kamu işçi maaş

Konu: Limited Şirket Hisse Devrindeki Sorumluluk

Limited Şirket Hisse Devrindeki Sorumluluk

Limited Şirket Hisse Devrindeki Sorumluluk,

devir sözleşmesinde aktif ve pasifi ile devir ediliyor.

devir tarihi itibariyle şirketin sorumluluğundan eski ortak tamamiyle kurtuluyormu,

Devir tarihinden sonraki mali bir denetimde eski ye dönük devir eden ortağa bir sorumluluk yaşanabilirmi,

tşk.

Bu konu ile ilgili metinler mevcut arama motorunu kullanınız.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Hisse devri ile eski ortaklar mali sorumluluktan kurtulurlar temsil ve alacaklılara karşı sorumluluk yeni ortaklara geçer. Ancak eski ortaklar ortak oldukları dönemlerde işledikleri adli kovuşturmayı gerektirecek suçlardan sorumludurlar.

ltd şti hisse devri

limited şirket ortaklarının sorumluları iki çeşittir.
    1- müdür olan ortaklar
    2- sadece ortaklar

ayrıca bunlar iki gruba karşı sorumludurlar
    1- kamu borçlarından dolayı
    2- özel kişilere olan borçlardan

sizin sorunuz hangileri hakkında

Re: ltd şti hisse devri

DANIŞTAY YEDİNCİ DAİRE

Tarih : 27.06.2001
    Esas No : 2000/3801
    Karar No : 2001/2476

LİMİTED ŞİRKET ORTAĞI HİSSE DEVRİNDEN SONRAKİ DÖNEMLERE AİT VERGİ BORCUNDAN SORUMLU TUTULAMAZ

Limited şirketteki hissesinin tamamını noter tasdikli hisse devir sözleşmesi ile devrettiği ve bu durumun Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanarak tescil ve ilan edildiği hususlarının taraflar arasında ihtilafsız bulunması karşısında, şirketle hiçbir hukuki bağı kalmayan davacı, hisse devrinden sonraki dönemlere ait vergi borçlarından sorumlu tutulamaz.

İstemin Özeti: (...) Akaryakıt Nakliyat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nden tahsil imkanı kalmayan kamu alacağının, kanuni temsilci sıfatıyla davacıdan tahsili amacıyla düzenlenen ödeme emrini; olayda, davacının limited şirketteki hissesinin tamamını noter tasdikli (...) tarihli hisse devir sözleşmesi ile devrettiği ve bu durumun (...) tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanarak tescil ve ilan edildiği hususlarının taraflar arasında ihtilafsız bulunması karşısında, şirketle hiçbir hukuki bağı kalmayan davacının, hisse devrinden sonraki dönemlere ait vergi borçlarından sorumlu tutulamayacağı gerekçesiyle iptal eden Vergi Mahkemesi Kararı’nın; yapılan işlemin yerinde olduğu ileri sürülerek bozulması istenilmektedir.

Karar: Temyiz dilekçesinde ileri sürülen iddialar, mahkeme kararının bozulmasını sağlayacak durumda bulunmadığından, temyiz isteminin reddine oy birliği ile karar verildi.
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

yeni devir alan ortak şirketin eski dönemine ait borclarından sorumlu tutulabiliyor bununla ilgili bir örnek danıştay kararı okumuştum .
    gerekcesi ise yeni pay devir alan ortağın bu şirketin eski sorumluluklarından bilgisi olduğu veya olması gerektiği yolunda.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)