeden başka pay sahipleri için % 5 kar payı ayrıldıktan sonra, pay sahipleriyle kara iştirak eden diğer kimselere dağıtılması kararlaştırılmış olan kısmın onda biri;”

519/2-c maddesini özel olarak koyulaştırmıştım tekrar alayım;
    c) Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonra, kârdan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu.

Sizin aradıklarınızın net cevapları bunlar.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın Simkeşyan
    detaylı açıklamanız ve emeğiniz için teşekkür ederim.
    TTK 519. 1/1 1 tertip yedek akçedir. bu konuda sizinle hemfikirim.
    519/2-c ; c) Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonra, kârdan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu.

denilirken 2. tertip yedek akçeden bahsedilmektedir.

Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonra ifadesini; 1. tertip yedek akçe ile karıştırmıyorum.

Vergi öncesi dönem kârından 1.tertip yedek akçeyi ayırdıktan sonra, kar dağıtımı aşamasında geçildiğinde önce 1. temettü daha sonra da

519/2-C maddesinde belirtilen, sizin de yeşil ile vurguladığınız 2.tertip yedek akçeyi ayırıyoruz.
    Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonra, kârdan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu
    ancak maddenin birinci bölümünde geçen pay sahiplerine yüzde beş oranında kar payı ödendikten sonra ifadesi (1.temettü değil midir?)
    eğer bu 1. temettü ise bu %5 hangi matrah üzerinden hesaplanacaktır?
    Yaptığım araştırmalarda bütün kar dağıtım tablolalarında bu %5 miktar hesaplanırken Ödenmiş sermaye üzerinden %5 ayrılmaktadır. Sorunum budur. Umarım ifade edebilmişimdir.
    Saygılarımla iyi çalışmalar.

Sayın calculator,

Konuyu tereddüt olmayacak şekilde anlattığımı sanıyorum, dağıtımla ilgili işlemlerin hiçbirinde yasa maddesi Sermayeyi dayanak almaz alamaz. Neden ? Varsayın 100.000.000,-- sermayeli bir şirket olsun bunun % 5'i 5.000.000,--. Şirket o yıl 2.000.000,- kazandı ne olur sizce ?

Bu tür örneklere itibar etmeyin bence. TTK hiçbir dayanaksız madde ve işleme izin vermez. Temettü ve yedek akçenin yasada da açıkça ortaya konmuş tek MATRAHı Ticari Kar'dır, başka matrah olmaz.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın Simkeşyan
    ben de itibar etmek istemiyorum ama bir çok uygulamada bu şekilde işlem yapılınca ve bu çalışmaları hazırlayanlardan biri de ISMMO olunca buradaki siz değerli arkadaşların görüşlerini almak istedim.
    2017 yılında kar etmiş ancak kar dağıtımı yapmak istemeyen bir mükellefim var.
    1. tertip yedek akçeyi ayırdıktan sonra kalan kârı şirkette bırakmak istemekte.
    Ancak %5 kar dağıtımının TTK ile zorunlu hale gelmiş olduğunun tartışılması hiç kâr dağıtımı yapılmayan firmalar için kar dağıtımı yapılmaması dolayısıyla ödenmeyen stopajdan dolayı sıkıntılı durumlarla karşılaşılmakta olduğu gibi sorunların dillendirilmesi, bizleri bu tür araştırmalar içerisine itmektedir.

Tekrar görüşleriniz için teşekkür eder, saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.

Sayın calculator,

TTK değişkliklerindeki bu ince ayrıntılar çok da dikkate alınmadı. Bunlarla ilgili birçok bilgiyi paylaştık ancak uygulama herkesin kendi sorumluluğundadır. İSMMO da böyle bir hata olmuşsa kötü olmuş kaldıki özellikle eğitim kitaplarında başkaca hatalara da rastladığımı söyleyebilirim. Yakın tarihte başka bir soruya verdiğim bir cevapta da benzer bir itirazla karşılaştım. Benim verdiğim örnek TDHP tekniği ve anlamı ile Borçlar Yasası ilişkisiyle idi, ancak itiraz kurs kitaplarında öyle yazmıyor oldu.

Bizlerin görevi yasaları tekrar tekrar okuyup, iyice özümsemek ve doğru yorumla doğru işlem yapmaktır. ( Bunun için madde gerekçelerini dahi inceleriz yeri geldiğinde ).

Son olarak zorunlu dağıtımın yapılmamış olması nedeniyle, stopaj yapılmamış ve bu nedenle vergi ziyaı olmuştur gibi yoruma katılmam mümkün değil. TTK açısından sakıncalıdır ancak TTK ile vergi yasalarını birbirine karıştırmamak gerekir. Vergi yasası gelirin oluşma tekniğini net açıklamış kar dağıtımı yapılırsa, stopaj yapılır. Bukadar net. Tartışılması dahi yersiz. Bu varsayımın ucu açık kalır ve anlamsız bir durum çıkar ortaya.
    nguroy bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)