kamu işçi maaş

Konu: Yıllara Yaygın İnşaat İşlerinde Gider Dağıtımı

Yıllara Yaygın İnşaat İşlerinde Gider Dağıtımı

merhaba arkadaşlar;
    bildiğiniz üzere yıllara yaygın inşaat ve onarma işlerini (YYİO) diğer işlerle birlikte yapan mükellefler genel giderlerini GVK. 43.maddesine göre YYİO işi maliyetleri ile diğer satışlar tutarı toplamına oranlıyarak bir kısmını gelir tablosuna aktarırken diğer kısmını da YYİO işlerin maliyetlerine ilave edip sonraki yıllara devretmektedirler.
    Tebliğ ve sirkülerde açıklanmamasına rağmen YYİO işlerine ait KKEG var ise bana göre bunlarda ait olduğu gider kalemleri gibi oranlanarak (hatta nazım hesaplarda inşaat bazında takip edilerek) ilgili işin bittiği yılın vergi matrahına eklenmelidir. Bo konuda farklı görüşü olan varsa bilmek isterim. Ayrıca excell tablosunda yukarıdaki örneği içeren (KKEG) dağıtımı da kapsayan bir GİDER DAĞITIM TABLOSU var ise göndermenizi rica ediyorum. teşekkürler.

yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

Dostum aslını istersen ben bu dönem pek KKEG ile uğraşmadan direk kara ekledim büyük rakam değildi zaten..Ama kayda değer bir rakamsa dediğin şekilde gider yazılmadan o gidere ait KKEG in matraha eklenmesi söz konusu olamaz..YSİOİ dışındaki işlere verdiğin Genel gider payı oranında kadar KKEG'i matrahına ekle bunda kafa karışcak bir şey ben göremedim
    iyi çalışmalar

Aşağıdaki linkten konu ile ilgili örnek bir tabloya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Excel tablosu korumasız olup ihtiyacınıza göre formülize edebilirsiniz.

www.sirdasymm.com Faydalı Dosyalar Bölümünde Müşterek Gider Dağıtım Tablosu vardır

Sayın Haydar Turna

Sorunuzda "farklı görüşü olan varsa bilmek isterim" demişsiniz. Benim görüşüm farklı onun için cevap yazdım.

Mükellefler vergi kanunlarında kıyas yapamazlar. Vergi kanunlarını lafzı ile uygulamak zorundadırlar. Kıyas ve yorum idari ve yargı mercilerine aittir. Aksi halde yeknesak bir uygulama mümkün olmazdı.

Mesla; Gelir vergisi kanununda zirai faaliyette bulunanlar kollektif şirket şeklinde organize olurlarsa zirai kazaca değil, ticari kazanca tabi olurlar. (GVK. Md:52) Bundan kalkarak kollektif şirket şeklinde organize olan serbest meslek erbabının da ticari kazanca tabi olacağın söylemek mümkündür. Ancak bu böyle değildir. Bu nedenle kıyasen uygulamadan kaçınmak ve kanunları lafzı ile aynen uygulamak gerekir.
    --------------------------------------------------------------

Sayın Osman Erol Bey,

Sayın Haydar Turna mevzuatta göremediği bir uygulamaya cevap istemiş siz de "kanuna bak lafzı aynen uygula demişsiniz". Benim sizden ricam bu aynen uygulanacak lafzı Haydar Turna'nın problemi için buraya aynen yazmanızdır ki aynen uygulayalım yorum yapmayalım. (Çünkü ben çok araştırdım ve bulamadım bilgi sahibi olmak da istiyorum ilginç bir konu ve firma fonlamasını ilgilendiriyor)

Hadar Tuna demişki (örnek):

İnşaası 10 yıl sürecek bir gökdelen yapıyorum kar/zararı 10. yılın sonunda iş bitince çıkartıp vergisini ödeyeceğim.

Ama,

1. yılın sonuda iş makinam çalındı 100.000.-YTL KKEG var bu KKEG'nin vergisini 1. yılın sonunda mı ödeyeceğim yoksa 10.yılın sonunda iş bitince mi?

Bu örneğin cevabı Haydar Tuna'nın sorusunun cevabıdır.

Soru konusu giderler değil kanunen kabul edilmeyen giderlerdir. Halbuki kanunda (GVK.md.43) müşterek genel giderler ve amortismanların dağıtılmasından söz ediliyor. Şimdi bu maddeden kalkarak kanunen kabul edilmeyen giderlerin de vergi matrahına YYİO işi payını ayırarak ilave edilmesi kıyasen uygulamaya girer ki bu mümkün değildir. Benim anlatmak istediğim budur.

Kanunen kabul edilmeyen giderler sadece demirbaş veya sabit kıymetlerin çalınması veya zayi olmasından medya gelmez. Örneğin limiti aşan bağışlar da KKEG mahiyetindedir.

Sizin verdiğiniz örnekte bir sermaye kaybı söz konusudur. Sermayede meydana gelen kayıpların gider sayılmaması nedeniyle, ticari bilançoda gider yazılan bu kayıp mali bilanço düzenlenirken gider kalemlerinden çıkarılır, yani dönem atlatmadan ticari bilançoya göre tespit edilen cari dönem matrahına ilave edilir.
    ---------------------------------

Osman Erol,

benim yorumum da tamamen sizinle aynı doğrultudadır. Fakat bu sizin yorumunuz mudur yoksa mevzuatta yeri var mıdır. Yani sizin değişinizle "Vergi kanunlarını lafzı ile uyguladınız yoksa kıyas ve yorum mu yaptınız"?

"bir sermaye kaybı söz konusudur. Sermayede meydana gelen kayıpların gider sayılmaması nedeniyle," diyerek sanırım örtülü sermaye ve kazanç vs...konusuna atıfta bulundunuz.

Ama çalınan malın KKEG olması örneğini bu cevabı vereceğinizi bildiğim için yazdım. (Artık nelerin KKEG olduğunu KKEG nin sadece çalınan malardan ibaret olmadığını meslekdaşlar olarak bilelim değil mi? )

İrademiz dışında sermaye kaybı (çalıntı mal) örtülü kapsamına girerek vergilendirilir mi?

Aslında yazımın özü gerektiği zaman yorumlara da ihtiyaç olabileceğidir. Değil mi?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn. Butterfly

Bu konuda kesinlikle size katılıyorum. Daha önce de defalarca yazdım.
    Kanunları, mevzuatı lafzen yorumlarsak, hiç bir zaman değişik durumlar karşısında karar veremeyiz sonuç olarak işimizi yapamaz, başkalarının onu elimizden alıp gitmesine seyirci kalabiliriz. :cry:
    Hepimizin bildiği gibi mevzuatımızda bir silsile var. En alttan başlayarak en üste yani sirküler, yöenetmelik,genelge, tebliğ, sonraki yasa, önceki yasa en son da anayasa silsilesi ve maddelerin gerekçeleri, yurt dışındaki uygulamalar, yasa koyucunun amacı . Bütün bunlar yeni bir durumla karşılaştığımız zaman bize yorum için veriler sağlar..
    Ezbercilikten kurtulduğumuz ölçüde, toplum olarak başarımız da yükselecektir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

sayın butterfly effect

100.000. YTL çalınan makina için o dönem ne kadar gider yazmışsanız o kadar KKEG ekleyeceğiniz için vergisel açıdan hiç bişey değişmemektedir..bence ortada bi tereddüt yok ne kadar gider yazmışsanız o nispete sirayet eden kadar KKEG ekleyeceğiniz için bi problem görünmüyor..

herkese iyi çalışmalar..

Accounter soruyu yanlış anlamışsınız galiba. Tutar dediğiniz gibi gider yazılsaydı o soruyu sormazdım zaten.

Bu yıllara yaygın bir inşaat olduğu için bu tutar yıllara sari inşşatlar hesap kalemi içinde aktifleştirilecek 10 yıl sonra mı gider yazılacak yoksa aktifleştirilmeyip direkt gider mi yazılacak.

Arasındaki fark (yoktur diyorsunuz) birinde matraha 1. yıl diğerinde 10. yıl sonunda eklenmesidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)