kamu işçi maaş

Konu: Gider Olur mu?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    52

    Gider Olur mu?

    Şirketimiz bir devlet kurumunda kazandığı ihale için verdiği 75.000 YTL lik Banka Teminatı Mektubunu Kurum, mal arızalı olduğu için kabul etmemiş, yerine yenisini göndereceğimiz malıda zamanında yetişmeyeceği için Teminat Mektubu bedelini bankadan tahsil etmiştir. İşlemin geri dönüşüde yoktur.
    Bu durumda ödediğimiz bu T.Mektubu bedeli şirketimiz için mali açıdan bir gidermidir? Yoksa K.K.E.G mi olmalıdır..

    erçek dost, onu unutanı bile unutmayandır.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    650

    Gider Olur mu?

    Sayın zirve,

    Kurumlar Vergisi Kanunu'nun atıf yaptığı Gelir Vergisi Kanunu madde 40;

    İndirilecek Giderler
    Madde No 40
    Kapsam
    Safi kazancın tespit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir:
    3. İşle ilgili olmak şartiyle, mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar;

    demektedir. Sonuç olarak, mali kar açısından da bir gider olup kurum safi kazancının belirlenmesinde ve vergilendirilmesinde gider olarak indirilebilir.

    Selamlar...
    Ahmet Akca SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    306

    Gider Olur mu?

    Ahmet Bey' in tespitlerine katılıyor ve bir ek yapıyorum.

    Gelirler Genel Müdürlüğü

    Özelgesi



    TARİH : 23.12.1998

    SAYI : B.07.0. GEL.0.40/4025-22/49195

    KONU :

    Teminatın nakde çevrilerek irat kaydedilmesi nedeniyle teminat tutarının mükellefin kayıtlarına gider olarak kaydedilmesinin mümkün olup olmadığı hk.

    ..........

    İlgide kayıtlı yazınızın incelenmesinden, iliniz ...... Vergi Dairesi mükelleflerinden .....’ın .....Bakanlığı ..... Bölge Başkanlığının et ihalesinin uhdesinde kaldığı, söz konusu işten zarar edeceğini düşünen mükellefin ..... Bölge Başkanlığı ile sözleşmeyi imzalamadığı, bunun üzerine teminatın nakde çevrilerek irat kaydedildiği bildirilerek teminat tutarının mükellefin kayıtlarına gider olarak kaydedilmesinin mümkün olup olmadığı hususunda Bakanlığımızdan görüş talep ettiğiniz anlaşılmıştır.

    Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 40 ıncı maddesinin üçüncü fıkrasında, işle ilgili olmak şartıyla mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatların gider yazılacağı hükme bağlanmıştır.

    Bu hüküm uyarınca, adı geçenin ..... Bölge Başkanlığı ile ihaleyi aldığı için yapması gereken sözleşmeyi imzalamaması nedeni ile ilgili şartnamenin feshi üzerine, şartname gereğince adı geçen Bölge Başkanlığınca irat kaydedilen teminat bedelinin, safi ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilmesi mümkün bulunmaktadır.
    Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    48

    Gider Olur mu?

    Burada kusur aranmaz mı?
    İşverenin her ödediği zarar , ziyan tazminat , gecikme, elektrik cezası gider olur mu?
    Kusur işverende olsa dahi gider yazılaribilir mi? Kanun bunu aramıyor mu?

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Gider Olur mu?

    Bazı yanlış anlamaları düzeltelim.
    Banka teminat mektubu adı üstünde bir işin yapılmasını garanti etmek için verilmiş bir teminattır. Alıcı anlaşma şartlarına uyulmadığını ileri sürerek mektubu nakte çevirebilir.
    Bu teminatın illa mektup olması gerekmez . Nakdi teminat da olabilir.
    Mektubu veren firma bir iş antlaşması yapmış ve bu antlaşmaya dayanarak bir teminat vermiştir . Bu özel bir gider değildir.
    Mektup geçerli olduğu sürece banka masrafları gidere yazılır. Mektup da nazım hesaplarda izlenir.
    Mektup nakte çevrilirse tahsil eden tarafından GELİR kayıt edilir. Tabiidir ki mektubun lehdarı da bunu gider kayıt edecektir.
    Ticari faaliyetin yürütülmesi için katlanılmış olan bir tazminat ödentisidir.
    Gider yazılmasında herhangi sakınca yoktur.
    Ancak bir mal veya hizmet karşılığı olmadığı için de KDV söz konusu değildir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Fener Ol Kampanyasına Yapılan Bağış Gider Olur mu?
    Konu Sahibi teknogs Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Nisan.2019, 18:46
  2. Geçmiş Yıl Emlak Vergisi Gider Olur mu?
    Konu Sahibi BURCU AL Forum KDV
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 31.Ekim.2012, 14:16
  3. Slip gider kaydına dayanak olur mu?
    Konu Sahibi advocate Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Ocak.2011, 11:50
  4. Satıştan İade gider Olur mu?
    Konu Sahibi juılet Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 24.Haziran.2009, 13:24
  5. Özel Gider İndirimine Konu Olur mu?
    Konu Sahibi volt Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 31.Aralık.2005, 11:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36