kamu işçi maaş

Konu: Kuyumcularda Altın Fiyatlarına Nereden Bakıyorsunuz?

Kuyumcularda Altın Fiyatlarına Nereden Bakıyorsunuz?

Arkadaşlar, kuyumcu mükellefimizin günlük z raporunda o günkü altın fiyatı ve gramı yazıyor fakat aylık z raporunda herhangi bir bilgi yok.Dolayısıyla mükelleften bize gelen sadece z raporları olduğu için fiyatı ve gramı bulamıyoruz. Bu durumda kuyumcu yazarkasasını mı ayarlatacak? Bir de şimdiye kadar kestiği z raporları ile ilgili altın fiyatlarına altınkaynak.com sitesinden bakıyordum. O site de bazen veriyor bazen vermiyor.Ne yapmam gerekiyor?

Re: Kuyumcularda Altın Fiyatlarına Nereden Bakıyorsunuz?

Alıntı sera Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar, kuyumcu mükellefimizin günlük z raporunda o günkü altın fiyatı ve gramı yazıyor fakat aylık z raporunda herhangi bir bilgi yok.Dolayısıyla mükelleften bize gelen sadece z raporları olduğu için fiyatı ve gramı bulamıyoruz. Bu durumda kuyumcu yazarkasasını mı ayarlatacak? Bir de şimdiye kadar kestiği z raporları ile ilgili altın fiyatlarına altınkaynak.com sitesinden bakıyordum. O site de bazen veriyor bazen vermiyor.Ne yapmam gerekiyor?
    merhaba sera,
    günlük z raporlarını müşterinizden alıp kayıtlarınızı ona göre yapmalısınız. sonra dilerseniz dosyada saklarsınız dilerseniz mükellefe iade edersiniz. zaten onlarda rulo halinde bir örnek kalıyor ama bazı müşteriler buna rağmen geri isteyebiliyorlar.
    aylık z raporunu ise aylık satış ve kümülatif kontrollerinizi yaptıktan sonra KDV beyanınızı elden veriyorsanız vergi dairesine beyanname ekinde vermek zorundasınız. internet ortamında verilen beyanlar içinse dosyada saklamanız gerekiyor.

Günlük z raporlarında görünmesi gereken bilgiler;

ÖRNEK Z RAPORU:
    11/04/2006 FİŞ NO: 000003
    SAAT:20.23
    ----------------------------------------
    Z SAYAÇ (NO) ..........

İŞÇİLİK %18.............2.000
    ............................ *29,51
    22 AYAR ALT %0.......15.830
    .............................*375,49
    NAKİT....................*405,00
    KREDİ..................... * 0,00

-----------------------------------
    ------- VERGİ DÖKÜMÜ---------
    %18 TOP...................*29,51
    KDV...................*4,51
    %0 TOP...................*375,49
    KDV....................*0,00
    --------MALİ VERİ--------------
    TOP..........................*405,00
    KDV..............................*0,00
    ----------------------------------
    KÜ TOP.............*XXXXXXX
    KÜ KDV.................*XXXXX
    -------------------------------------

AYLIK Z RAPORUNDA ise sadece günlere ilşkin z no ile satış rakamları ve KDV tutarları gözükür.

Altın fiyatları için www.iab.gov.tr ye bakabilirsiniz.
    [color=green]Kazandığında paylaşmıyorsan; kaybettiğinde de paylaşamazsın[/color]

Sayın c_emre teşekkür ederim.Benim günlük z raporunda da bu bilgiler var zaten. Yani sizin dediğinize göre günlük z raporunda yazarkasa servisine yaptırılacak birşey yok. Aylık z raporu da sizin dediğiniz gibi. Günlük z raporları bende duruyor zaten ama orada altın gramı ve gram fiyatı yazmıyor.Sadece sizinde gösterdiğiniz gibi toplam satış tutarı var. Ben yukarıda günlük z raporunda o günkü altın fiyatı ve gramı yazıyor ifadesini düzelteyim. Günlük z raporunda değil müşteriye verdiği fişte bunlar yazıyor.Bize gelen günlük ve aylık z raporunda gramla ilgili birşey yok. Siz örnek verdiğiniz z raporuna göre gramı nasıl buluyorsunuz?

merhaba sera,

ben logo'nun stok modülünden giriş yapıyorum. cinsi,miktarı ve tutarı girince birim fiyatı program otomatik hesaplıyor.
    bence siz de stok kaydını nasıl takip ediyorsanız edin cins, miktar ve tutarı baz alarak raporlama yapın.
    Birim fiyatı sadece sağlama amaçlı görmemiz gerekir firma içi kayıt kontrollerinde.
    Biz muhasebecilerin görevi değil gibi geliyor bana birim fiyatlarla uğraşmak. onları takip etmek.
    [color=green]Kazandığında paylaşmıyorsan; kaybettiğinde de paylaşamazsın[/color]

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Alıntı sera Nickli Üyeden Alıntı
    ... Günlük z raporları bende duruyor zaten ama orada altın gramı ve gram fiyatı yazmıyor...
    ...Günlük z raporunda değil müşteriye verdiği fişte bunlar yazıyor.Bize gelen günlük ...
    kuyumcu fiş keserken, "gr * has fiyat" şeklinde fiş kesmelidir. bu şekilde kesiyor ise günlük z raporunda o günkü toplam gr ve toplam has ytl raporda gözükür.

Kod:
    ...
    14 ayar    %0     9,76
                    156,16
    işçilik    %18    4,00
                     11,59
    9,76 14 ayarın gr'mı, 156.16 14 ayarın ytl toplamıdır.

Sayın nane demişsiniz ki: "kuyumcu fiş keserken, "gr * has fiyat" şeklinde fiş kesmelidir. bu şekilde kesiyor ise günlük z raporunda o günkü toplam gr ve toplam has ytl raporda gözükür. "
    Benim anlamadığım da bu.Yani müşteriye fiş keserken gr*has fiyat şeklinde fiş kesiyor.Fakat günlük z raporunda sizin yukarıda gösterdiğiniz gibi gram ve fiyat yazmıyor. Bu durumda ne yapmak gerekiyor? Problem yazarkasada mı?Bu durumu y.kasa servisi halledebilirmi?

Merhaba sera,
    Bana yazıyor demiş(t)siniz....

bakın, kuyumcular o günkü has altın fiyatını zaten saati saatine biliyorlar takip ettikleri için... 14,18,22 vs. mamul satışlarında milyem hesabını da yapıyorlar. tüm bunlardan sonra da ÖKC fişi kesiyorlar.
    Kafanız karışmasın lütfen.

sayın nane'nin örneğine göre has altın'ın hesabı;

14 mamuldeki Hasın hesabı:
    9,76 gr/cm * 0,585 = 5,7096
    9,76 gr/cm 156,16 YTL ye satmış. 156,16 / 5,7096 = 27,35 YTL(O günkü Has Altın Fiyatı)

Sayın c_emre.Yanlış ifademi sonradan düzeltmiştim. Müşteriye kestiği ÖKC fişinde gr ve fiyat gözüküyor fakat bize gelen z raporlarında gram gözükmüyor sadece mesela 14 ayar altını 185,00 YTL ye satmış bu gözüküyor. Ben sizin yukarıda yaptığınız hesabı gramını bilmeden yapamam. benim sorum da bu. Daha önce de aslında bu konuda forumda konuşmuştuk fakat ben hala net bir yanıt bulamadım. Kuyumcunun her günün z raporunun arkasına o günün altın fiyatını yazması mı gerekiyor? (fakat altın fiyatı gün içinde de değişebiliyor) Satılan altının gramını nasıl bulacağım? Mesela bir yerde de satış fiyatı/o günkü fiyat=gram diye okudum. Bu hesabı yapmam için de o günkü altın fiyatını bilmem gerekiyor.Altınkaynak sitesinden bakıyordum fakat bu günlerde o da vermiyor. Bu konuda siz neler yapıyorsunuz? Tecrübeli arkadaşlar yardımlarını bekliyorum.Teşekkürler.

z raporu üzerinde gramı göremiyorsanız benim ve sayın nane'nin verdiği örnekteki gibi olacak şekilde müşterinizin servise ayarlatması gerekiyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)