kamu işçi maaş

Konu: Nereye Gidiyoruz!

Nereye Gidiyoruz!

Eczaneler bile faturasız mal alıp satmakta
    Hiç bu kadar kayıtdışılık görülmemiştir.
    Sadece yetkililer kayıtdışılık var diye bağırıyorlar
    Hiçbir faaliyette denetimde bulunmuyorlar
    Ağzı olan yetkililer bolca konuşuyor
    Kanunları bir gecede meclisten geçirip, kendi haline bırakıyorlar
    Kanunlar güzel de uygulamadan ne haber Koca bir sıfır
    Vergi mükelleflerini çağırıp matrah artır demekten başka ne yapılıyor
    Denetim mi var
    Vergi mükellefi olmadan dükkanlar işletiliyor ne yapıyorsun?
    Yoklama elemanlarını bile kullanmasını bilmiyorsun?
    Emeklilerden 63,-YTL istiyorsun.Ben ödüyorum peki benim mükelleflerim bile yakalasın o zaman verelim diyorlar
    Biliyorlar ki denetim yok
    Bu ülkede sadece kanunlar kağıt üzerinde var
    Uygulama sıfır.
    Çalmayan çırpmayan vergi ödüyor gerisi ne yapıyor

aygılarımla,
    <br />
    <br />SMMM R.Sema Sinangil

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Nereye Gidiyoruz!

Sn. Sinangil

Size hak vermemek ne mümkün. Bakın Kemal abi 2007 den itibaren emeklide kaldırdığı gibi ücretliden de vergi aidesini kaldırıyor(Zaten Kuşa dönmüştü) . İndirim yapacakmış peki bu sadece devlet memuruna yarar. Özel sektörde nerdeyse tamamı net ücretle çalışıyor.
    Yakında sizinde söylediğiniz gibi nerdeyse sen muhasebeciye kaç lira veriyosun verme !!!!! bana ver o kadar ben razıyım seni denetlemicam diyecek
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Nereye Gidiyoruz!

böyle giderse daha çooook kayıt dışılık olur;
    nedeni ise ağır vergi yükü ve kısıtlamalar çıkardıkları kanunların uygulamada ne gibi fayda ve zararları var bunu incelemeden çıkarılıyor ve sonunda hüsrana uğruyorlar.
    örneğin; 2007 yılında emekli olupta halen işine devam edenlere uygulanacak sgdp.oranları; hal böyle olunca küçük işletmeler yeterince kazanamadıklarından iş yerlerini kanunen kapatacaklar ama aslen devam edecekler yani kaçak ekonomiye katkı sağlayacaklar yani bu küçük işletmeler çoğalacak kaçak işci çalıştıran yerler çoğalacak, muhasebeciler bu yüzden gelir kaybına ve müşteri kaybına uğrayacaklar ve hatta hayat standardı esası yeniden getirilecek olursa kaçak ekonomi hızla körüklenmiş olacak, kemal abide durmasın kaçak istihdam ve kaçak ekonomi diye durmasın bağırsın, kanun çıkarsın sudaki son çırpınışları olacak sanırım
    bir kişiden
    ev vergisi
    gelir vergisi
    kdv
    stopaj
    prim
    ıvırzıvır vergisi diyerek elinde ne var ne yok almaya kalkanlar ekonomiye yarar değil sürekli zarar vermektedirler bunu unutmasınlar
    [color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Nereye Gidiyoruz!

Ayrıca Kemal abi yine kendine yarayacak bir takım düzenlemeler de yapıyomuş.
    Daha önce çıkarmış olduğu kendine özel vergi aflarından az yararlamış herhalde
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Re: Nereye Gidiyoruz!

Alıntı sema sinangil Nickli Üyeden Alıntı
    Eczaneler bile faturasız mal alıp satmakta
    Eczanelerin nasıl faturasız aldığı kısmını anlamadım ama diğer söylediklerinize imzamı basarım.Bu ülkede vergi iadesi kaldırılıyor lotarya düzenlemeye çelışıyorlar.Hayat standardı konusunda tamamen karamsarım.

Nereye Gidiyoruz!

nasıl bir mantıkla vergi iadesi kalkar! en azından insanlar vergi iadesi alacağım die fatura fiş alıyorlardı.şimdi kim alacak fatura fiş?????? bence yapılan çooooooook büyük bir hata. geçenlerde sayın kızılotun bir yazısı vardı ev sahipleri çok seviniyormuş v.iadesinin kalkmasına GMSİ ödemiyeceğiz artık diyorlar.
    Bilgili, birikimli ve mesleki etik değerlere saygılı meslek mensubu emeğini ucuza pazarlamayandır.

Nereye Gidiyoruz!

Sayın asağlam,

Ben bir eczaneden ilaç aldım bana fatura vermedi,işim de aceleydi uğraşamadım çıktım.
    Bunun üzerine bana bir eczacınin bizzat kendisi söyledi.Kendiside alıp satıyormuş
    aygılarımla,
    <br />

...

Sn Sinangil,

Tespitlerinize ve endişelerinize katılıyorum. Ancak ben Türkiye'de vergi ciddiyetine inanmıyorum.
    Vergi kanunları sadece bir ülkede olması gereken bir kanun olduğu için var gibi geliyor bana.
    Bir vergi mevzuatı bu kadar karışık olabilir.
    Ülkemizde mali müşavir olmak çok zor. Örneğin bu gün belge alan bir meslektaş bir konuyu araştırmak istese yüzlerce tebliğ vb araştırmak zorunda ve doğru olarak da sonuca ulaşması çok zor ki, bu forumda basit konuları dahi tartışırken her kes farklı yerlerden belgeler sunuyor ve konu genişleyebiliyor.
    Burada bu sorunları genişletebiliriz. Bu sorunlar çözülemeyecek sorunlar mı ? Hayır, çözülebilir. Ancak gerek yok.
    Mesela bir taşıtlar vergisi kanunu gelir vergisi kanununu yönlendirebiliyor, yada bir rtük yasası, yada sosyal güvenlik yasaları. Yani bugün bir kişi çıkıpta neleri gider yazarız neleri yazamayız diye sorduğunda kalkıp gelir vergisi kanununu oku diyemezsiniz. Türkiye de çıkmış tüm kanunları ki vergi mevzuatını ilgilendirmeyen kanunlar dahil okumanız gerekir. Aksi taktirde mali müşavirliği 4/4 lük yapamazsınız.
    Şimdi bizlerin bu konumda olduğu bir ülkede mükelleflerin daha düzenli olmasını bekleyemeyiz.
    Türkiye'de şimdiki ve önceki hükümetler kolay yoldan vergi toplamaya alışmışlar. Dolaylı vergiler. Dolaylı vergilerden bu kadar kolay para toplamanın önüne geçemedikten sonra dolaysız vergi kaynaklarını ciddi olarak kontrol etmek yada düzene sokmak gereksiz bir çalışma olur. Ayrıca halkı yorar. Hem dolaylı vergilerden çok ciddi oranlarda vergi toplayacaksın, hem de dolaysız vergilerle halkın boğazını sıkıp elinde kalan parayı da alacaksın.
    Ayrıca kişilere paranın kaynağını soramadıktan sonra da bir adım yol ileriye gidilebileceğini sanmıyorum.
    Artık düzensizliğin ülkemizin bir kaderi olduğu bir durumda bir şeyleri değiştirmek çok zor. Bir şeyleri düzeltecek olanlar geçmişlerini temizleyemedikleri için sistemin de bu şekilde gitmeye mecbur kalacağını beklemek yanlış olmaz sanırım.

Saygılar
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Nereye Gidiyoruz!

Alıntı SAYBEL Nickli Üyeden Alıntı
    nasıl bir mantıkla vergi iadesi kalkar! en azından insanlar vergi iadesi alacağım die fatura fiş alıyorlardı.şimdi kim alacak fatura fiş?????? bence yapılan çooooooook büyük bir hata. geçenlerde sayın kızılotun bir yazısı vardı ev sahipleri çok seviniyormuş v.iadesinin kalkmasına GMSİ ödemiyeceğiz artık diyorlar.
    kalkması iyi oldu diyorum neden derseniz zaten bir çok malın fişini vergi iadesinde kullanamıyorlardı;
    örneğin inşaat malzemesi,deterjan oto parçaları buzdolabı,televizyon falan filan
    geriye ne kalıyor zaten mahahhalle bakkalı,kasabı yıl sonuna kadar fiş istemiyoum diye esnafla pazarlık yapıyorlardı yıl sonu gelince esnafları dolaşarak fazla fişin varsa verirmisin diniliyordu zaten büyük marketler fiş kesiyorlar geriye küçük mahhalle esnafı kalıyor örneğin bir öok berber var çoğu basit usulde veya gerçek usulde ne olursa olsun ikiside fiş vermek zorundalar ama bugüne kadar kaç kişi berberde traş olduktan sonra fiş aldınız acaba, bayiciler zaten tekel mallarına fiş vermiyor vede geçmiyor ama onun ayanında sattıkları çerezede fiş kesmiyorlardı; şimdi kalkması bir bakıma iyi oldu çünki çalışanların maaşlarına emeklilerde olduğu gibi belli bir artış yani iade olacak bu durumdan bir çok çalışan karlı çıkacaktır bundan emin olun, abartıldığı kadar değil abartanlarda nedense fazla abartıyorlar, ben yıllarca emekli babam için fiş topladım onları yazmak toplamak hesaplamak bir işkenceydi şu an kendim emekliyim ben şahsen fiş toplamamaktan memnunum zaten bir yerden eğer gıda maddesi değilse ve bir mal alıyorsanız fiş almama pazarlığı yapılıyor bunu vergi dairesi memurları dahi yapıyorlar 130,00 ytl lik bir malı peşin ve fişsiz olmak koşulu ile 100,00 ytl ye alabilmek varken ne diye illede fiş istiyorum diye 30,00 ytl fazla ödeyelim zaten aldığımız maaşlar ne kadar ki,,,
    kemal bey başka çareler aramalı vergi toplamak için ; örneğin vergi oaranlarını düşürmekle ve iş yeri açmayı özendirmekle bu işe başlayabilirler, bakınız son günlerde hırsızlık ,kapkaç, ve buna benzer olaylar artış gösterdi ve bu oran 2007 yılında katlanarak çoğalacak işsiz oranı artacak neden diye oturup düşünsünler hükümet olarak , bir insanın önünü vergiyle ,cezayla tıkarsanız o kişiye iş yapmasını ailesini geçindirecek ekmek parası kazanacak meşru yollarının önünü tıkarsanız , başka başka olaylarla karşılaşırsınız, tv.lere çıkıp herşey güllük gülüstanlık'mış gibi göstermekle iş bitmiyor ,
    [color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

Nereye Gidiyoruz!

Sayın Er,

Vatandaşın parası artmıyacak sadece Devlet Memurlarının maaşı artacak
    Özel sektördekiler Net veya Brütten anlaştıkları paradan 5,-Ykrş fazla ödeme yapılmaz
    Türkiye'de çalışanların büyük bir bölümü Özel Sektörede çalışıyor.
    Bazı verilen haklar Devlet Memuruna veriliyor sanki tüm kesime veriliyormuş gibi açıklanıyor söyleniyor.Külliyen büyük bir yalan
    Kredi kartıyla alış veriş yaparsanız fiş alırsınız Ben çok az para kullanıyorum.Devamlı kart.Ozaman mecbur fiş vermeye...
    Ama manto aldın veya başka birşey Kdv ödemeden nakit kullanırsın
    Bu kadar basit.Herkes kendi ekonomisini düşünür.Gerçekçi olalım.
    Devlet hiçbir özel sektörü ben vergi iadesi vermiyorum sen de yükselt diye baskı altına alamaz.Özel sektörün çalıştırdığı işcinin parasına ancak ssk lı yap diye baskı yapar onu bile yapamıyorlar kayıtdışı işci epey fazla.
    Daha aldıkları maaştan ssk lı gösterilmiyorlar
    Nasıl yapacak......
    aygılarımla,
    <br />

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)