kamu işçi maaş

Konu: Ticari Minibüs Ortaklığı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2006
    Mesajlar
    12

    Ticari Minibüs Ortaklığı

    Merhabalar. Değerli hocalarım ve büyüklerime bir sorum olacaktı. Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

    Ticari minibüse 2 kişi ortaktır. Ortaklardan biri diğerine hisse karşılığında kiraya verip mükellefiyetini sonlandırmak istiyor.

    a) Gerçek veya basit usuldeki mükellefiyet durumuna göre ayrı ayrı sorumlulukları nedir?

    b) Eğer kiralama olabilirse kiralayanın sorumlukluları ve vereceği beyanlar nelerdir?

    Bu konu hakkında mukteza veya tebliğ var mı?


    İyi günler iyi çalışmalar dilerim..


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ticari Minibüs Ortaklığı

    Merhabalar

    Hisse karşılığında kiraya vermek ifadesinden belirlenmiş bir kira miktarının olmadığı kiranın hasılata ortak olmak şeklinde tespit edildiği anlaşılıyor. Bu durumda Borçlar kanununda düzenlenen “hasılat kirası” şartları esas alınır. Bu kiralamanın özelliği 6570 sayılı kira Kanunu hükümlerine tabi olmamasıdır. Konu ile ilgili bir Yargıtay Kararı özeti şöyledir.

    Hasılat kirasında 6570 sayılı yasa hükümleri uygulanmaz. bu gibi sözleşmelerde kira sözleşmesi belirli bir süre için akdedilip de bu süre dolmuş ve zımni yenileme olmamışsa sözleşme sona erer. ayrıca feshi ihbara gerek yoktur. (Yarg. 13. HUKUK DAİRESİ E.992/1260 K.992/2218 T.09.03.1992)

    Vergi açısından bakılırsa, bu GVK 70/8. maddesi kapsamına giren Gayrimenkul sermaye iradıdır. Eğer minibüsü işletecek olan kişi gerçek usulde mükellef ise GVK 94/5-a maddesi gereği ödeyeceği kiradan %22 oranında stopaj yaparak vergi dairesine öder. Basit usulde mükellef ise böyle bir sorumluluğu yoktur.

    Kiraya verenin gelirinden indireceği giderler götürü ve gerçek usulde olmak üzere iki şekilde tespit edilir. Götürü gider usulünde gelirin %25’i gider kabul edilir. Bu miktar hasılattan indirilerek vergi matrahı tespit edilir. Vergi ödenirken daha önce yapılan GV stopajlarının da mahsup edileceği tabiidir.

    Kiraya veren gerçek usulde mükellefiyeti seçmişse bu geliri için defter tutması gerekir. Bu durumda aldığı kiraları gelir hanesine kaydederken, minibüsün işletme masraflarının yarısını gider olarak kaydeder.
    ...............................................

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Minibüs Satışı KDV Oranı
    Konu Sahibi stajer611 Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Temmuz.2013, 08:35
  2. Minibüs alımında KDV hak.
    Konu Sahibi bayramalikubilay Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 23.Haziran.2011, 10:27
  3. Hatlı Minibüs
    Konu Sahibi ozenyilmaz Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Nisan.2010, 11:26
  4. Minibüs Giderleri
    Konu Sahibi espadon Forum KDV
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 13:31
  5. Minibüs İşlemleri
    Konu Sahibi vedatde Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 30.Ocak.2007, 11:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36