kamu işçi maaş

Konu: Araç Alımı Hakkında

Araç Alımı Hakkında

Nakliye işletmeciliği faaliyetine başlayan bir mükellef; servis taşımacılığı yapan birinden minibüs aldı. Aracın alındığı tarihte işe başlama bildirimi verildi. Noter onaylı satış sözleşmesi vergi dairesine verildi. Ancak vergi dairesi aracın faturasını da istiyor. Yoklama fişini de o yüzden daha kesmediler. Bu aracın alımı ile ilgili ne tür işlemler yapılmalıdır? Alan mükellef gider pusulası da mı kesmelidir?

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

!!!

Taşıtı almış olduğunuz mükellef Basit usule tabi ise yasal olarak bu satış için fatura düzenleyemez Noter satış senedi ispat edici belgeler arasında sayıldığından ayrıca gider pusulası düzenleme mecburiyetinz yoktur. Bu hususları izah etmeniz halinde idarece başka bir engel çıkarılacağını sanmıyorum.

Araç Alımı Hakkında

Satan taraf gerçek usulde vergi mükellefi ise bize fatura kesmek zorunda öyle değil mi?

Basit usulde vergi mükellefi ise biz gider pusulası düzenleyeceğiz o zaman.
    Düzenlemenize gerek yoktur demişsiniz ama vergi dairesi bu haliyle kabul etmiyor.

Cevabınız için teşekkür ederim...

Araç Alımı Hakkında

Aracı satan kdv mükellefi ise size fatura kesmesi zorunlu.

Noter satış sözleşmesi yeterli,idare kabul etmiyorsa Gider Pusulasıda düzenleye bilirsiniz bir sakıncası yok.

Araç Alımı Hakkında

Arkadaşlar; aracı satan kişi faturayı 9.aya kesmek istiyor fakat araç 8.ayda alındı. Noter satış sözleşmesi 08/08/2006 tarihli. Vergi dairesi, faturanın sözleşme tarihinden itibaren 10 gün içerisinde kesilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Ancak satan kişi 9. aya kesmekte kararlı. Söylediğine göre kendisi de araç alacakmış (9.ayda) ayrıca 9. aya başka faturalar kesmiş. 8. aya kesmem imkansız diyor.
    Vergi dairesi de yoklama fişini kesmiyor fatura olmadığı için. Ne yapılabilir yol gösterecek biri var mı?

Fatura 9. aya kesilemez mi gerçekten?

(Ayrıca aracı alan ve satan taraflar birbirlerini karşılıklı olarak mağdur etmek istemiyorlar. Satan kişi zarara uğramamak için 9. aya kesse, sadece usule uymadığı için bir ceza mı alır? ki kendisi bunu tercih ediyor...)

Araç Alımı Hakkında

vergi dairesi taşıt alışlarında noter sözleşmesi ve faturayı mutlaka istiyor eğer satan kişi basit usulde ise gider pusulasını istiyor mutlaka yoksa cezai işlem uygularım diyor alper bey bence en uygun olan gider pusulası

Araç Alımı Hakkında

Olayın bu yönü değil benim sorduğum, yukarıda bu husus tartışıldı zaten...

faturanın 9.aya kesilmesi mümkün mü ben onu öğrenmek istiyorum.

Araç Alımı Hakkında

9.aya kesmesi mümkün değil vergi dairesi tarafından tespit edildiğinde cezai işlem uygulanır benim anlatmak istediğimde 8.aya ait gider pusulası kessin 2 taraf içinde uygun olur

Araç Alımı Hakkında

sözleşmeye istinaden 7 gün içinde faturaya dönüştürlmesi gerekiyor ...
    İnanıyorsanız Mutlaka Üstünsünüzdür....

Araç Alımı Hakkında

sayın alper benim anladığım kadarıyla aracı aldığınız kişi vergi mükellefi, size fatura kesmek zorundalar, satışı 8. ayda yapmışlar, ancak faturasını 8. aya kestikleri zaman, kdv ödemeleri çıkacak bu yüzden 9. ayda fatura kesip, alacakları yeni arcın kdv sinden yararlanmak istiyorlar. bu durumda sizin yapacağınız birşey yok, faturayı 8. aya isteyin, illaki 9. aya vereceğiz diyorlarsa, faturayı 9. aya alıp vergi dairesine verin. bu durumda sizin için bir sakınca olacağını sanmıyorum. sakınca faturayı zamanında kesmemiş olan karşı taraf için olacaktır. oda sizi ilgilendirmez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)