kamu işçi maaş

Konu: Kira Stopajı

Kira Stopajı

benim sorum 01/08/2006 yılında kiraladığım işyerinin tadilatı yeni bitti ve vergi kaydı 01/10/2006 tarihinden itibaren başlayacak. bu iki aylık süre için stopaj ödenecek mi?
    şimdiden teşekürler.iyi çalışmalar

NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

Kira Stopajı

sayın umutgibi23 arkadaşım,
    1.10,2006 tarihi itibariyle mükellefiyetinizi başlatamazsınız.işe başlama evraklarınızı vergi dairenize verirken kira kontratınızın fotokopisinide vereceksiniz. Bu nedenle kira kotratındaki tarih 1.8.2006 , işe başlama tarihi 1.10.2006 olamaz.yani kira kontratındaki tarih ile işe başlama tarihiniz aynı olmalıdır.
    bu durumda işe başlama tarihiniz 1.8.2006 olsa şu anda biz 2.ekim'deyiz.
    v.u.k.madde 168.bildirimlerde süre bölümünü okursanız çok geç kalmışsınız.
    tavsiyem işyeri sahibi ile görüşerek kira kontratındaki tarihi yeniden gözden geçirmenizdir. aksi takdırde işlemleriniz yürür ama hep cezalı olur
    nisan

Kira Stopajı

Nisan: sayın umutgibi23 arkadaşım,
    1.10,2006 tarihi itibariyle mükellefiyetinizi başlatamazsınız.işe başlama evraklarınızı vergi dairenize verirken kira kontratınızın fotokopisinide vereceksiniz. Bu nedenle kira kotratındaki tarih 1.8.2006 , işe başlama tarihi 1.10.2006 olamaz.yani kira kontratındaki tarih ile işe başlama tarihiniz aynı olmalıdır.
    bu durumda işe başlama tarihiniz 1.8.2006 olsa şu anda biz 2.ekim'deyiz.
    v.u.k.madde 168.bildirimlerde süre bölümünü okursanız çok geç kalmışsınız.
    tavsiyem işyeri sahibi ile görüşerek kira kontratındaki tarihi yeniden gözden geçirmenizdir. aksi takdırde işlemleriniz yürür ama hep cezalı olur
    nisan
    Neden daha önce işyerini tutup tadilat vs yapıp işyeri açılışın daha sonra yapabilir neden yapamasın ki,sürekli uygulanan bir yöntem herhangi bir cezai işlemle karşılaşılacağını sanmam,karşılaşsada pek ala izah edilbilir.

NİSAN Guest

Kira Stopajı

kira kontratındaki tarih ile işe başlama tarihi farklı olamaz. vergi dairesi asla bunu kabul etmez.bugünkü tarih itibariyle ,1.8.2006 tarihi için işe başlama verebilir mi sizce sayın accounter ?
    v.u.k.168.bildirimlerde süre işe başlama tarihinden itibaren 10 gündür.
    yanılıyorsam lütfen düzeltin

Kira Stopajı

v.u.k 168 de işe başlama bildiriminin işe başlamadan itibaren 10 gün içinde yapılması gerektiğinden bahsediyor. ama işyeri kiralama işe başlama sayılmıyor. v.u.k 154-155.
    ve tadilat sürecinde vergi kaydının olmasının kime ne faydası var.

NİSAN Guest

Kira Stopajı

kimseye faydası yok. işte bende diyorumki kira kontratınızdaki tarih eski 1.8.2006 .zaten o tarıhten vergi kaydınız olsun demiyorum. yani işe başlama tarihi ile kira kont.tarihi aynı olmalı diyorum anlatabildim mi ?vergi kaydınızı yaptırmadan yani temeli atmadan daha açıkçası sicil servisinde dosya açtırmadan muhtasar beyan veremezsiniz.hiçbir beyan veremezsiniz

NİSAN Guest

Kira Stopajı

en başta sorduğunuz sorunun cevabı hayır.1.10 da yapılan işe başlama için geriye dönük stopaj beyanı verilemez.bu temelsiz yapı yapmaya benzer.

Kira Stopajı

mülk sahibi yanaşmıyor bu gibi durumlara. kontratı da noterde yaptık. demek istediğinizi anladım 8 ile 10 cu aylar arasında stopaj doğar sicil kaydınız olmadığı içinde bundan dolayı cezalı olursunuz diyorsunuz. ben yinede şansımı denicem. size iyi çalışmalar...

Kira Stopajı

sn nisan,
    bir üst yazınızda vergi dairesi kabul etmez demişsiniz, ben yıllardan beri kira kontratından farklı tarihlerde işe başlama veriyorum ve hiç sorun yaşamadım.

işe başlamanın belirtileri ile ilgili vuk 154 çok açık;

"Tüccarlarda İşe Başlamanın Belirtileri
    Madde No 154
    Tüccarlar için aşağıdaki hallerden herhangi biri "İşe başlama"yı gösterir:
    1. Bir iş yeri açmak (İş yeri açmaktan maksat, belli bir yerde bilfiil ticari veya sınai faaliyete geçmek demektir. Bir yerin ne maksatla olursa olsun sadece tutulmuş olması veya içinde tertibat ve tesisat yapılmakta bulunması iş yerinin açıldığını göstermez);
    ..."

sn umutgibi,
    bulunduğunuz durumda, stopaj, ödeme anında yapılır. mükellefiyetiniz tescil edilmediği tarihlerdeki ödemelerinizi brüt olarak yapın. mükellefiyetten sonraki ödemeleri stopaj yaparak ödersiniz. yada eğer bankadan yapmıyorsanız mükellefiyetten sonra bir makbuz düzenleyip toplu ödeme yapmış gibi gösterebilirsiniz.
    mükellef olmadığınız dönemde yapılan ödemelerden neden stopaj doğacak anlamadım.

vuk ya göre işe başlamanın bildirilmesi gerekmektedir. işe başlamadı iseniz bildirmenizin bir anlamı yok.

"İşe Başlamayı Bildirme
    Madde No 153
    Kapsam
    Aşağıda yazılı mükelleflerden işe başlıyanlar keyfiyeti vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar:
    ..."

saygılar
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Kira Stopajı

nisan arkadaşımada teşekür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)