kamu işçi maaş

Konu: Askerlik Borçlanması Ücretlilerde Vergi Matrahından İndirimi

Askerlik Borçlanması Ücretlilerde Vergi Matrahından İndirimi

Merhaba,
    Böyle bir forumu düzenliyenlere öncelikle teşekkür ederim..
    Forumunuzu tam olarak inceliyemekle birlikte umarım bundan sonra tüm saatlerimi forumu takip ederek geçireceğim.Çünkü bende bir işçilerin maaşlarını hazırlıyorum.Dolayısı ile bazı teknik konular gerekli oluyor.
    Şunun gibi;

İşyerimiz Kamu'ya ait bir işyeridir.İşçiler Asgari ücretli olmayıp Sendikaya bağlı ücretliolarak çalıştırılıyor.Ücret sistemimiz saat ücreti olarak veriliyor..
    İşçi Askerlik borçlanmasını 1,600 gibi bir rakka ödemiş.Ödemeye ait taksit/peşin dekontunu bana teslim ediyor.İşçi maaş proğramımız askerlik borçlanmasını bitene kadar değil ödeme dekontuna göre Vergi Matrahından düşürüyordu.Buna itiraz ederek ödenen Askerli Borçlanma kadarının tamamının İşçi Payı kadar kısmı kadarı düşülerek indirim yapılmasını sağladım.
    Soru:
    *Ücret Vergi Matrahından bu indirim,borçlanma tutarı kadarmı düşülmesi gerekiyor(Her ay İşçi Payı oranı aşmamak şartı ile)
    *İlgili indirime ait kanun elimde 09/02/1986-Sayı:19014 Sayfa:75 sayılı Resmi Gazete dökümanı var,bu kanunu tam olarak bulmak istiyorum.
    Resmi Gazete Metninde Şahıs sigortasından bahsediyor Askerlik içinde geçerlimidir.
    *Uygulamam doğrumudur.

Teşekkürler.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Doğru yoldasınız, mevzuata aykırı her hangi bir uygulamanız yok. Aynı şekilde devam edebilirsiniz. Forumda bu konu daha öncede tartışılmıştı. Arama Motorounu kullanarak bulabilir ve kanunun ilgili maddelerineulaşabilirsin.

Ayrıca İstanbul Defterdarlığının konuyla ilgili çok açık, güzel ve güncel bir özelgesi mevcut. Aşağıdaki linkten onuda okuyabilirisin. Özelgede kanuni dayanaklarıda açıkça belirtilmiş.

Askerlik borçlanmasının ücretin tespitinde gelir vergisi matrahının tespitinde indirimi hk.

Cevap 1 Peşin ödendiyse, SSK Primi işçi payı ile ilişkilendirmeden toplam ödeme tutarına ulaşana kadar matrahın tamamına kadar indirebilirsin. Taksitle ödendiyse ve taksit tutarı matrahın altındaysa tamamını aksi takdirde kalan kısmı ertesi aylarda indirilmek şartıyla matrah kadarını indirebilirsin.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Sayın Tamer Başkan,
    Önce ilginiz için teşekkür ederim.
    Konuyu arama motoru ile aramamıştım.Bundan sonra o şekilde yaparım,sağolun.
    Verdiğiniz linkte bilgiler tam olarak bana cevap niteliğinde.Yazıda İlgili kanunlarla sonuca ulaşabilirim..
    Çok Teşekkür ederim.

Birde şunu öğrenmek istiyorum,zaman zaman Özel Sigorta veya Askerlik borçlanmalarını direkt Gider olarak düşüleceği yönünde yazılar görüyorum.
    Özel sektörde asgari Ücretli işçilerde bu tür indirimler yapılıyordu,en azından benim eskiden çalıştığım muhasebe bürosunda.
    Kamuya ait işyerlerinde bu tür indirimleri uygulamıyoruz.
    Örnek:
    İşçi tarafıma Özel emeklilik sigortası dekontu getiriyor.Ben bunu İşçi payı oranı nispeti kadar G.Vergisii matrahından düşüyorum.İşçi açısından o oranda kar sağlanıyor.İşveren açısından hiç bir kar sağlamıyor. :cry:
    Oysaki Özel sektörde işçi çalıştıran işyerlerinin,bordordaki İşveren paylarını işletme defterine masraf olarak yazıyorduk.Ayrı konu olarak açmam gerekirdi ama konuya bağlı olduğu için sordum.
    Saygılarımla.

Düzeltme:Link altına yazınızı sonradan gördüm.Çok teşekkürler.Aynı kanaatimi tastik etmiş olduk.. :lol:

Merhaba,
    Alıntı personel Nickli Üyeden Alıntı
    Örnek:
    İşçi tarafıma Özel emeklilik sigortası dekontu getiriyor.Ben bunu İşçi payı oranı nispeti kadar G.Vergisii matrahından düşüyorum.İşçi açısından o oranda kar sağlanıyor.İşveren açısından hiç bir kar sağlamıyor. :cry:
    Saygılarımla.
    Doğru işveren tarafından herhangi bir ödeme yapılmadığı için, ödeme çalışan tarafından karşılandığı için işveren sadece aracı olarak istisna hükmünü uyguluyor. Masraf olarak yazabilmeniz için ödemenin işveren tarafından yapılması gerekiyor.

Alıntı personel Nickli Üyeden Alıntı
    Örnek:
    Oysaki Özel sektörde işçi çalıştıran işyerlerinin,bordrodaki İşveren paylarını işletme defterine masraf olarak yazıyorduk.
    Saygılarımla.
    Bordrolardaki (SSK Primi) işveren payları fiilen işveren tarafından karşılanarak çalışan adına yatırıldığı, kısaca işverence bir maliyete katlanıldığı için giderlere yazılıyor.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Çok Teşekkür ediyorum.
    İşlerinizde başarılar dilerim.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Askerlik borçlanmasını 2005 / Mayıs ayında tahakkuk ettirip aynı ay içerisinde ödeyen bir personelimiz bu ödeme makbuzunu 2006 / Ocak ayı bordrosunun yapılacağı bugün işverene teslim ediyor.

Bu durumda yapılacak işlem ne olabilir ?
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Alıntı muhasebe Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba ;

Askerlik borçlanmasını 2005 / Mayıs ayında tahakkuk ettirip aynı ay içerisinde ödeyen bir personelimiz bu ödeme makbuzunu 2006 / Ocak ayı bordrosunun yapılacağı bugün işverene teslim ediyor.

Bu durumda yapılacak işlem ne olabilir ?
    Merhaba,
    Benim görüşüm 2005 yılında ödenmiş olan primin 2006 yılı ücretinden indirilemeyeceği şeklindedir. Genel kural olarak (bu kural diğer hayat sigortalarında da diğer kısıtlamalarla birlikte geçerlidir) ödemenin yapıldığı aydaki gelir vergisi matrahından düşülmesi aşan kısım varsa sonraki aylara ait vergi matrahından indirilmesidir.

Alıntı Tamer Başkan Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    Benim görüşüm 2005 yılında ödenmiş olan primin 2006 yılı ücretinden indirilemeyeceği şeklindedir. Genel kural olarak (bu kural diğer hayat sigortalarında da diğer kısıtlamalarla birlikte geçerlidir) ödemenin yapıldığı aydaki gelir vergisi matrahından düşülmesi aşan kısım varsa sonraki aylara ait vergi matrahından indirilmesidir.
    Sayın muhasebe'nin sorusu bayağı düşündürücü..Ama Askerlik Borcu ödemesi diyelimki 1.000,00.-YTL olsun..Kişi bunu peşin ödedi.7 ay sonra getirdi..Yani eğer 7 ay önce getirseydi,Vergi yönünden 7 ay vergi istisnası olarak o bedeli almış olacaktı.
    Fakat 7 ay sonra almaya başlaması işçi'nin aleyhine,Vergi tahsilatı açısından lehte bir durum arz ettiğinden,kişinin 7 ay sonra getirdiği ödeme belgesini müteakip aylarda vergi indiriminde tahakkuk edilmesinde bence bir mahsur yok diyerek alabilir diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)