kamu işçi maaş

Konu: 730 mu?

730 mu?

Ekmek fırınının alıdığı odunlar üretim gideri olarak 730 ' a işlenmelidir?

730 mu?

sayın alper,

1 sıra nolu muhasebe sitemi uygulama genel tebliği'nde 730 genel üretim giderleri hesabı aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

730 – Genel Üretim Giderleri:

İşletmenin üretimi ve bu üretime bağlı hizmetler için yapılan direkt işçilik ve direkt ilkmadde ve malzeme dışında kalan giderlerin izlendiği hesaptır.

Bu giderlerin;

– Üretim ve hizmet maliyeti ile ilgili bir gider niteliğini taşıması,

– Çeşit ve değer yönü ile doğrudan doğruya değil ancak dağıtım yoluyla üretim ve hizmet maliyetlerine yansıtılabilir nitelikte olması gerekir. Tahakkuk eden giderler bu hesabın borcuna kaydedilir. Dönem sonlarında "731 – Genel Üretim Giderleri Yansıtma Hesabı" ile karşılaştırılarak kapatılır.
    buna göre; ekmek fırınında kullanılan odunların 730 genel üretim giderleri hesabında izlenmesinin mümkün olmadığını düşünmekteyim.

bence, alınan odunlar 150 hesapta takip edilmeli ve dönem sonlarında harcama miktarına göre 710 hesapta giderleştirilmelidir.

730 mu?

Haklı olabilirsiniz ama yazdığınız alıntıdan benim anladığım; 730'a atılabilmesi için bir giderin, üretim maliyeti ile ilgili bir gider niteliği taşıması gerekiyor.
    Bana göre de alınan odunlar üretimde kullanıldığı için ama üretilen mala da girmediği için( örneğin maya gibi) 730 da takip edilebilir diye düşünüyorum.

Maya örneğin üretime giriyor 150 de takip edilir.
    Odun üretimde kullanılıyor ama üretilen malın içine girmiyor.

Ne dersiniz bilemiyorum...

730 mu?

bence 730 hesap.çünkü mamulun içine girmiyor. eğer bu fırın elektrikle çalışsaydı onudamı 150 ye alacaktınız. o açıdan düşünmek lazım .730 hesapta izlenmeli. :wink:

730 mu?

730' da izlenmesi doğru olacaktır. Her hangi bir giderin GÜG kabul edilebilmesi için, üretim ve hizmet maliyetiyle ilgili bir gider niteliği taşıması gereklidir. Fırının mamulü ekmek vb. unlu mamuller olduğuna göre yakılan odunun da üretimin maliyeti içinde düşünülmesi doğru olavaktır. Ekmekte uzun süreli bir stok söz konusu olmadığından maliyetin stok üzerinde kalması gibi bir problemde olmayacaktır.
    Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

730 mu?

sayın krizantem,

eğer fırın elektrikle çalışsaydı, o zaman dönem içerisinde tükettiğiniz elektirik miktarı kadar olan kısmı size fatura edilirdi ve bu halde elektrik tüketim tutarınız kadar gider ürünün maliyetine dahil olmuş olurdu. ancak, sayın alper aldığı odununun tümünü ilgili dönemde kullanmamış olabileceğinden tüm odun malietini direk giderleştirdiğinizde, henüz kullanmadığınız odun harcamasını da ürün maliyetine dahil etmiş olursunuz.

benim daha önce vermiş olduğum cevabın yanlışı su noktada olabilir. odun stoğa kaydedildikten sonra, üretimde kullanılan odun miktarına ait tutar 710 hesapta mı yoksa 730 hesapta mı giderleştirilecek. burada haklı olabilirsiniz. şu anda düşndüğümde bende 730 da giderleştirilebilir diye düşünüyorum.

ancak benim ısrarla vurgulamak istediğim kullanılan odun miktarına ait tutarın giderleşrilmesi ve kullanılmayan odun miktarına ait tutarın ise stokta bırakılmasıdır. böylece olması gerekneden fazla gider kaydedilmemiş olacaktır.

iyi çalışmalar.

730 mu?

Sayın Engin bey kullanılmayan kısım konusunda haklısınız. Dönemsellik ilkesine aykırı oluyor evet. ozaman kullanılmayan kısmı gelecek yıllara veya aylara ait giderler hesabında izleyemezmiyiz acaba? :?:

730 mu?

sayın krizantem,

yardımcı malzemelerin 150 hesapta izlenmesi gerekli. tüketilen kısmın maliyeti ise dönem sonlarında gider hesaplarına kaydedilmelidir. maliyetin belirlenmesinde ortalama maliyet ilk giren ilk çıkar vb. yöntemler kullanılabilir.

iyi çalışmalar.

730 mu?

150-İlk Madde ve Malzemeler Hesabının işleyişine baktığımızda.
    bu hesapta , stokları türleri itibarıyla kaydedilir. Kullanılan veya tüketilen stoklar kayıtlardan çıkarılır. Stokların miktar ve değerlerinde, kaybolma, çalınma, yanma, kırılma, bozulma gibi nedenlerle ortaya çıkan eksilmeler ola bilecek hesaptır. Bu tür durumlarda kayıtların güncellenmesi sağlanılabilinir.150- İlk Madde ve Malzeme Hesabı ertesi yıla devir verebilir bir hesaptır.Harcama birimlerince alındığı cari yılda tüketilmeyen malzemeler bu hesabın borç bakiyesi olarak takip eden yıla devredilir.

Bu hesabın genel özelliklerini incelediğimizde odun alımının bu hesapta takip edilmesi uygun olur.

Kullanılan miktar 730 Hs.takip edilmeli...
    710 Hs takip edilmesi şu açıdan olmaz kullanılan odun direk mamülün bünyesine giren bir madde değil.

Kolay gele...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)