kamu işçi maaş

Konu: 1. Sınıfa Girer mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    171

    1. Sınıfa Girer mi?

    Merhaba

    1) Alışları Toplamı 115.000 YTL Olan bir bakkal 1. sınıfa girer mi?
    2) Hesaplamada alıştan iadeler düşüldükten sonraki net tutarlar mı yoksa bürüt tutarlar mı dikkate alınıyor?

    teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    1. Sınıfa Girer mi?

    1) Satışta problem yok demekki. Ozaman, eğer bu mükellef şimdi olduğu gibi, geçen yılda %20 artışın içinde kalmadıysa, 2007 ye işletme defteri tasdik ettirebilir.

    2) http://www.alomaliye.com/kadir_semiz...inif_degis.htm adresindeki yazının bir bölümü:
    “5- Alış tutarı hesaplanırken yıllık alış tutarından alış iadelerinin, satış tutarı hesaplanırken yıllık satış tutarından satış iadelerinin indirilmesi gerekir.”

    ------------------------------------------
    VUK.
    Sınıf Değiştirme
    Madde 180 - b) (II)'nciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II'nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I'inci sınıfa geçerler.
    1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;
    2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse.
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    1. Sınıfa Girer mi?

    Arkadaşlar ben yanlış mı biliyorum acaba

    Eğer sınıf değiştirmeyi gerektirecek durum ortaya çıkmış ise sınıf değişikliği tahakkuku takip eden hesap döneminde başlar.

    Yani, 2006 yılında satışlarda veya alışlarda % 20 den fazla bir artış göstermiş iseniz, bu satışlarınız 2007 mart ayında tahakkuk edecek, dolayısıyla sınıf değişikliği 2008 yılında yapılması gerekir.

    Lütfen yanılıyorsam düzeltin.

    Çünkü VUK 179 ve 180. maddelerde tahakkuku takip eden hesap döneminde diye ibare var.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    647

    1. Sınıfa Girer mi?

    Sayın A.B.G,

    2006 yılında tahakkuk etmiş bulunan tutarlara göre, takip eden 2007 döneminde ilgili duruma göre defter kullanacaksınız.

    2007 yılında tahakkuk edecek bir satışı 2006 yılı ile neden ilişkilendireceksiniz? :?:

    Selamlar...
    Ahmet Akca<br />SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    1. Sınıfa Girer mi?

    Kanun maddesini aşağıya yazıyorum.

    Sınıf Değiştirme
    Madde No 180
    Kapsam
    b) (II)'nciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II'nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I'inci sınıfa geçerler. 1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;

    2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse.


    Altı çizili bölümü dikkatli okursanız benim dediğimi doğruluyor.

    Kaldı ki 31.12.2006 tarihi biliyorsunuz tasdikin son günü. Bu tarihte siz ne kadarlık fatura kesildiğini bilemiyorsunuz. Dolayısıyla hadlerin aşılıp aşılmadyacağını aşılmış ise % kaç olacağını bilemiyorsunuz.

    2006 yılı hesapları 2007 mart ayında beyan edilip tahakkuku yapılmaktadır.

    Kanun bu sebeple, haddin aşıldığı yılın satışlarının tahakkukunu takip eden yıldan itibaren yani 2008 yılından itibaren sınıf değişikliğini öngörüyor.

    Diğer bir ifadeyle 2006 yılında haddi aşsa bile 2007 yılında yine 2. sınıf defter tutabilecektir ( İhtiyari olarak 1.sınıfa da geçebilir ). 2008 yılında ise 1. sınıfa geçmesi ise zorunludur.

    Lütfen herkes yorumunu yazsın önemli bir konu bence
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    1. Sınıfa Girer mi?

    2008 yılı defterlerinin türünü belirlemek için, Devlet neden 2006/Aralığında "Hadler" i yayınlasınki? 13 Ay önce...
    (İstismar edilmezmi?)
    Mesela bir düşünce tarzına göre, "2008 ile ilgili hadleri acele etmeyip, 2007/Mayıs ayında yayınlasa olmazmı?" diyemezmiyiz?
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    1. Sınıfa Girer mi?

    Alıntı A.B.G Nickli Üyeden Alıntı
    .............
    b) (II)'nciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II'nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde, bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I'inci sınıfa geçerler. ..............
    Buradaki tahakkuktan maksadın, nisan ayında beyannamenin verilmesiyle yaptırılan tahakkuk, anlaşılmaması,

    bunun yerine 31/12 tarihi yani örneğin 2006 cirolarının 2006 yılı sonu
    itibariyle gerçekleşek/oluşacak tutarları olarak anlamalı, buna görede
    2007 defterlerinin türü belirlenmeli diye düşünürüm.

    Bir kaç yıl öncelerine kadar bu konuda tartışma yoktu, 2-3 yıldır konu ile ilgili yayınlanan tebliğlerdeki ifade tarzları buna sebep olmuştur.


    Bütün bu tartışmalara sebep, Hadlerle ilgili olarak yayınlanan tebliğlerde, defter hadlerinin diğer hadler arasında yer verilmiş olmasından kaynaklandığını düşünmekteyim.
    Örneğin, VUK 364 nolu GT. deki şu ifadedir:
    "VERGİ USUL KANUNUNDA YER ALAN VE 1/1/2007 TARİHİNDEN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE UYGULANACAK OLAN HAD VE MİKTARLAR."
    Düzeltirler inşallah.

    Halbuki defter hadleri için şöyle bir başlık ayrıca olabilirdi:
    "2007 yılı defterlerinin tayini için, uygulanacak olan miktarlar.........."
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    1. Sınıfa Girer mi?

    Dediğiniz doğru olabilir,

    Ancak bir örnek vereyim.

    Diyelim ki 31.12.2006 tarihinde defterleri 2. sınıf olarak tasdik ettirdiniz.
    O güne kadar ki satışları da haddin 2.000 YTL altında olsun.

    Peki bu kişi siz defter tasdik ettirdikten sonra 3.000 YTL lik satış daha yaparsa nolucak.

    Malum yılbaşı günü millet o gün ağırlıklı alışveriş yapıyor.

    Kaldı ki 7 günlük fatura kesme süresi var, Belki aralık ayının 25 sından sonra sattıklarını Ocak ayında fatura edecek ve sizin bundan KDV beyanname zamanına kadar haberiniz olmıyacak.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  9. #9
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    1. Sınıfa Girer mi?

    vuk 289 nolu tebliğinde gayet açık yazılı. şimdiki tebliğlerde o tebliğ rakamının artırılmış hali olduğuna göre 20/12/2006 tarihinde açıklanan rakamlarla, 2006 alış satış rakamları karşılaştırılıp 2007 defterleri tasdik ettirilir.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    333

    1. Sınıfa Girer mi?

    Sayın A.B.G.

    Burada hareket tarzımızın şu şekilde olmasından başka yol yok:

    Sınıf durumları garantili olanlarda problem yok.
    Ancak, durumu kritik olan bir veya bir kaç kişiyi, tasdikden evvel, bu ayın sonlarına kadar mümkün olduğunca bekletmek, ciro değerlerinde tahminleri iyi yapmaya çalışmak, buna göre defteri tasdik ettirmek lazım. Ama, herşeye rağmen yanılma olursada, artık Ocak ayı başında durumu yeniden değerlendirerek, yeni bir defter tasdikine gidilmeli (V.Dairesinede bilgi vermek kaydıyla) diye düşünüyorum.
    Saygılarımla,<br />Gürbüz AÇIKBAŞ (SMMM)<br />Erzincan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İş Kazasına Girer mi ?
    Konu Sahibi VUSLAT Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 26.Haziran.2013, 09:55
  2. 1. Sınıfa Geçiş Bilanço (2.Sınıftan 1.Sınıfa Geçiş )
    Konu Sahibi tankam Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 14.Mart.2013, 16:02
  3. Yurtdışı otel faturası BA ya girer mi?
    Konu Sahibi eminemm Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 19.Ekim.2011, 10:11
  4. Ticari kazanç kapsamına girer mi?
    Konu Sahibi SMMM FATİH Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Nisan.2010, 16:28
  5. 770 Hs. Maliyete Girer mi?
    Konu Sahibi juılet Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Şubat.2008, 10:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36