kamu işçi maaş

Konu: Geçici Kabulden Sonra Yapılan Hakedişlerin Beyanı Hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    85

    Geçici Kabulden Sonra Yapılan Hakedişlerin Beyanı Hakkında

    bir inşaat şirketinin yapımını üstlendiği yıllara sari inşaat işinin 2005 yılında geçici kabulu onaylandı ve KAR'ı Kurumlar Vergisi B.ile beyan edildi. Kesin kabulü ise 2006 yılı AĞUSTOS ayında sonuçlandı ve kesin hakediş de faturalandırıldı. YSİO işi yapan mükellefler yıl içinde biten YSİO işlerinin kar zararını geçici vergi dönemlerinde beyan etmemeleri gerekmektedir. Ancak kesin kabulü 2006'da yapılan bu işin kar zararı YSİO işi kabul edilerek yıl sonunda mı beyan edilecek,yoksa YSİO işi kapsamında değerlendirilmeyip yıl sonu beklenmeksizin geçici vergi döneminde beyan edilecek?

    yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Geçici Kabulden Sonra Yapılan Hakedişlerin Beyanı Hakkında

    Bir kere geçici kabulden sonra yapılan gider ve buna bağlı olarak yapılan tahsilat YSİOİ geliri ve gideri sayılmaz. (GVK Md.42) Bunlar alelade gelirdir. Bunlardan GV stopajı da yapılmaz.

    Bu gelirler ait oldukları dönemin (Burada 11.2006-31.12.2006 döneminin) geliri sayılarak vergilendirilir. Bu meyanda geçici vergi döneminde beyan edileceği tabiidir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    342

    Geçici Kabulden Sonra Yapılan Hakedişlerin Beyanı Hakkında

    Sayın Osman Erol'a katılıyorum.
    Gelir Vergisi Kanununun 44. maddesi

    İnşaat ve Onarma İşlerinde İşin Bitimi
    Madde No 44
    Kapsam

    (2361 sayılı Kanunun 31'inci maddesiyle değişen madde) İnşaat ve onarma işlerinde geçici ve kesin kabul usulüne tabi olan hallerde (5035 Sayılı Kanunun 48/4-b maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) geçici kabulün yapıldığını gösteren tutanağın idarece onaylandığı tarih(*); diğer hallerde işin fiilen tamamlandığı veya fiilen bırakıldığı tarih bitim tarihi olarak kabul edilir.

    Bitim tarihinden sonra bu işlerle ilgili olarak yapılan giderler ve her ne nam ile olursa olsun elde edilen hasılat, bu giderlerin yapıldığı veya hasılatın elde edildiği yılın kâr veya zararının tespitinde dikkate alınır.

    denilmektedir. Dolayısı ile Yıll.Yaygın İnşaat işinin bittiği yıldan sonra elde edilen gelirler ve yapılan harcamalar ilgili yıl Geçici Vergi konusuna girmektedir.

    Muhasebe Kayıtları ise;

    ----------------/---------------
    120
    671
    -----------/-------------------
    681
    100/101/102 vb.
    ------------------------------
    KDV İhmal edilmiştir.

    Saygılar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yapılan Bağış Muhasebeleştirilmesi Ve Beyanı
    Konu Sahibi SSZK Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Ocak.2014, 13:40
  2. Geçici Vergi Fatura Bilgileri Beyanı Hakkında
    Konu Sahibi klazungen Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Mayıs.2011, 16:35
  3. Saat 12 den sonra yapılan satışlar
    Konu Sahibi s_yasar_86 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Temmuz.2010, 08:51
  4. Kesin Kabulden Sonra Ft Hk.
    Konu Sahibi suleyman057 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Nisan.2009, 10:36
  5. Hakedişlerin Vergilendirilmesi ?
    Konu Sahibi tavlu Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 02.Kasım.2006, 00:39

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36