kamu işçi maaş

Konu: Eğitime %100 Destekle İlgili

Eğitime %100 Destekle İlgili

Değerli arkadaşlar,

Vergi mükellefi olan bir vatandaş eğitime destek için okulun birine çok sayıda bilgisayar ve laboratuvar malzemesi almış.
    Bilgisayar satıcısı ve laboratuvar malzeme satıcısı malı alan mükellefe kdv yide tahsil ederek fatura kesiyor.Mükellefde bu malzemeleri bir bağış makbuzu karşısında okula teslim ediyor.

Şimdi bu durumda alınan fatura ve kdv si ile bağış makbuzunun,
    gelir vergisi ve kdv yönünden nasıl bir muhasebe işlemine tabi tutmamız gerekir.

Bilgisi ve bu konuda tecrübe yaşayan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.

Saygılarımla.

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

!!!

Sn. canbolat

Vergi mükelleflerince yapılan bağışlara ait KDV inidirm konusu yapılamamaktadır. Okul müdürlüğünce düzenlenen alındı belgesini Yıllık gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapabilirsiniz. Bu belgede bağışlanan kıymetin alım değerinin, cinsinin, miktarının, adedinin ya da kilogramının tereddüte mahal bırakmayacak şekilde belirtilmiş olması gerekmektedir.

Sayın arkadaşlar,

http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...f?OpenDocument

Faturayı kaydetmeyin, alındı belgesini de geçici vergi ve yıllık beyan döneminde diğer indirimler yoluyla beyan edilen gelirden tamamını indirin.

GVK Madde89/5'e göre yaptığınız söz konusu ayni bağış, yasada geçen deyimiyle ..."mevcut tesislerin faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için yapılan her türlü nakdî ve aynî bağış ve yardımların tamamı." ibaresine uygun düşeceğinden tamamını beyan edilen gelirden indirebilirsiniz.

Selamlar...
    Ahmet Akca<br />SMMM

Sizce alınan bu bilgisayar faturasını nasıl işlemem gerekir.

Gidere işleyip aynı zamanda KKEG olarak düşünüp ticari kara ilave ve ondan sonrada yıllık gelir vergisi beyannamesinde indirim konusumu yapmam gerekir.(Ayrıca yıllık beyannamede tamamını mı yoksa karın % 5 lik kısma tekabül eden rakamı mı indirmem gerekir?)

Aslında fiilen yapılan bir bağış var ve bu bağışın KDV'sini indiremeyip Geri kalan kısmı gider yazmak pek mantıklı gelmiyor bana (KDV kısmının indirilemeyeceği şeklinde kanuni dayanağından emin değilim).

Bu tutarı stoğuma alıp KDV'yi indirsem bağış makbuzuna dayanarak da stoktan gidere çeksem nasıl olur diye düşünüyorum.

Değişik yorumları bekliyorum.
    Saygılarımla

Bağış ve yardımlar genel olarak Gelir Vergisi Kanunu 89/2 ve Kurumlar Vergisi Kanunu 14/6 maddelerinde düzenlenmiştir.

Bağış ve Yardımlar genel olarak 3 ana başlık altında toplanmaktadır:

1)Beyan Edilen Gelirin %5 ile Sınırlı Olan Bağış ve Yardımlar,
    2)Tamamı İndirilebilecek (giderleştirilecek) Bağış ve Yardımlar,
    3)Özel Kanunları Gereğince Gelir Vergisi Matrahının Tespitinde Dikkate Alınan Bağış ve Yardımlar

2) Tamamı İndirilebilecek Yardımlar :
    Okul, sağlık tesisi, öğrenci yurdu(100 yatak kapasiteli) ile çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzur evi, bakım ve rehabilitasyon merkezlerine yapılan bağış ve yardımlar hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan giderleştirilir.
    Ayrıca Gıda Bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara yapılan bağış ve yardımlarda, vakfın veya derneğin tüzüğünde ihtiyacı bulunanlara söz konusu yardımların yapılacağı hükmünün yer alması şartı ile giderleştirilir. Bu kapsama giren bağış ve yardım malzemeleri; gıda, temizlik, giyecek ve yakacak malzemeleri.

BAĞIŞ VE YARDIMLARDA BELGELENDİRME:

23.06.1983 tarih ve 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ve onun uygulama yönetmeliğine göre bağış ve yardımlar makbuzla yapılır ve belgelendirilir. Bağış ve yardım toplayanın makbuz kullanmak zorunda olmayan bir kurum veya kuruluş olması halinde ise yapılan bağışın, kuruluşun yetkili organınca bir belge veya tutanakla belgelendirilmesi gerekir. Bu belgelendirme nakit yapılan yardımlar içindir.

Ayni yardımlarda ise (mal,eşya niteliğinde) yine bağış ve yardım teslim esnasında bir teslim tutanağı ile belgelendirilir. Ayrıca bağışa konu eşya dışarıdan temin edilerek teslim ediliyorsa, mal-eşya temin faturası ve teslim tutanağı birleştirilerek giderleştirilir.

KDV Kanunu'nun 17. maddesine göre istisna edilen işlemler ile ilgili girdi KDV indirilemeyecek ve duruma göre gider veya kanunen kabul edilmeyen gider hesaplarına kaydedilebilecektir. Çünkü aynı Kanun'un 30/a. Maddesinde "vergiye tabi olmayan veya vergiden istisna edilmiş bulunan malların teslimi ve hizmet ifası ile ilgili alış vesikalarında gösterilen veya bu mal veya hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan katma değer vergisinin" indirilemeyeceği hüküm altına alınmıştır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)