kamu işçi maaş

Konu: Stopaj Uygulaması ve Geçici Vergiler Arasındaki Çelişki

Stopaj Uygulaması ve Geçici Vergiler Arasındaki Çelişki

Aklımı kurcalayan bir kaç konudan birini sizlerle paylaşmayı istedim.Lütfen görüşlerinizi bildirin...

Biz serbest meslek mensuplarının kestiği her serbest meslek makbuzundan %22 stopaj yapılıyor. Eğer yılda 50.000 YTL makbuz kesti iseniz, 11.000 YTL. Sonra her üç ayda bir, görünen karınızın %15'ini de geçici vergi olarak ödüyorsunuz.Diyelim yıllık 15.000 YTL gideriniz var.Yıllık 5.250 YTL de geçici vergi ödüyorsunuz. Toplam 16.250 YTL. Sonra da yıllık beyanname veriyorsunuz. Burada verginiz diyelim ki 5.500 YTL çıktı. Devletten 10.750 YTL alacaklısınız.Üstelik bir yıl bekliyorsunuz ki Gelir vergisi tahakkuku yapılsın , siz iade talep edin, vergi dairesi cevap versin vs... Diğer tür meslek sahiplerinde bu yok iken ve vergi açısından aynı haklara sahip iken bu çifte vergilendirme neden? Neden gelirimin yaklaşık %20 sini bir yıl boyunca devlet elinde tutuyor.Ben vergimi bir yıl geç yatırsam faizini ödüyorum. Mevcut uygulama, mevcut oranlarla her zaman mükellef lehine alacak bakiyesi verir. Hemde yaklaşık yatan stopaj ve geçici vergi toplamının %65'i... Buradaki rakamlar hesaplamayı basite indirmek için bire bir uygulanmamıştır.Zaten oranlar üzerinden bir hesap yaparsanız, çok yüksek ciro yapan serbest meslek mükelleflerinde bile stopaj + geçici vergi oranı, %30 ları bulmaktadır. Bu durumda bile devlet borçlu çıkıyor. Çözüm önerisi olarak,stopajın kaldırılması, stopaj oranının %10'a düşürülmesi,geçici verginin kaldırılması gibi seçeneklerden birinin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Lütfen görüşlerinizi yazın.
    Ercüment Aylanç
    S.M.M.M.

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Re: Stopaj uygulaması ve geçici vergiler arasındaki çelişki

Alıntı eaylanc Nickli Üyeden Alıntı
    ... Sonra her üç ayda bir, görünen karınızın %15'ini de geçici vergi olarak ödüyorsunuz.Diyelim yıllık 15.000 YTL gideriniz var.Yıllık 5.250 YTL de geçici vergi ödüyorsunuz.
    hesaplanan geçici vergiden stopaj yoluyla kesilen vergiyi mahsup yaparak geçici vergi ödemezsiniz.

takip eden seneki vergimden kdv olsun veya stopaj olsun bu alacağımı mahsup etmekteyim bi kayıp söz konusu değil ..ha ewt peşin ödemiş oluyoruz

sayın eaylanc;

hesaplama şeklinizden anladığım kadarıyla yıl içinde ödenen geçici vergilerden kesinti yoluyla ödediğiniz stopaj vergileri mahsup etmemişsiniz. Stopaj mahsubu için yıl sonunu beklemenize gerek yok. Yıl içinde geçici vergilerden de yapabilirsiniz.

Örnek 3

77. Vergilendirme dönemi takvim yılı olan bir serbest meslek erbabının 1999 yılının geçici vergi dönemlerine ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir.(Tevkifat tutarı sütununda gösterilen rakamlar üçer aylık dönemler içinde yapılan tevkifatları göstermektedir.)

217 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
    Resmi Gazete No 23566
    Resmi Gazete Tarihi 27/12/1998
    Kapsam

Örnek 3

Serbest Meslek
    Kazancı Tevkifat
    Tutarı (TL)
    Ocak-Mart dönemi 6.000.000.000 800.000.000
    Ocak-Haziran dönemi 3.000.000.000 -
    Ocak-Eylül dönemi 7.000.000.000 100.000.000
    Ocak-Aralık dönemi 2.000.000.000 150.000.000

Söz konusu mükellefin ödeyeceği geçici vergi tutarları aşağıda hesaplandığı gibi olacaktır.

Ocak-Mart dönemi
    Serbest meslek kazancı (matrah) 6.000.000.000
    Hesaplanan geçici vergi 900.000.000
    Mükellefe yapılan ödemelerden tevkif edilen vergi (-) 800.000.000
    Ödenmesi gereken geçici vergi 100.000.000

Ocak-Haziran dönemi
    Serbest meslek kazancı (matrah) 3.000.000.000
    Hesaplanan geçici vergi 450.000.000
    Ocak-Mart dönemi hesaplanan geçici vergi (-) 900.000.000
    Ödenmesi gereken geçici vergi (0)

Ocak-Eylül dönemi
    Serbest meslek kazancı (matrah) 7.000.000.000
    Hesaplanan geçici vergi 1.050.000.000
    Ocak-Mart dönemi hesaplanan geçici vergi (-) 900.000.000
    Ödenmesi gereken geçici vergi 150.000.000
    Mükellefe yapılan ödemelerden tevkif edilen vergi (-) 100.000.000
    Mahsup sonrası ödenecek geçici vergi 50.000.000

Ocak-Aralık dönemi
    Serbest meslek kazancı (matrah) 2.000.000.000
    Hesaplanan geçici vergi 300.000.000
    Ocak-Eylül dönemi hesaplanan geçici vergi (-) 1.050.000.000
    Ödenmesi gereken geçici vergi (0)
    Mükellefe yapılan ödemelerden tevkif edilen vergi (-) 150.000.000
    Ödenecek geçici vergi (0)
    yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

Merhabalar,
    Ben mahsup işlemlerini şu şekilde uyguluyorum. Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz. Geçici vergilerden mahsup edilen tevkifatlar kümülatif olarak alınmıyor, yani her üç aylık tevkifatlar geçici vergiden mahsup ediliyor. 1. dönem geçici vergi beyannamesinde ocak, şubat, mart aylarındaki tevkifatlar, 2. dönem geçici vergi beyannamesinde nisam, mayıs, haziran aylarındaki tevkifatlar, 3. dönem geçici vergi beyannamesinde temmuz, ağustos, eylül aylarındaki tevkifatlar, 4. dönem geçici vergi beyannamesinde de ekim, kasım, aralık aylarındaki tevkifatların mahsubu yapılıyor.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
    SMMM ABDULLAH ARAP

Alıntı abdarap Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar,
    Ben mahsup işlemlerini şu şekilde uyguluyorum. Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz. Geçici vergilerden mahsup edilen tevkifatlar kümülatif olarak alınmıyor, yani her üç aylık tevkifatlar geçici vergiden mahsup ediliyor. 1. dönem geçici vergi beyannamesinde ocak, şubat, mart aylarındaki tevkifatlar, 2. dönem geçici vergi beyannamesinde nisam, mayıs, haziran aylarındaki tevkifatlar, 3. dönem geçici vergi beyannamesinde temmuz, ağustos, eylül aylarındaki tevkifatlar, 4. dönem geçici vergi beyannamesinde de ekim, kasım, aralık aylarındaki tevkifatların mahsubu yapılıyor.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
    merhaba

ben geçici vergiden mahsup edilen tevkifatları kümülatif olarak alıyorum.serbest meslek kazancını kümülatif aldığımıza göre yani ikinci dönem nasılki serbest meslek kazancı ocak-haziran dönemini içeriyorsa tevkifat dönemide ocak haziran olmalı diye düşünüyorum.zaten gelir vergisinde mahsup edilen rakam 12 aylık dönemin toplam rakamı olacaktır.yanlışım varsa lütfen düzeltin.
    teşekkür ederim.

Sayın Sevgi06,

Bahsetmiş olduğunuz gibi geçici vergi beyanlarında serbest meslek kazançları kümülatif olarak alınıyor ancak önceki dönemlerde hesaplanan en yüksek geçici vergi bu kazançtan zaten mahsup ediliyor. Dolayısıyla tevkifatları da kümülatif olarak mahsup etmemiz, önceki dönemin tevkifatını mükerrer olarak mahsup etmemiz anlamına gelmez mi? 217 sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliğinde konuyla ilgili Örnek 3'te de tevkifatlar kümülatif olarak mahsup edilmemiştir.
    SMMM ABDULLAH ARAP

Sayın sevgi06,

2, 3 ve 4. dönemler için, tevkifatların kümülatif toplamı üzerinden mahsup yapamazsınız. Bu dönemler için, bir önceki dönemden devreden tevkifat tutarı ile beyan edilecek döneme ait tevkifat tutarı toplamı üzerinden mahsup yapmanız gerekir.

Selamlar...
    Ahmet Akca<br />SMMM

merhabalar

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.haklısınız kümülatif olarak yapmamamız gerekiyor.Ben aslında bu konuyu vergi dairesi müdür yardımcısına sormuştum ve 2.dönemde ocak-haziran döneminde sadece 3 ayın mı gelirini beyan ediyorsunuzda tevkifatları da üç aylık yapacaksınız cevabını alınca sanırım yanlış değerlendirdim.şimdi 3.dönemi verirken mahsup edilecek tevkifat tutarını fazla düştüğüm rakamı düşerek versem
    olur mu? sonuçta sonraki döneme devreden tevkifat tutarı doğru olacak.
    2.dönemde ödeme çıkmıyordu.(fazla düştüğüm rakam dahil olsa da)
    sadece 2.dönemde sonraki döneme devrden tevkifat rakamı fazla oldu.Birde gelir vergisinde tevkifat rakamı kümülatif olacak değil mi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)