kamu işçi maaş

Konu: Mahsup Edilen SSK Borcundan Gecikme Faizi Alınır mı?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  108

  Mahsup Edilen SSK Borcundan Gecikme Faizi Alınır mı?

  2005 yılına ait 8-9-10-11-12 aylar ssk prim borcumuzu iade edilebilri kdv alacağımızdan mahsubunu istedik. yalnız vergi dairesi mahsup taleplerimizi süresi içinde yapmış olduğumuz halde mahsup işlemlerini süresinde yapmadı. 2005 yılına ait mahsupları 30/11/2006 yılında gerçekleştirdi. gerekçe ise bulunduğumuz yerin vergi dairesinde bizden başka fason tekstil işi yapan mükellef olmaması ve konu hakkında bilgileri olmaması. SSK ise 1,5 yıl kadar mahsup işleminin geç yapıldığı için vergi dairesinin ssk hesabına parayı aktarihe kadar gecikme faizi almış ve 5.500,00 ytl gecikme faizi ödedik. ssk mahsup işleminin 15 gün içinde yapılması gerektiğini yapılmadıüğı için gecikme faizi almak zorunda olduklarını söyledi. ama vergi dairesine dava açarsak kazanabilirmişiz. bu konuyu dava aşamasına götürmeden çözme yolu varmıdır? çünkü dava açmamız halinde vergi dairesi ile çatışmaya girmek istemiyoruz. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirmi?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  461

  Mahsup Edilen SSK Borcundan Gecikme Faizi Alınır mı?

  Sayın nihaldn,


  Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarının tahsilinde de 6183 sayılı Kanun hükümleri uygulandığından (506 sayılı SSK kanunu Md.80), vergi dairesince bu işlemlerin gerçekleştirildiği tarihte prim borcunun vadesinin (Vade 15 gün otomatikman uzuyor) geçmiş olması halinde, borcun vade tarihi ile Sosyal Sigortalar Kurumuna ödemenin yapıldığı tarihler arasında gecikme zammı uygulanır.

  Aşağıda belirttiğim özelgede ise, "SSK primlerinin geç ödenmesinden dolayı oluşan gecikme zamlarının Vergi Dairesince karşılanmayacaktır."
  ifadesi mevcuttur.

  SSK primine yapmış olduğunuz mahsupların durumunu devamlı kontrol etmeniz gerekirdi. Çünkü, SSK'nın gecikmeden dolayı gecikme zammı uygulanacağı biliniyordu. Bundan sonra size yargı yolu gözüküyor.

  Kolay gelsin.

  Saygılar.  03.05.2002 tarih ve 20192 sayılı Özelge

  İlgide kayıtlı yazılarınızda; Katma Değer Vergisi mükelleflerinin katma değer vergisi iade alacağının Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) prim borçlarına mahsup taleplerinde, SSK prim borçları belgesinin ibrazı ile katma değer vergisi beyannamesinin verilme tarihleri arasındaki süre azlığından dolayı mahsup işleminin yetiştirilemediği ve mükelleflere gecikme zammı uygulanıldığı belirtilerek, mükelleflerin SSK prim borçlarına ait olduğu aydan bir önceki ay KDV beyannamesindeki iade alacağından mahsup edilmesi veya KDV mükellefleri KDV beyannamesini ayın 25’ine kadar değil de ayın 10’una kadar vermeleri halinde konunun çözüleceği belirtilmektedir.

  Bilindiği üzere 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 41/ 1. maddesinde mükellefler ve vergi kesintisi yapmakla sorumlu tutulanlar KDV beyannamelerini vergilendirme dönemini takip eden ayın 25. günü akşamına kadar ilgili vergi dairesine vermekle yükümlü oldukları hüküm altına alınmıştır.

  Mahsup talebinde bulunan mükellefler, SSK prim borçlarını gösteren belgeyi, primlerin kesildiği ayı takip eden ayın sonuna kadar ilgili kurumlardan alıp, vergi dairesine vermek durumundadırlar.

  Ancak, katma değer vergisi iade alacağını, SSK prim borcuna mahsup edilmesini isteyen mükellefler her halükarda SSK prim borcunu gösteren belgeyi KDV beyannamesini verme süresi içinde ilgili vergi dairesine verecekleri tabiidir.

  Öte yandan, katma değer vergisi iadelerinin vergi borçlarına mahsubunda vergi borcunun vadesinden önce ilgili belgelerin vergi dairesine ibraz edilmiş olması kaydıyla mahsup işlemi zamanında yapılmasa dahi gecikme zammı uygulanmayacaktır.

  Ancak, katma değer vergisi iadesinin SSK prim borcunun ilgili SSK şubesi hesabına havale edilmesinde, prim borcunun vadesinden havalenin hesaba geçmesi süresinde bir gecikme olması halinde, bu süreye gecikme zammı uygulanacaktır. Bu durumda gecikme zammının vergi dairesince karşılanması sözkonusu olmayacaktır.

  Dolayısıyla, katma değer vergisi beyannamesinin öne alınması mümkün değildir.

  Öte yandan, SSK prim borcunun ait olduğu aydan bir önceki aya ait katma değer vergisi beyannamesindeki iade alacağından mükelleflerce mahsubu talep edilmesi durumunda, SSK prim borcunu gösteren belgenin KDV beyannamesinin verilmesi süresi içinde vergi dairesine ibraz edilmesi şartıyla sözkonusu mahsup mümkün bulunmaktadır.

  Diğer taraftan, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 20. maddesinde, her tacirin, ticaretine ait bütün faaliyetlerinde basiretli bir iş adamı gibi hareket etmesinin gerektiği belirtilmiştir.

  Bu nedenle mahsup talebinde bulunacak mükelleflerin bu durumu daha önceden görüp, ilgili kanunlarda kanuni süreler olsa da, kanunlarda belirtilen sürelerin sonunu beklemeden gerekli belgeleri vererek mahsup işlemini önceden başlatmaları gerekmektedir.

  Ayrıca, mükelleflerin bu konuda dikkatli olmaları hususunda hassasiyet göstererek uyarılmalarında da yarar görülmektedir.”

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2005
  Mesajlar
  156

  Mahsup Edilen SSK Borcundan Gecikme Faizi Alınır mı?

  mrb.
  Sizin mahsup dekontlarını takip etmeniz gerekirdi.
  zaten bir sonraki ayın mahsup işlemini yaptırmak için ssk ya evrakları gönderdiğimiz zaman önceki ayın ssk mahsup dekontunu istiyorlardı bizden. (artık istemiyorlar çünkü online olarak ekranlarından görebiliyorlarmış)


  Saygılarımla:...

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  362

  Mahsup Edilen SSK Borcundan Gecikme Faizi Alınır mı?

  Yapılan işlem bence yerinde değil.

  Çünkü kdv iadelerini vergi daireleri 15 gün içinde çözümlemesi gerekir. Sizin sadece bu 15 günlük süreyi hesap ederek erken davranmanız gerekir. Kaldı ki vergi dairesinin tutumuna göre 1,5 yıl önceden davranmanız gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu durum 1,5 yıl sonra ortaya çıkacak ssk borcuna mahsup istemek gibi saçma sapan bir durum.

  Ancak, vergi dairesi de özelge de yazıldığı gibi gecikmeyi karşılamaz.

  Bu sebeple yargı yolundan başka çeresi yok gibi gözüküyor.
  Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  108

  Mahsup Edilen SSK Borcundan Gecikme Faizi Alınır mı?

  Hepinize değerli yorumlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bir avukatla görüştük dava etmemiz halinde davayı kazanacağımız ama gecikme faizinin vergi dairesi tarafından değilde işlemi geciktiren vergi dairesi memuru tarafından karşılanacağını söylediler. Bizde vergi dairesiyle çatışmaya girmenin çok iyi bir fikir olmadığını düşünerek gecikme faizlerini ödemeyi ama durumu vergi dairesine açıklamayı tercih ettik. yalnız bazı arkadaşlar mahsuplarınızı takip etmeniz gerekirdi yazmışlar. Burda bizim takipsizliğimiz gibi bir durum yoktu. Biz sürekli vergi dairesine mahsupların yapılıp yapılmadığını sorduk 1.5 yıl boyunca. Ama vergi dairesi işlemi yapmak istemedi gerekçe olarakda bizden başka böyle bir mükellefleri olmadığını ilerde bir sorun çıkarsa kendilerinin sorumlu tutulabileceğini ve konuyu araştırdıklarını söylediler. Onların mahsup konusunu öğrenmeleri 1,5 yıl sürdü. vergi dairesine yeni bir müdür ve yeni bir memur gelmesiyle çok şükür sorun çözüldü. inşallah bundan sonra böyle durumlarla karşılaşmayız ve umarım sizlerde bilgisiz memurlarla karşılaşmazsınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Gecikme cezası, gecikme faizi, vb. hesaplaması hakkında.
  Konu Sahibi denetçi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Aralık.2009, 15:19
 2. Gecikme Faizi ve Gecikme Zammı
  Konu Sahibi Osman Evren Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 13.Haziran.2009, 17:13
 3. Ödenmeden Mahsup Edilen Geç.Ver.Nin 1086 Gecikme Zammı?....
  Konu Sahibi M.Yüksel Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Haziran.2008, 17:17
 4. Mahsup Edilen SSK Borcundan Gecikme Faizi Alınır mı?
  Konu Sahibi nihaldn Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Aralık.2006, 10:06
 5. Gecikme Zammı ve Gecikme Faizi Uygulamaları
  Konu Sahibi cumbaba Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ağustos.2006, 23:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36