kamu işçi maaş

Konu: Karı Yüksek Çıkan Kurumlar Y.İndirimi Uygulamasın!

Karı Yüksek Çıkan Kurumlar Y.İndirimi Uygulamasın!

Bilindiği üzere Yatırım İndirimi Uygulaması kalkmış ve Devreden Yatırım İndirimi 2006,2007,2008 Yıllarında İndirim Konusu yapılabilecektir. Konu Hakkındada KVK 3 sıra nolu sirküler ile açıklamalar yapılmıştır.

Burada 2. Geçici Vergi beyannamesinin verileceği tarihe kadar (14.08.2006) 2006 Yılında Yatırım İndirimi Kullanıp kullanılmayacağı hakkında bir tercih yapılması istenilmektedir. Aşağıda yapmış olduğumuz hesaplamalarda bir hata yok ise Y.İndirimi Uygulamayınız.

2006 Dönemi karınız 100 YTL Bu karınızın Karınızın 50 sine Yatırım İnidirimi uygulayacaksanız
    50x%30= 15.00.-( G.V.Kan. Geç.Mad. 69)
    50x19.8= 9,90.-( G.V.Kan.Geç.Mad.61)
    --------------------
    TOPLAM: 24,90.-

Yatırım İndirimi Uygulamazsanız 100x20=20.- Kurumlar Vergisi ödeyeceksiniz.
    Aksi düşüncesi olan arkadaşların eleştirilerini bekliyoruz.

Sayın Mehmet Orhan

Sözünü ettiğiniz konu hakkında Mükellefler sizce bir müneccimliğe zorlanmıyorlarmı?

Gelir İdaresi Başkanlığı diyorki; 14.08.2006 tarihine kadar seçim yap peki sormak lazım bu seçimi firmalar nasıl yapacak. Yani Firma benim 2006 Yılı karım şu kadar YTL olacak eee, ondan sonra yatırım ind.kullanırsam şu olur bu olur. Kısacası Türkiye şartlarında firmalar bugün kar ettiklerini zannediyorlar ama yarını bu günden tespit etmek ve Mükelleflerin varsayımlara dayalı vergi maliyeti hesaplamak zorunda bırakmak pekde adil değil diye düşünüyorum.

Kısacası Maliye idaresi bu mükellefler için Geçici Vergiyi %20 hesaplatması ve Kurumlar Vergisi Döneminde Yatırım İndirimi Kullanma hakkını getirmesi gerekir. İşte ozaman Mükellefe doğru tercih yapma imkanı sağlanır.

Çok haklısınız;

Mükellefler Tercihlerini Yanlış Kullanırlar İse Yatırım İndirimi İstisnasından Yararlanıp Daha Fazla Vergi Ödemek gibi bir durum ile karşı karşıya kalabileceklerdir. Onun için bu tercihleriri yaparken iyi düşünmeleri gerekir. Halbuki Yatırım İndirimi müessesesi Yatırımcı için bir teşvik ve avantaj sağlaması gereken vergi uygulaması olarak bilinir. Halbuki buradaki uygulama yatırımcı için bir noktada dezantajlı duruma düşürülerek mağdur edilmiştir.

Ancak; Öncelikle istisnadan yararlanmanın zorunlu olmadığını ve ihtiyari olduğunu iyi bir yatırımcının hesabını bilmesi gerektiğini ve İstisnanın, 2006, 2007 ve 2008 yıllarının tümünde kullanılabileceği gibi bu yılların herhangi birinde de kullanılabileceğini belirtelim.

Mükellefler 2006 Yılındaki tercihlerini 14 Ağustos 2006 tarihine kadar belirlenmek zorundadır.

2007 ve 2008 yıllarında yapılacak tercih, bu yılların ilk geçici vergi beyanname verme sürelerinde yapılacaktır.

fakat şimdi burada yatırım imdiriminin yüzde yzünden yararlana şirketler sözkonu olduğunda yapılması gereken durum tam tersi olmaktadır..

çünkü ben yaptığım yatıım indirimi çıkan vergimin tamammını mahsup ederken; sadece 19,8 stopaj ödyerek kapatıyorum fakat burada yine bir çelişki doğuyor ve olayda herhangi bir caziplik durumu ortadan kalkıyor...

yani %20 olarak yeni kanundan yararlanmadan geçmişten gelen yatım indiriminden yararlandığında arada %0,02 lik bir avantaj ortaya koyuyor.

bu duruma ağlasakmı gülsek mi bilemiyorum...

yine kazanılmış olan hakları geri almak yine bizde oluyor...
    umarım ki bu süreç bir gün biter ve mantıklı olan yapılır...
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)