kamu işçi maaş

Konu: Danışmanlık Hizmet Alımı

Danışmanlık Hizmet Alımı

Sevgili Meslektaşlarım Merhaba,

Şirketlerimizde bazen üniversite hocalarından branşları konusunda danışmanlık hizmeti alınıyor. Malum 657' ye tabi olan bu kişilere ödeme yapılırken makbuz alınamıyor. Bu durumda belgelendirme ve konunun GV, KDV karşısındaki değerlendirmesi konusunda yorumlarınızı arz ediyorum. Bu hizmetlerin sürekliliği yılda üç-dört kez olabiliyor.

Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Danışmanlık Hizmet Alımı

Merhaba ;

Sizin konunuz ile ilgili olarak göz atmanızı önereceğim ;

İlgili link
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Danışmanlık Hizmet Alımı

Sayın Sinangilin de bahsettiği gibi bunu ücret olarak değerlendirmek ve gelir vergisi ve damga vergisi keserek muhtasar beyannamede göstermek gerekir diye düşünüyorum. Gelir vergisi keserken Hocanın içinde bulunduğu vergi dilimi dikkate alınmalıdır. Kesilen vergi ve matrahı da hocaya bildirilmeli ve devreden gelir vergisi matrahına eklenmesi sağlanmalıdır....

Danışmanlık Hizmet Alımı

GVK’nun 18. maddesi kapsamına giren serbest meslek kazançları Gelir Vergisinden müstesnadır. Burada bahsedilen danışmanlık hizmeti de 18. madde kapsamında mütalaa edilir. Ancak, yine 18. madde gereğince bunlara yapılacak ödemelerden GVK’nun 94/2-a maddesi gereğince %17 vergi stopajı yapılır.

Diğer taraftan, soruda bahsedildiği gibi, danışmanlık hizmeti yılda bir kereden fazla yapıldığı için arizi olmaktan, dolayısı ile KDV istisnası kapsamından çıkar. Bu nedenle danışmanlık hizmeti veren kişinin KDV mükellefiyeti tesis ettirmesi gerekir.

Danışmana ödenecek ücret üzerinden % 17 GV stopajı yanında %18 oranında KDV tahakkuk ettirip sorumlu sıfatıyla vergi dairesine yatırılması gerekir.
    .............

Danışmanlık Hizmet Alımı

Sn.muhasebe,sn.ozyer,sn. erol;

Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Ben bu hizmeti almaya başladığımdam beri bu tür ödemeleri ücret olarak düşünüyor, stopaj yaparak muhtasarla ödüyorum. Fakat zaman zaman uygulamayı sorguluyorum ki olası değişik bir uygulama var ise onu da dikkate alarak en doğruyu bulabilelim.

Ben konuyu GVK Md.94, 2/b' ye göre değerlendirerek %22 stopaj uyguluyorum. 2-a maddesinde sayılanlar içinde profesörler olmadığını düşünerek diğerleri kapsamında konuya bakıyorum. Bunun dışında ne KDV ne de damga vergisi hakkında bir uygulamam mevcut değil. İlginize tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
    Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)