kamu işçi maaş

Konu: Sermaye

İSMAİLYK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İSMAİLYK Guest

Sermaye

Sermaye nedir? Öz Sermaye nedir? Döner Sermaye Nedir?

NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

Sermaye

1.cevap :roll:
    2.cevap :roll: :roll:
    3.cevap :roll: :roll: :roll:

Profilinize baktım Yollamış olduğunuz mesajlarada baktım.Meslekle alakâlı olduğunuzu gördüm.

Sermaye

Sermaye;
    Üretimde emeğin verimini arttıran, fabrika, yol, baraj, tesisi, gereç, aygıt gibi, daha önce insanlar tarafından üretilmiş olan üretim araçlarıdır.
    halk dilinde, sermaye denince para, kıymetli kağıtlar, hatta doğal kaynaktan sözedilir.
    örneğin: " 50 milyar sermayeli, x limited şirketi kuruldu" denildiğinde, şirketin sahip olduğu doğal kaynakları, bina ve tesisleri ile birlikte ortakların ortaya koydukları nakit para da bu meblağa dahil edilmektedir

Bilanço eşitliğine göre varlıklardan kısa ve uzun vadeli borçların çıkartılmasının sonucudur.tek düzen hesap planında 500 kodu ile gösterilir

Öz kaynak (öz sermaye), işletme sahip veya ortaklarının işletmeye yapmış oldukları sermaye yatırımlarının tutarını gösteren ödenmiş sermaye ile sermaye yedekleri, kar yedekleri, geçmiş yıllar karları ve dönem net karını kapsar. Eğer varsa, geçmiş yıllar zararları ve dönemin zararı öz sermayeden düşülür.

Döner sermaye ise,bir ticaret işini çevirmek için Devlet bütçesinden ayrılan sermaye.

Devletin ticari ve sınai nitelikteki iktisadi işletmeleri genellikle özerk bütçeli olarak yönetilmekteyse de, belirli bir kısmı da genel bütçe içinde yönetilmektedir. Piyasa malı özelliğinde üretimde de bulunan söz konusu kamu kuruluşlarına, işçi ve uzman çalıştırmak, malzeme satın almak gibi ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla döner sermaye tahsis olunabilmektedir.

Kolay gele...

Sermaye

Sermaye : zaten biliyosun

Öz sermaye : asıl sermaye

döner sermaye : geriye dönen sermaye

:lol:
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

İSMAİLYK Guest

sağol hayri abi

Hayri abi sağol sende olmasan bize bakan yok abicim... kendine iyi bak hayri abi teşekür ederim.. yağcılık değil insanlık

Sermaye

Bilgi paylaştıkça değer kazanır...Yardımcı olduysam ne mutlu bana...

Kolay gele..

İSMAİLYK Guest

teşekür ederim hayri abi

Hayri abi çok sağol..abi varsa msn adresiniversene,Bu arada kurban bayramını kutlarım abicim...Hayırlı Bayramlar

Sermaye

İsmail YK kardeşin sorusundan sonra şöyle bir beyin jimnastiği yaptım da. Bilanço okurken 500 sermaye hesabınının bir anlam ifade etmediği fikri canlandı gözümde.

Aslında 500 hesaba, "kuruluş sermayesi"

Net özsermayeye de "sermaye" demek sanki daha anlamlı oldu.

Bu bağlamda,

İsmail Yurtseven Kardein sorusunu örnekle cevaplayayaım.

1.000.-YTL nakit sermaye ile firma kurdunuz. (Bu 1.000.-YTL sorudaki sermayedir).

1 yıl geçti ve firma 900.-YTL zarar etti.

Bu firmanın sermayesi kaç paradır?

Herkes diyecekki 1.000.-YTL . Hayır değil bu firma herşeyini satsa (tasfiye) 100.-YTL çıkar. (100.-YTL İsmail'in sorusundaki özsermaye tanımıdır).

Yani firma sahibii ben 1.000.-YTL sermayelik firma sahibiyim dese. Deriz ki sen bu firmayı satsan 100.-YTL eline geçer. NErde 1.000.-YTL

Yani 500 hesap artık anlamsızdır. Anlamlı olan artık özsermeyedir (yani 100.YTL)

Bakıyorsunuz trilyonluk sermayeli firmalar var ama net özsermayesi ekside.

Tatil gününde sermaye üzerine güzel bir jimnastik oldu.

Hatta Ahmet Uğurlu'nun Döngel Karhanesi Filmindeki Sermaye ile ilgili komik diyaloglar aklıma geldi ))

Ben de herkese hayırlı bayramlar dilerim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)