kamu işçi maaş

Konu: Kat Karşılığı İnşaat

Kat Karşılığı İnşaat

işini yaptığımız kooperatif ile sözleşme gereği kooperatife ait arsa üzerine kat karşılığı olmak üzere kendimize 2 adet blok yap-sat şekliyle yapıyoruz ve kooperatifede ayrıca iki blok kaba inşaatı yapıp teslim edeceğiz.bu kooperatif temmuz 1998 tarihinden önce kurulmuş. daireler 150 M2 nin altında ayrıca dükkanlarda var.biz mütaahit firma olarak kendimize yaptığımız blokların daireleri ve dükkan faturalarını müşteriye ne şekilde keseceğiz.daire karşılığı olan bu taahhüt işinde koopreatife faturayı ne şekilde kesmemiz gerekecektir.fatura keserken bir hata yapmak istemiyoruz.konu ile ilgili bilgi verirseniz memnum olacağım.teşekkürler.

Kat Karşılığı İnşaat

Sayın neslisah,

Verdiğiniz örnekten arsa karşılığı daire teslimini konu alan bir inşaat sözleşmesi imzalamışsınız. Bu sözleşme kapsamında imal edilen daire veya dükkanların bir kısmını arsa sahibine bedelsiz verecek, geriye kalanları da satışa konu edeceksiniz.

Buna göre;

Dairelerin veya dükkanların bitimine müteakip müşterilere teslim ettiğiniz anda, arsa sahibine de daire veya dükkanları teslim ettiğiniz anda fatura kesme zarureti doğar.

Daireleri % 1 den ( net kullanım alanın 150 m2 nin üzerindeki daireler % 18 oranında KDV ye tabidir ), dükkanları da % 18 den KDV ye konu ederek satacaksınız.

Arsa sahibine daire ve dükkan teslimlerinde de aynı KDV oranları uygulanacaktır. ( Arsa sahibinin koop. olması ve ruhsatı hangi tarihte almış olduğunun bir önemi yoktur ).

Ancak, arsa sahibine arsa karşılığı daire ve dükkan teslimi ile ilgili olarak fatura kesilmesi de zorunlu değildir. Sadece KDV nin ilave edilecek KDV olarak kayıtlara alınması da yeterlidir. Burada ilave edilecek KDV hesap edilirken, satışa konu edilen daire ve dükkan fiyatları ile aynı tutar dikkate alınarak KDV hesaplanmalıdır.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

Kat Karşılığı İnşaat

cevabınız için teşekkürler sayın A.B.G .yanlız okuduklarımdan dolayı teredütte kaldım.temmuz 1998 tarihi öncesi kurulmuş bulunan kooperatiflerin kdv den muaf oluşu benim onlara kestiğin daire faturalarının kdv den muaf olmasını gerektirmiyor o halde.ben normal %1 den daire %18 den işyeri faturalarımı keseceğim.

Kat Karşılığı İnşaat

Doğru anlamışsınız..

Kooperatif istisnası farklı bir konu..

Eğer kooperatiflere taahhüt işi yapıyor olsaydınız bu KDV den istisna idi. ( ruhsat tarihi 29.7.98 tarihinden önce olan kooperatifler için)

Ruhsat tarihi sonra olan kooperatiflere taahhüt işleri ise % 1 KDV ye tabidir.

Ancak, dikkat edileceği üzere bunlar tamamen taahhüt işi ile iligili,

Siz yap-sat yaptığınız için daire ve dükkan teslimlerine ait KDV oranlarını uygulamak zorundasınız.

Dediğiniz gibi kooperatife arsa karşılığı daire tesliminde % 1
    dükkan tesliminde ise % 18 oranında KDV hesaplayıp ilave edilecek KDV olarak kayıt edeceksiniz. Söz konusu KDV yide inşaatın maliyetine ekleyeceksiniz.

Kat Karşılığı İnşaat

cevaplarınız için teşekkür ederim sayın A.B.G

Kat Karşılığı İnşaat

Kat Karşılığı İnşaat işlerinin Yıllara Yaygın İnşaat Taahüt İşleri ile ilişkilendirilmesi mümkün değildir.

Saygılar

Kat Karşılığı İnşaat

sayın ali pınar bu yazdığınıza göre müşterilerimize ve koopratife fatura keserken kdv ile ilgili özellikle dikkat etmemiz gereken hususlar varmı.

Kat Karşılığı İnşaat

Sayın neslisah,

Bir başka kişi daha yorum yazarsa aynı soruyu ona da soracakmısınız merak ediyorum.

Kat Karşılığı İnşaat

merak ettiğiniz için yazıyorum sayın A.B.G insanın tereddüt duyduğu ve hata yapmaktan çekindiği durumlarda emin oluncaya kadar sorması kadar doğal bir şey yok diye düşünüyorum.ve sizin kadar engin bilgiyede sahip olmadığım için sormaktada herhangi bir sakınca bulmuyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)