kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    3

    Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

    Merhaba arkadaşlar.Benim sorum şu. Biz fidan üreticisi bir firmayız. Zaman zaman yurtdışından gelen uzmanlar bize danışmanlık hizmeti vermekte ve bunu kendi ülkerine döndükten sonra bize fatura etmektedirler. Biz bu faturaların kaydını yaparken KDV tevkifatı uygulayıp 2 nolu beyanname ile bildiriyoruz. Ancak şahızlar yurtdışında oturdukları için gelir vergisi kesintisi yapmıyoruz. Acaba stopaj kesintisi yapıp muhtasarla bildirmemiz gerekirmi


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

    Merhaba,


    Bu özelgeyi okuyunuz

    Saygılar.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

    Merhaba

    Sayın Şükrü Ergül'ün gösterdiği özelge sorunun cevabını tam olarak karşılamıyor. Burada öne çıkan husus ödeme yapılan yabancı kurumun dar mükellef kurum mahiyetinde olup olmadığıdır. Eğer dar mükellef kurum ise, yani Türkiyede işyeri ve daimi temsilci bulunduruyorsa bu taktirde ödenen paranın serbest meslek faaliyeti sayılarak stopaja tabi tutulması gerekir. Aksi halde, yani dar mükellef durumda değilse GV si stopajı yapılmaz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    90

    Ynt: Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

    Merhabalar.Yurtdışındaki bir firmaya desen çizdirip katoloğ hazırlattık.Bu hizmetin karşılığında fatura geldi Stobaj ve Kdv sözkonusumudur?acil cevaplarınızı bekliyorum teşekürler.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    823

    Ynt: Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

    sayın serbas
    eğer size verilen hizmet ticari değilse stopaj var
    gözüken var gibi

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    823

    Ynt: Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

    sayın şayan
    kdv evet hizmetten yurtiçi işi için yararlanılıyorsa kdv hesaplanıp 2 nolu kdv beyanı ile ödenecek
    stopaj eğer firma için ticari kazanç değilse stopaj var ticari kazanç ise stopaj yoktur

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Nisan.2009
    Mesajlar
    158

    Ynt: Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

    Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması yapılmış bir ülke olup olmadığını kontrol ediniz

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    90

    Ynt: Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

    Cevaplarınız için çok teşekür ederim.İyi çalışmalar

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Yurtdışı Danışmanlık Faturalara Stopaj Uygulanabilir mi?

    Yurt dışındaki firmalara yaptırılan hizmetlerden bu kapsama girenlerin vergiye tabi olacağı açıktır. Bu gibi hizmet ifalarında mükellef esas olarak yurt dışındaki firma olmakla birlikte, firmanın Türkiye?de ikametgahı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmaması halinde vergi, sözü edilen Kanun?un 9. maddesi gereğince hizmetten faydalanan yurt içindeki muhatap tarafından bağlı bulunulan vergi dairesine sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenecektir.?



    Açıklama ile bu yetki kullanılarak KDV sorumluluğu getirilmiştir



    5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 30. maddesi kapmasında yapılacak stopajın şartları


    Hizmeti sunan yurt dışında mukim bir kurum olmalıdır.

    Yapılan hizmetin niteliği itibariyle Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 30. maddesi kapmasında tevkifata tabi olması gerekir.

    İlgili ülke ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olmamalıdır veya vergi anlaşmasında stopajı engelleyici bir hüküm bulunmamalıdır.
    GVK?nın 94. maddesi ile, KVK?nın 30. maddesi kapsamında yapılacak stopajlarda en önemli fark şudur. GVK?nın 94. maddesi kapsamında yapılacak stopajı sadece ilgili maddede sayılan gerçek veya tüzel kişiler yaparlar. KVK?nın 30. maddesi kapsamında stopaj yapacak gerçek kişi veya kurumlar ise sayılmamıştır. Burada stopajı yapacak olan kazanç ve iratları sağlayanlardır.



    Buna göre, yurt dışında mukim kişi veya kuruluşlara yapılan;


    Her nevi komisyon ödemeleri,

    Yurt dışında yapılan ilan veya reklam bedeli ödemeleri,

    Yurt dışında gerçekleşen taşıma bedeli ödemeleri,

    Sigorta primi ödemeleri,

    Yurt dışında yaptırılan fason iş bedeli ödemeleri,

    Gözetim ücreti ödemeleri,

    Yurt dışı seyahatlerde ortaya çıkan ödemeler (otel, lokanta, ulaşım, haberleşme vs.),

    Fuar katılım ücreti ödemeleri,

    Uydu kirası ödemeleri,
    ile sair benzeri ödemeler, ?ticarî? nitelikli olduklarından stopaj kapsamına girmemektedirler.



    Buna mukabil yurt dışından sağlanan;



    Elemanların ücretleri (yabancı bir kuruluşun elemanının Türkiye?deki bir firmanın personeli veya yöneticisi olarak çalışması nedeniyle söz konusu yabancı kuruluşa yapılan ödeme ?ücret? niteliğindedir ve KVK?nın 30. maddesi uyarınca stopaja tabidir.),

    Mühendislik, montaj, danışmanlık, eğitim hizmeti, özel yazılım yaptırılması, tercüme yaptırılması gibi serbest meslek hizmeti niteliğindeki hizmet bedelleri,

    Kiralama hizmeti karşılığında yapılan ödemeler (Finansal kira veya normal kira),

    Borç verme, mevduat ve benzeri fonlamalar karşılığında ödenen faizler,

    Telif, imtiyaz, ticaret unvanı, marka, know-how ve benzeri gayrimaddi haklar için ödenen bedeller veya kiralar
    gibi, GVK?nın 94 veya KVK?nın 30. maddesi kapsamında bulunan ödemelerde, vergi anlaşmasında stopajı önleyen bir hüküm olmadığı sürece, gerekli oranlar üzerinden stopaj yapılması icap etmektedir.



    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışı Danışmanlık Ücreti
    Konu Sahibi puduhepa Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Mart.2018, 13:16
  2. Cevap: 10
    Son Mesaj : 18.Eylül.2013, 10:35
  3. Yurtdışı danışmanlık
    Konu Sahibi huroly Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 11.Kasım.2010, 23:35
  4. Cevap: 5
    Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 20:46
  5. Yurtdışı Danışmanlık Faturası
    Konu Sahibi aokten Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Haziran.2010, 15:06

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36