kamu işçi maaş

Konu: Kurbanlık Faturası Vergi İadede Geçer mi?

Kurbanlık Faturası Vergi İadede Geçer mi?

Merhaba

2 sorum olacak?

1- Hipermarketlerden alınan kurbanlık için kesilen faturalar vergi iade uygulamasında gıda giderleri içerisinde sayılabilir mi?

2- Şirket ortağının bağ-kur ödemesi şirket hesaplarından yapıldığı zaman şirkete gider yazmak söz konusu olabilir mi?

Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim

1. sorunuza cevap : evet

2. sorunuza cevap : hayır

Kısa ve net cevap bu olmalı herhalde
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

ben daha kısa bir cevap vereyim.

1. sorunuz ve 2. sorunuz = HAYIR.

İyi çalışmalar
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Şimdi bu iki cevabı görünce düşündüm . Hayır diyen arkadaşla evet diyen arkadaş çok kısa cevaplar vermişler ama biri birinin tam zıddı. Nasıl olacak bu iş. Vaktimiz kısıtlıdır. Lafı uzatmamak gerektiğine ben de katılıyorum.
    Bu demektir ki hayır diyen de , evet diyen de kısa kısa gerekçelerini açıklamalıdır.
    Aynı soru başka bir forumda soruldu. İş dini tartışmalara uzadı. Onu da doğru bulmuyorum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Gerekçeler :

1- Çalışanın geliri ile mütenasip ve fiili olarak tüketilebilecek miktarda olan faturalar özel gider indiriminde kabul edilmektedir.

Gelelim kurbanlık alımına, bugün bir kurbanlık 240 ytl den başlayan fiyatlarla satılmaktadır. Ayrıca alınan kurbanlık hem evde yenilmekte hemde gelen misafirlere ikram edilmektedir. Bugün bir asgari ücretli bile kurbanlık alabilecek konumdadır. Kaldı ki taksitle satılan kurbanlıklar bile mevcut. Yani geliri ile mütenasip.
    Alınan kurbanlık gıda grubuna girmekte, ve 1 veya en fazla 2 adet olmakta ve fiilen alındığı kesin ( yani naylon fatura değil ). Bu durumda özel gider indiriminde kabul edilmemesi için bir sebep yok.
    ( Lüks mağazalardan alınan 1.500 YTL lik giyim faturasının işlendiği düşünülürse )

2. maddeyi açıklamaya gerek yok sanıyorum.

Vergi indirimine konu mal ve hizmetler şahşi nitelikte olmalıdır.

yani satın alınan mal ve hizmetler vergi indiriminde yaralanacak olan ücretlinin kendisi, eşi, ve çocukları tarafından tüketilmiş olması gerekmektedir.

dolayısıyla kendisi tüketmeyerek komşusuna ve yakınlarına dağıtacağı harcamaların belgelerini vergi iade indirimnde kullanılması söz konusu değildir.

İyi çalışmalar
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

Anlamadım...

Kurbanın etini, kendisi eşi ve çocukları yiyor, akrabalara, fakirlere ve gelen misafirlere de ikram ediliyor.

Eğer misafirlere ikram edilmesi bir kısmının da akrabalara ve fakirlere dağıtılması o yapılan giderlerin şahsilik olması gerekir kuralını ihlal ediyor diyorsanız o zaman iş başka

O zaman manavdan alınan meyveleri, kahvaltılıkları, özetle tüm gıdaları devre dışı bırakalım.

Malum Türk miletiyiz misafirperveriz. Gelen misafirlere ikramda kusur etmeyiz.

Sizin deyiminizle çaydan tutunda kahvaltılık, un, meye sebze hatta yemek malzemeleri kısacası tüm gıda ürünlerine ait belgeleri özel gider indiriminde dikkate almıyalım.

sizde benim kadar biliyorsunuz ve direniyorsunuz ve saçma sapan örnekler vererek açıklma yapmaya çalışıyorsunuz.

siz yılın belli dönemleri içerisinde veya kurban bayramının dışında bir günde yemek için bir koyun ve sığır kesiyormusunuz yada etinden yaralanmak için.?

sizde biliyorsunuzki bu kurban bayramında kesilen kurbanların kesilme amacını.. siz kurbanınızı kesin ve faturasını iadenizde kullanın ...

çünkü yoruma açık bir konu bu yüzden bir sonuç çıkacak bir tartışma olmayacak o yüzden burada kesiyorum.

İyi çalışmalar

Bence de yoruma açık bir konu.. Ama saçma sapan dediğiniz örnekler günlük hayatta uygulanıyor...

Kaldı ki ben kestiğim kurbanı kimseye dağıtmıyorum kendim yiyorum çocuklarla...Mesela... Aksini kim ispatlayabilir. Hiç kimse

Eğer bir husus mevzuatta sakıncalı ise ( diğer bir ifade ile suçsa ) ve % 100 olarak bu suçu işlediği belgelerle sabit ise ceza kesilebilir. Farazi olarak veya tahmini olarak işlemiştir diyerek kimse ceza kesemez

Birde şu ilkeyi unutmamak gerekir

" Kanunların açıkça suç saymadığı bir şey için ceza kesilemez "

" Kimse vergi kaçırmasın ama mümkün olduğu kadar vergiden kaçınsın "

Bilmem anlatabildim mi. Kolay gelsin

ben burada şahsi fikrimi belirtmek isterim ki kurbanlıklar vergi iadesinde gösterilebilir. ileride bunla ilgili bir cezai durum karşısına çıkmaz çıksada gerekli açıklama yapılabilecek bir durum zaten kanunlarımız saçma değil mi bir kısmını vergi iadesinde kullanıyoruz bir kısmını kullanamıyoruz akla mantığa sığmayan saçma sapan şeyler örnek; temizlik maddeleri sizler biliyormuydunuz çalışanlar yılllaaaaaardır evlerini temizlemiyor hani devlet baba diyor ya temizlik maddelerini kullanamazsınız diye eee ne yapsın bizimkilerde temizlemiyor :wink:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)