kamu işçi maaş

Konu: Ticari Kazanç mı, Değer Artış Kazancı mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    8

    Ticari Kazanç mı, Değer Artış Kazancı mı?

    Değerli forumdaşlar,

    Farklı yorumlara açık bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

    Kendi arsası üzerine iki katlı bina inşa eden bir kişi bu inşaattan 4 daire ve 2 işyeri iktisap edecektir.

    Bu binadaki tüm gayrimenkulleri satmayı düşünmektedir.

    Yapılan bu iş, Ticari Kazanç mı, yoksa Değer Artış Kazancı olarak mı addedilecektir.?

    Bu konu hakkında tecrübesi ve bilgisi olan meslektaşlarımın bilgi ve birikimlerini foruma taşımalarını rica ediyorum.

    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

    Saygılarımla,

    A.Latif Bozkurt -SM-

    Not : Konu başlığı (TB) tarafından Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kurallarına uyalım.

    ÇALIŞIRKEN EN ÇİRKİN İNSAN BİLE GÜZELDİR" Hz.Muhammed (S.A.V)

  2. #2
    elcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    elcan Guest

    Ticari Kazanç mı, Değer Artış Kazancı mı?

    maliforum.org ta da sormuştunuz ve tartışılmıştı bu konu..

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    8

    Ticari Kazanç mı, Değer Artış Kazancı mı?

    Sayın Elcan,

    Haklısınız. Ancak konu üzerinde bir araştırma yapıyorum. Soruda da belirttiğim gibi konu çok tartışmalı. Net bir fikir ortaya çıkıncaya kadar araştırmam devam edecek. Bu doğal değil mi?

    Ayrıca bir forumda tartışılmış bir konunun bir başka forumda tatışılmasına engel bir durum mu var? En azından bu forumda bulunan meslektaşlarımızın da bu konuda bilgilendirilmesine yarayabilir? Öyle değil mi?


    Saygılarımla,

    A.Latif Bozkurt -SM
    ÇALIŞIRKEN EN ÇİRKİN İNSAN BİLE GÜZELDİR" Hz.Muhammed (S.A.V)

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ticari Kazanç mı, Değer Artış Kazancı mı?

    Ticari kazancın tanımında esaslı unsurlardan biri de devamlılık unsurudur. Konuyu bu yönüyle değerlendirmek gerekir. Eğer inşaatı yapan kişi daha önce bu iş için ticari bir organizasyon oluşturmamışsa, yani vergi mükellefiyeti tesis ettirmemiş, bir işyeri açmamış, tabela asmamış, defter tasdik ettirtmemiş… v.s. ise faaliyetinin ticari faaliyet olarak değerlendirilmesinde esas alınacak karine faaliyetinin devamlı olup olmadığına bakmak olacaktır.

    Devamlılık karinesi yapılan inşaatın birden fazla satışa konu olması ile ölçülür. Eğer kişi yaptığı inşaatın tamamını bir kerede bir kişiye satmış ise, yaptığı iş arızi kazanç kapsamına girer ki, bu kazançların vergilendirilmesi GVK’nun 82. maddesi ile düzenlenmiştir. Aksi halde, yani satış değişik kişilere farklı zamanlarda yapılmışsa bu defa faaliyeti ticari kazanç kapsamında değerlendirmek gerekir.
    ...............................................

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Değer Artış Kazancı
    Konu Sahibi Day-Dream Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Temmuz.2013, 17:06
  2. Değer Artış Kazancı
    Konu Sahibi SEVKETKARTAL Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 15.Mart.2012, 16:48
  3. Değer Artış Kazancı/ Ticari Kazanç
    Konu Sahibi sultan öztürk Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Mart.2010, 17:42
  4. Değer Artış Kazancı için DİE'ce belirlenen TEFE artış oranı uygulaması
    Konu Sahibi mnazif Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Ekim.2009, 18:23
  5. Ticari Kazanç mı? Değer Artış Kazancı mı?
    Konu Sahibi kayalı Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 05.Ağustos.2009, 15:20

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36