kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Can Ervar

Konu: Şahıs Firması Vadeli Mevduat Geliri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.366

    Şahıs Firması Vadeli Mevduat Geliri

    Arkadaşlar merhaba

    Şahıs firmasında kişinin elde ettiği vadeli mevduat geliri beyannameye eklenir mi ?

    Teşekkür ederim


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    924
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba

    Şahıs firmasında kişinin elde ettiği vadeli mevduat geliri beyannameye eklenir mi ?

    Teşekkür ederim
    Mevduat faizleri tutarı ne olursa olsun beyannameye dahil edilmez.
    İçimde şefini kaybeden orkestranın hüznü var.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.366
    Üstad teşekkür ederim

    mevduatın ticari bir işletmeye dahil olması
    halinde, ticari kazanç için verilecek beyannameye dahil edileceği
    diye bir yazı gördüm.

    Ticari işletme kapsamında mı ?

  4. #4
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.128
    Ticari işletme ticari hesap olarak bankada hesap açtırdı ise beyana tabidir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.366
    Çok teşekkür ederim. O zaman şöyle mi düşünmem lazım, şahıs işletmesinin işi ile ilgili olmayan banka hesaplarından elde ettiği vadeli mevduat geliri beyan edilmez ?

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2019
    Mesajlar
    6
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim. O zaman şöyle mi düşünmem lazım, şahıs işletmesinin işi ile ilgili olmayan banka hesaplarından elde ettiği vadeli mevduat geliri beyan edilmez ?
    Evet. GVK'nın 75. maddesine göre "Sahibinin ticari, zirai veya mesleki faaliyeti dışında elde ettiği kar payı, faiz, kira ve benzeri iratlar menkul sermaye iradıdır." denilmekte. Dolayısıyla ticari faaliyet dışında elde edilen mevduat faizi geliri menkul sermaye iradı olarak GVK Geçici Madde 67 kapsamında tevkifata tabi ve nihai vergilendirme olacak. Şayet ticari faaliyet kapsamında elde ediliyor ise GVK Geçici Madde 67 / 7 kapsamında : "Ticarî faaliyet kapsamında elde edilen gelirler ticarî kazanç hükümleri çerçevesinde kazancın tespitinde dikkate alınır ve tevkif suretiyle ödenmiş olan vergiler, 94 üncü madde kapsamında tevkif edilen vergilerin tâbi olduğu hükümler çerçevesinde tevkifata tâbi kazançların beyan edildiği beyannamelerde hesaplanan vergiden mahsup edilir. "
    Day-Dream bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şahıs Firması 2. Kez
    Konu Sahibi Ghasret Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Temmuz.2016, 09:34
  2. Vadeli Mevduat Hes.Değerleme Ve Stopajı Hk.
    Konu Sahibi karakaya_ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Ocak.2014, 21:48
  3. Şahıs Firması ile A.Ş Firması KDV İndirimi
    Konu Sahibi Nur83 Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 27.Ağustos.2013, 12:30
  4. Şahıs Firması
    Konu Sahibi adnanguclu Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Ocak.2008, 11:29
  5. Vadeli Mevduat Hesabında Yılsonu Değerlemesi
    Konu Sahibi barbaros Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Aralık.2007, 16:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36