kamu işçi maaş

Konu: Bedelsiz İthalat

Bedelsiz İthalat

merhabalar.
    Firmamız perdelik kumaş üretimi yapmaktadır. Yönetim kurulumuzun aldığı karar ile konfeksiyon işinede girip ürettiğimiz kumaşı yurtdışından bedelsiz ithalat ile getridiğimiz astar tela vb.birleştirip Yurtdışına perde ithalat etmeye başladık.
    Yapmış olduğumuz bedelsiz ithalat ile astar getirdik.Yurtdışındaki firma bize 8000 mt.astar göndermesine rağmen bizim gümrükcümüz yanlışlıkla bunu gümrük beyannamesine 5000 mt.olarak yazdırmış.Yine bedelsiz ithalatla gelen etiketi 26.000 adet yerine 29.000 adet yazdırmış.Tabi 2005/1 kapsamında Geçici ithalat belgesinide bu yanlış rakamlara göre hazırlatmış.Tabi bu gümrük evraklarının gümrükcüden bana ulaşması 2 haftadan sonra olduğu için bende bu olayı geç farkettim.
    Ben bu gelen ithalatı muhasebeleştirirken ithalatcı firmanın faturasını görmemezlikden gelip sadece belgedeki ve gümrük beyannamesindeki rakamlara göre hareket etsem ileride bir sorun çıkar mı?Birde gelen malı
    süresi içinde partiler halinde üretip ihracat edeceğiz.her ihracatta gçb düzenlenirken sarfiyat listesi düzenleyeceğiz bu düzenlediğimiz sarfiyat listesini ticaret odasından ekspere onaylatmamıza gerek var mı?
    teşekkürler.

Bedelsiz İthalat

Sorun Çıkar dostum sanırım bedelsiz ithalat dediğin Dahilde işleme rejimi kapsamında yurda sokulan ilk madde ve malzemeler eğer onları yasal süreleri içerisinde yurt dışı edip dahilde işleme belgene işlettirmezsen daha sonra ağır gümrük vergisi ve KDV lerle karşılaşabilrsin...Bence malı ihraç ettiğin beyannameyi gümrükçüne ver paşa paşa düzeltsin sana..ve sen Dahilde işleme belgesine doğru değerleri işlettir..aksi taktirde olası vergi ziyası ve yükümlülükleri ile karşılaşabilrsinsin gümrüksüz sokulan malın zamanında ihraç edilmemesi dolayısıyla

Bedelsiz İthalat

Teşekkür ederim accounter.Burada anlamadığım olay gümrük müdürlüğü gelen ithalat için
    yabancı faturanın tercümesini ve orjinalini istiyor.Sonuçta gümrük müşaviri bunu dalgınlıkla unutsa bile gümrük müdürlüğü bunu görmüyor mu?sonuçta kendileri de hatalı.Dediğiniz gibi bunu gümrük müşavirine göndermem lazım ama bu olaydan sonra gümrük müşaviri ile bağları kopardık.

Bedelsiz İthalat

Evet biraz laçka çalışmış gümrük müşavirliği,sonuçta gümrüksüz getirilen mal önemli küçük hataların sonuçları ağır olabilir..

iyi çalışmalar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)